jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۱۳۲۱۳۵۲   ۲۶ خرداد ۱۴۰۰  |  ۲۱:۰۲

گزارشی از غرق‌ شدگی‌ های خانوادگی به‌‌دلیل آشنا نبودن به فنون نجات

ناجیانی که قربانی می‌شوند

با شروع فصل گرما شنا در آب همچنان قربانی می‌گیرد. سه هفته قبل در این صفحه به مرور حوادث غرق‌ شدگی در مدت یک هفته پرداختیم اما همچنان شاهد مرگ‌هایی بر اثر غرق‌ شدگی هستیم و دستگاه‌های امدادی نسبت به آمار آن هشدار داده‌اند.

به گزارش گروه حوادث جام جم آنلاین،  نکته‌ای که در بیشتر حوادث غرق‌ شدگی شاهد آن هستیم، غرق‌ شدن اعضای یک خانواده همزمان است. ناجیان فداکاری که برای نجات یکدیگر به داخل آب پریدند و همگی اسیر جریان آب شدند.

در آخرین حادثه نیز در جنوب کشور دو برادر هنگام نجات برادرشان که در رودخانه گرفتار شده بود غرق‌ شدند تا پدر و مادرشان در کمتر از 10 دقیقه سه پسر خود را از دست بدهند.

کارشناسان می‌گویند، آشنایی با فنون نجات‌ غریق می‌تواند از تکرار این حوادث تلخ جلوگیری کند. یکی از امدادگران هلال احمر می‌گوید: کمک کردن به فرد در حال غرق‌شدن نیاز به تصمیم‌گیری سریع و شهامت زیادی دارد. بسیاری از افراد با دیدن صحنه غرق‌شدن یک فرد با خود می‌گویند که باید برای نجات او تلاش کنند. با این همه، تصمیم‌گیری و از همه مهم‌تر وارد عمل شدن کاری سخت و دشوار است، فرد باید آرامش خود را حفظ کرده و بعد از سنجیدن شرایط به‌سرعت وارد عمل شود. به‌خاطر داشته باشید که هیچ دو موقعیتی مشابه نبوده و در هر شرایطی باید اقدامات محافظتی خاص خود را انجام داد. این‌که فرد در کدام پهنه‌ آبی دچار غرق‌شدگی شده‌ در چگونگی کمک به او مؤثر است. شرایط کمک به فرد در حال غرق‌شدن در استخر، رودخانه، دریاچه، دریا و حتی اقیانوس با هم متفاوت است. اگر این اتفاق در استخر افتاده باشد، برای نجات می‌توان از وسایل شناور و پرت کردن آن به سمت فرد کمک گرفت. فرد می‌تواند طناب، جلیقه‌نجات یا تیوپ مخصوص نجات‌غریق را گرفته و به آرامی خود را به کنار استخر برساند. در محل‌های دیگر اگر به فرد نزدیک شده‌اید به پشت سر او رفته و زیر بازوهای او را گرفته و از پاها برای شنا کردن استفاده کنید. تنها در صورتی این کار را انجام دهید که به شنا کردن خود اطمینان دارید و مطمئن هستید می‌توانید خود و فرد مصدوم را تا ساحل برسانید هرگز موقعیتی را فراهم نکنید که فرد در حال غرق‌شدن شما را بگیرد، چرا که در این صورت امکان به زیر آب رفتن شما هم وجود دارد. به محض این‌که فرد را به ساحل یا لبه استخر رساندید، باید کمک‌های اولیه و تنفس مصنوعی را آغاز کنید.

مرگ تلخ در استخر کشاورزی

تیرماه سال 98 یکی از تلخ‌ترین حوادث در روستای کهنگ اردستان استان اصفهان رقم خورد و خاطره غرق‌شدن سه عضو یک خانواده‌ در استخر ذخیره آب کشاورزی برای همیشه در خاطر اهالی روستا حک شد. حوالی ظهر پسر 9 ساله خانواده خود را به کنار استخر ذخیره آب روستا رساند و در حال بازی کنار استخر ناگهان به داخل آب افتاد.

خواهر 13 ساله‌اش با دیدن این صحنه، لحظه‌ای تعلل نکرد و خود را برای نجات جان برادر به داخل استخر انداخت. پدر 41 ساله که دو فرزندش در حال غرق‌شدن بودن به داخل استخر شیرجه زد اما هیچ‌کدام زنده از استخر بیرون نیامدند. اهالی روستا وقتی از ماجرا با خبر شدند، خود را به کنار استخر رسانده و جسد پدر و دو فرزندش را از عمق آب خارج کردند.

جان‌هایی که برای نجات گرفته شد

مرگ پنج عضو خانواده‌ای در استخری در محله چاه داف در منطقه چاهک هرات یزد، یکی از تلخ‌ترین حوادث غرق‌شدگی در سال‌های اخیر بود. با حضور تیم‌های امدادی در محل مشخص شد، اعضای یک خانواده به کنار استخر ذخیره آب کشاورزی آمده بودند که ناگهان دختر سه ساله و پسر پنج ساله خانواده به داخل استخر سقوط می‌کنند.

در ادامه پدر، مادر و پدربزرگ خانواده برای نجات آنها به داخل استخر می‌روند که به‌علت عمق زیاد آب و آشنا نبودن به فنون شنا، خودشان هم گرفتار می‌شوند. پس از خارج کردن آنها از آب، مشخص می‌شود هر پنج نفر جان خود را از دست داده‌اند.

شنای مرگبار در بامدژ

آخرین روز اردیبهشت امسال پدر و فرزندانش همراه خواهرزاده‌اش برای تفریح از شهر به روستای سیدسلمان‌ از توابع اهواز آمدند. داخل رودخانه بامدژ اهواز در حال شنا بودند که ناگهان یک نفر از آنها میان امواج آب گرفتار شد و بقیه برای نجات او وارد رودخانه شدند.

افرادی که شاهد این حادثه بودند، خود را به داخل رودخانه رسانده و توانستند جسد دو نفر از آنها را از آب خارج کنند اما جسد پدر و یکی از پسرانش پیدا نشد. اجساد آنها بعد از چند روز با جست‌وجوی نیروهای امدادی پیدا و از آب بیرون کشیده شد.

سد؛ قاتل سه عضو خانواده

مرداد ماه سال 1397 هم سه عضو خانواده‌ای که برای شنا به داخل آب جمع شده در پشت سد کینه‌ورس ابهر رفته بودند غرق‌ شدند.

با حضور تیم‌های امدادی در محل مشخص شد، اعضای یک خانواده سه نفره همراه پدربزرگ و مادربزرگ برای گذران تعطیلات کنار سد کینه‌ورس آمده بودند. پدر و مادر این خانواده وقتی متوجه غرق‌شدن فرزند خود می‌شوند، برای نجات وی اقدام می‌کنند که هر سه غرق‌ شدند. امدادگران با جست‌وجو در سد، جسد مادر و کودک را پیدا کردند اما جسد پدر خانواده پیدا نشد.

آخرین سفر

چند روز قبل هم چهار عضو خانواده‌ای که برای تفریح از اصفهان به تنکابن سفر کرده بودند، در منطقه پارک شورا در منطقه‌ای ممنوعه وارد دریا شدند.

آنها ناگهان اسیر امواج دریا شده و نتوانستند خود را نجات دهند. امدادگران نجات‌غریق پس از اطلاع از ماجرا خود را به آنها رسانده و جسد هر چهار نفر را از آب خارج کردند. بررسی‌ها نشان داد یکی از آنها گرفتار امواج شده و سه نفر دیگر برای نجات او اقدام کرده‌بودند که غرق شدند.

مرگ تلخ در ساحل

نخستین روز مهر سال گذشته غرق‌شدن سه عضو خانواده در طرح ساحلی زمرد بخش حویق شهرستان تالش به نیروهای امدادی گزارش شد.

امدادگران پس از حضور در محل متوجه شدند، این خانواده که برای شنا به داخل منطقه شنا ممنوع رفته بودند به‌دلیل عدم تسلط و مهارت کافی در شنا، دچار غرق‌شدگی شدند. با تلاش غواصان این سه نفر از آب خارج شدند. پسر 7 ساله فوت کرده بود اما دو مرد 33 و 40 ساله در محل احیا و به بیمارستان منتقل شدند ولی در مسیر جان باختند.

مجید غمخوار - تپش روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
«لحظه»ای که مهم است

«لحظه»ای که مهم است

«علی لندی که بود و چه کرد؟ (۲ نمره)» در بهترین حالت این سوالی است که سال‌های بعد در امتحانات دانش‌ آموزان مطرح می‌شود.

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها