شما هم تا به حال آن روبان های رنگی را دیده اید؟ همان روبان های رنگارنگ که خیلی ها آنها را به بازویشان می بندند یا نمادی کوچک از آنها را به سینه شان می چسبانند؟شاید خیال می کنید فقط یک جور روبان رنگی وجود دارد و آن هم روبان قرمز مربوط به حمایت از مبتلایان به ایدز است
کد خبر: ۵۶۴۰۶۵

اما کاملا در اشتباهید چون بجز روبان قرمز، روبان های رنگی دیگر هم وجود دارد که هریک از آنها نکته ای مهم را درباره سلامتی بشر، یاد مخاطب می اندازند و بد نیست شما هم آنها را بشناسید.

روبان سپید

این روبان را شاید کمتر در کشورمان دیده باشید، اما در کشوری مثل کانادا که مکان اصلی به وجود آمدن آن است، بیشتر دیده می شود، روبان سپید از حدود 18 سال پیش به وسیله مردانی مورد استفاده قرار می گیرد که مخالف اعمال خشونت علیه زنان هستند، البته این روبان معنای دیگری هم دارد و آن، هشدار درباره بیماری های ریوی و حمایت از مبتلایان به سرطان استخوان است. این روبان اگر طیف نقره ای بگیرد، هشداری درباره پارکینسون و کودکان کم توان ذهنی است.

روبان نارنجی

هشدار درباره مرگ با تصادفات رانندگی، تقاضای امنیت در بزرگراه ها، توجه به تنوع فرهنگ ها، ابراز خطر درباره گرسنگی در جهان و اهمیت دادن به سلامتی کارگران، همگی با روبان نارنجی شناخته می شوند.

روبان زرد

این روبان به شما درباره سرطان کبد و مثانه، پیشگیری از خودکشی و بخصوص خودکشی نوجوانان هشدار می دهد.

روبان صورتی

این روبان نمادی از آگاهی بخشی به دیگران درباره سرطان سینه است، کسانی که این روبان را به لباسشان می آویزند قصد دارند، لزوم انجام معاینه سینه و مراجعه به پزشک زنان را از نخستین سال های بلوغ به زنان گوشزد کنند. همین روبان اگر صورتی و آبی باشد به معنای هشدار درباره سرطان التهابی سینه و همچنین تلاش برای جلوگیری از مرگ و میر اطفال است. این صورتی اگر طیف ارغوانی بگیرد به معنای سل جلدی، سرطان لوزالمعده و چند جور بیماری عجیب و غریب دیگر است.

روبان قهوه ای

روبان های این رنگی به معنای تلاش برای ترک سیگار، هشدار درباره سرطان روده و حمایت از مبتلایان به آن هستند.

روبان آبی

این روبان اگر تیره رنگ باشد، به معنای هشدار درباره آرتروز، حمایت از قربانیان جنایت، مخالفت با سوء استفاده از کودکان و آگاهی رسانی درباره اهمیت کیفیت آب شرب است، اما اگر رنگش روشن باشد یعنی هشدار در مورد سرطان مردان، سقط جنین، سرطان پروستات، اختلالات خوردن، هشدار درخصوص سقط جنین و تیروئید است. در صورتی که این روبان آبی فیروزه ای باشد شما را از سرطان تخمدان آگاه می کند.

روبان خاکستری

این روبان واقعا هزار و یک جور معنا دارد و این به عهده خودتان است که حدس بزنید کسی که آن را به لباسش آویخته است قصد دارد به شما در مورد بیماری افازی (ناتوانی در تکلم) به شما گوشزد کند یا آسم یا مشکلات مغزی و تومور ها یا دیابت یا آلرژی در کودکان یا...

روبان سبز

سبز، سبز، سبز، سبز رنگ زندگی است اما اگر روبانش را دیدید ممکن است نشان دهنده سرطان باشد یا تلاش برای حفظ محیط زیست یا افسردگی در دوران کودکی، بیماری های زانو، سرطان خون، آب سیاه چشم، کم هوشی، از دست دادن فرزندان و رانندگی بی خطر و ادای احترام به اهداکنندگان مغز استخوان است.

روبان قرمز

این یکی را همه می شناسید، این روبان به معنای اعلام حمایت از مبتلایان به ایدز، تلاش برای توانمندسازی آنها و نگرش مهربانانه جامعه نسبت به این گروه از بیماران است. این روبان یعنی ما جامعه ای پیشرفته هستیم که نه قصد داریم مبتلایان به ایدز را محکوم کنیم، نه محروم و نه مطرود! بلکه آنها قرار است یاوران ما در پیشگیری از ابتلای دیگران به این بیماری باشند. این رنگ اگر زرشکی باشد هشداری درباره سزارین است تا به شما بفهماند هیچ لزومی ندارد وقتی پزشک به شما اطمینان داده می توانید زایمانی طبیعی داشته باشید، دست به دامن سزارین شوید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها