یزد- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: هزار و ۵۲۰ تن محصولات زراعی، باغی و گلخانه‌ای توسط کشاورزان یزدی تولید شده است.
کد خبر: ۱۴۳۶۴۸۶

به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین یزد، محمد علی حاتمی زاده اظهار داشت: اراضی قابل کشت استان ۱۶۹ هزار و ۱۱۵ هکتار است، ولی بدلیل کمبود آب سالانه فقط ۱۲۹ هزار و ۲۳۸ هکتار آن زیر کشت قرار می‌گیرد که از این سطح ۳۲ هزار و ۷۶۰ هکتار محصولات زراعی، ۹۲ هزار و ۴۴۳ هکتار به محصولات باغی و ۲ هزار هکتار نیز به گلخانه اختصاص دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: بهره برداران بخش کشاورزی استان که تعداد آن‌ها حدود ۸۷ هزار نفر میرسد سالیانه بخش قابل توجهی از نیاز استان را علیرغم مشکلات آب و هوایی، نامتعارف بودن آب‌های کشاورزی، طبیعت سخت، طوفان و تبخیر بسیار زیاد تامین میکنند.

وی تصریح کرد: هرچه زمان به جلو میرود نیاز به مهندسی کردن کشاورزی در استان بیش از پیش ضروری تشخیص داده میشود.

حاتمی زاده اصلاح الگوی کشت را از مقوله‌های بسیارمهم در مباحث کشاورزی برشمرد و گفت که مهم و ضروری است که این موضوع مدنظر مسئولین و بهره برداران قرار گیرد.

این مقام مسئول اظهار داشت : با اجرایی شدن این طرح ضمن حفظ تولیدات استان و افزایش بهره وری لزوم استفاده از روش‌های جایگزین با محصولات شورزیست و کم آبخواه، اجرای شیوه‌های نوین آبیاری، انتقال سطوح زیر کشت زراعی و باغی به گلخانه‌ها و سایبانها، کشت حفاظتی و توسعه تناوب کشت با دانه‌های روغنی و حبوبات علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب و حفظ و نگهداری خاک به تولید محصولات استراتژیک مورد نیاز کشور کمک شایانی خواهد کرد.

حاتمی زاده افزود: در سال جاری نزدیک به ۸ هزار و پانصد تن محصول گندم مازاد بر مصرف کشاورزان بصورت تضمینی خریداری شد که نسبت به سال قبل افزایش ۵ ونیم برابری در پی داشت همچنین میزان هزار تن انواع بذور مقاوم به خشکی و شوری مناسب با اراضی کشور تولید که علاوه بر مصرف داخل استان به استان‌های هم جوار و حتی غرب کشور برای کشت ارسال شده است.

گفتنی است استان‌های سمنان، خراسان جنوبی، سیستان بلوچستان، اصفهان، کرمانشاه و لرستان از استان‌هایی هستند که در سال جاری مقدار قابل توجهی از بذور مورد نیاز خود را از استان یزد خریداری کرده اند.

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها