jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۶۴۸۱۳   ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۲  |  ۱۶:۳۲

موضوع اعطای مرخصی تشویقی به پدرانی که تازه صاحب فرزنده شده‌اند یا همان «مرخصی زایمان پدران» پس از طرح و تصویب اصلاحیه «قانون تغذیه با شیرمادر» مورد توجه قرار گرفت.براساس اصلاحیه مذکور، علاوه بر افزایش مرخصی زایمان مادران، پدران نیز می‌توانند با استفاده از 2 هفته مرخصی در مراقبت از نوزاد به همسر خود کمک کنند.

در راستای این در خواست و اهمیت موضوع نمایندگان مجلس با رسیدگی خارج از نوبت مرخصی زایمان پدران در جلسه علنی موافقت کردند و از 220 نماینده حاضر در جلسه 150 نفر با درخواست 61 نفر از نمایندگان مجلس مبنی بر رسیدگی خارج از نوبت به لایحه اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده با استناد به ماده 104 آیین‌نامه داخلی موافقت کردند.

بنابراین گزارش، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مجلس با تصویب جزئیات لایحه «اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده»، ‌افزایش مرخصی زایمان مادران به 9 ماه و پیش‌بینی دو هفته مرخصی اجباری برای پدران را به تصویب رساندند.

نمایندگان مجلس مقرر کردند تا بر اساس ماده واحده لایحه «اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده» از تاریخ لازم‌ الاجرا شدن این قانون، کلیه محدودیت‌های مقرر در قانون تنظیم جمعیت و خانواده مصوب 1372 و سایر قوانین که بر اساس تعداد فرزند برای والدین شاغل یا فرزندان آنان ایجاد شده است، لغو شود.

 طبق قانون تمام مصوبات و قوانین تصویب شده در مجلس پیش از آنکه قابلیت اجرایی داشته باشد باید به تصویب شورای نگهبان نیز برسد، بنابراین این مصوبه هم برای بررسی به شورای نگهبان ارسال شد؛ اما اسفند ماه سال گذشته به مصوبه مجلس به دلیل اینکه بار مالی آن بررسی نشده و تأمین نشده بود ایراد وارد شد و از سوی شورای نگهبان رد شد.

بررسی مجدد مرخصی زایمان پدران پس از رد در شورای نگهبان در مجلس

بر اساس این گزارش، مجلس پس از رد این لایحه موظف است تا جهت تأمین نظر شورای نگهبان بررسی مجدد آن را از سر بگیرد که بررسی آن به کارگروهی در کمیسیون اجتماعی مجلس سپرده شده و احتمالا به دلیل بررسی لایحه بودجه سال 92 در مجلس بررسی آن به تعویق افتاده است و پس از بررسی لایحه بودجه بررسی می‌شود.

ایسنا

 

تصویب لایحه افزایش مرخصی زایمان مادران و مرخصی پدران در دولت و تأمین بار مالی آن

 

با توجه به اهمیت موضوع و احساس ضرورت آن از سوی دولت مسوولین مرکز زنان لایحه دیگری را تحت عنوان لایحه اصلاح قانون «ترویج تغذیه با شیرمادر» به جریان انداختند و مجتهد زاده رییس این مرکز از تصویب افزایش مرخصی زنان در هیات دولت و تأمین بار مالی آن خبر داد.

 

پروین هدایتی معاون سرمایه‌های اجتماعی مرکز امور زنان نیز در گفت‌وگویی با ایسنا در توضیح تفاوت این لایحه با لایحه رد شده در شورای نگهبان اظهارکرد: مصوبه مرخصی زایمانی که در اسفند91 در مجلس شورای اسلامی تصویب و به دلیل بار مالی آن مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت، تبصره لایحه اصلاح قانون تنظیم خانواده و جمعیت بود که افزایش مرخصی زایمان زنان به 9 ماه را نمایندگان مجلس در قالب تبصره‌ای به این لایحه افزوده بودند؛ اما لایحه اصلاح قانون «ترویج تغذیه با شیرمادر» و مرخصی 9 ماهه زایمان زنان و دو هفته‌ای پدران در هیأت وزیران تصویب شده و لازم است در مجلس شورای اسلامی مراحل تصویب را پشت سر بگذارد.

 

وی ادامه داد: دولت موضوع مرخصی زایمان پدران را درلایحه اصلاح قانون «ترویج تغذیه با شیرمادر» پیش بینی کرده و منبع تأمین بار مالی آن نیز پیش بینی شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر