jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۱۳۱۷۶   ۲۹ بهمن ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۰

بررسی‌های انجام شده نشان داده است که بیش از 23 درصد از زباله‌های خانگی را کاغذ یا اجسام کاغذی تشکیل می‌دهند و این در حالی است که علاوه بر این که تولید کاغذ فرآیند ساده‌ای نیست، تولید هر تن کاغذ نیز مستلزم استفاده از 98 تن چوب و دیگر موادی است که در تهیه کاغذ به کار می‌رود.

از آنجایی که 90 درصد کاغذ از چوب ساخته می‌شود و همه ساله بیش از نیمی از درختان جنگلی در سراسر جهان به عنوان ماده اولیه تولید کاغذ مورد استفاده قرار می‌گیرند، به نظر می‌رسد که بازیافت کاغذ می‌تواند راهکار مناسبی برای به حداقل رساندن آسیب‌های زیست محیطی ناشی از قطع درختان جنگلی و همچنین افزایش حجم زباله‌های خانگی جمع‌آوری شده در شهرهای بزرگ باشد. اگرچه امروزه بسیاری از سازمان‌های زیست محیطی در تلاش هستند تا با احیای جنگل‌ها و احداث جنگل‌های جدید در مناطقی که درختان آن قطع شده‌اند، منابع از دست رفته را تا حدودی بازسازی کنند اما بر اساس مطالعات آماری انجام شده، تنها با بازیافت نیمی از کاغذهایی که در زباله‌های خانگی روی هم انباشته می‌شود می‌توان 20 میلیون هکتار از جنگل‌ها را از خطر نابودی نجات داد.

اگرچه بسیاری بر این باورند که بازیافت کاغذ و بویژه کاغذ روزنامه از پیامدهای زیست محیطی مطلوبی برخوردار است اما از آنجا که در چرخه بازیافت کاغذ محدودیت‌هایی وجود دارد که تکرار این چرخه را ناممکن می‌سازد، نمی‌توان آن را راهکار مناسبی برای جلوگیری از قطع بی‌رویه درختان جنگلی به شمار آورد. معمولا 5 تا 8 بار پس از بازیافت کاغذ، الیاف کاغذ به قدری کوتاه می‌شوند که در عمل دیگر قابل استفاده نخواهند بود. الیاف کاغذهای بازیافتی معمولا ضعیف هستند و اگر با افزودن مقداری خمیر تازه تهیه شده از چوب درختان جنگلی آن را تقویت نکنیم، نمی‌توان از خمیر کاغذهای بازیافتی برای تولید انواع مختلف کاغذ استفاده کرد. با توجه به این موضوع به نظر می‌رسد که هیچ‌گاه تولید کاغذ جدید بدون استفاده از خمیر تازه تهیه شده و تنها با استفاده از خمیر به دست آمده از کاغذهای جمع‌آوری شده از زباله‌های خانگی به منظور بازیافت امکان‌پذیر نخواهد بود.
علاوه بر این بازیافت کاغذ نیز مستلزم به جای ماندن ضایعاتی نیز است که خود می‌تواند با پیامدهای مخرب زیست‌محیطی همراه باشد. اگرچه برخی از محققان بر این باورند که رسوبات به جای مانده از جوهر حذف شده از کاغذهای بازیافتی غیرسمی بوده و می‌تواند به عنوان نوعی کود مورد استفاده قرار گیرد؛ اما براساس مطالعات جدید انجام شده در این زمینه، این رسوبات حاوی مواد شیمیایی خطرناکی است که حذف آن از محیط اطراف ما در مقایسه با تجزیه کاغذ مدت زمان بیشتری به طول خواهد انجامید.

تولید کاغذ بازیافتی تنها به نیمی از انرژی و آب مورد نیاز برای تولید کاغذ دست اول نیاز خواهد داشت و تولید کاغذ بازیافتی نه‌تنها از نظر مصرف انرژی به‌صرفه خواهد بود؛ بلکه به نظر می‌رسد که می‌تواند راهکار مناسبی برای جلوگیری از نابودی جنگل‌ها باشد؛ اما متاسفانه پس از هر بار بازیافت کاغذ، کیفیت و مقاومت کاغذ تولید شده به میزان قابل توجهی کاهش یافته و یک تکه کاغذ را نمی‌توان بیش از 7 بار در چرخه بازیافت مورد استفاده قرار داد.

زهرا هداوند

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

فهم مسؤولانه

فهم مسؤولانه

 انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 برگزار شد و این بار هم مثل همیشه مردم ما با درایت و هوشمندی، در یک جشن ملی و سیاسی، حضور شکوهمندی داشتند.

حق مطالبه از مسؤولان

حق مطالبه از مسؤولان

جایگاه مردم در حكومت مردم‌سالاری دینی اساسی و غیرقابل‌انکار است.حضورمردم پای صندوق‌های رأی یكی ازتجلیات این موضوع است اما صرفا محدود به آن نیست بلكه مطالبات مردمی هم جزئی از وظایف حكومت برآمده از مردم‌سالاری دینی است. ما در اندیشه مردم‌سالاری دینی هم برای مردم حق قائلیم و هم وظیفه.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر