واکسن کرونا دارای خاصیت مغناطیسی است؟
کد خبر: ۱۳۲۰۶۳۵
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، دانشکده بهداشت و مؤسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، راهنمای پاسخ به این سؤال که آیا تزریق واکسن کووید ۱۹ می‌تواند باعث ایجاد خاصیت مغناطیسی شود، منتشر کرد.

آیا واکسن کرونا مغناطیس دارد؟

مطالب و تصاویری در فضا‌ی مجازی، منتشر شده‌اند که مدعی ایجاد خاصیت مغناطیسی در ناحیه تزریق و حتی سایر نقاط بدن افراد واکسینه هستند. این موضوع که ابتدا به‌عنوان چالش سرگرم‌کننده در یکی از شبکه‌های اجتماعی آغاز شد، پس از گذشت چند روز به‌صورت ادعای جدی‌تر مطرح شد.

آیا تزریق واکسن کووید ۱۹ یا هر واکسن دیگری می‌تواند باعث ایجاد خاصیت مغناطیسی شود؟ آیا درون واکسن‌ها فلز وجود دارد؟ از ۳ جهت، به بررسی این موضوع پرداخته شده است.

۱. محتویات واکسن؛ این محتویات به‌طور کامل زیر نظر مؤسسات علمی مبتنی بر شواهد است. بر این اساس جهت کسب تأییدیه، واکسن‌ها مورد بررسی‌های دقیق آزمایشگاه‌های تخصصی به‌عنوان نهاد‌های مستقل قرار می‌گیرند.

همچنین، شرکت‌های تولید واکسن جهت کسب اطمینان مصرف‌کنندگان، همه مواد به‌کار رفته در این واکسن‌ها را اعلام می‌کنند. از این‌رو، ماده ناشناخته‌ای در واکسن‌ها وجود ندارد؛ بنابر این می‌توان عنوان کرد، درون ساختار بیشتر واکسن‌ها مواد فلزی وجود ندارد.

مقدار بسیاری از محتویات واکسن، آب مقطر و مقداری نمک ساده جهت کاهش درد تزریق بوده و مقدار خالص واکسن (شامل ویروس کشته یا ضعیف شده به منظور کسب پاسخ ایمنی بدن و ایجاد ایمنی) بسیار ناچیز است.

البته در تعدادی از واکسن‌ها مقداری جیوه ترکیب شده با سایر مواد (تیمروسال) وجود دارد، اما مقدار این جیوه بسیار ناچیز بوده و تنها جهت حفظ ماندگاری و جلوگیری از رشد باکتری‌ها در برخی از واکسن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و استفاده از آن در شرایط لزوم و با دقت زیاد و به مقدار بسیار کم است.

علت، این است که روبرو شدن با مقدار بیش از حد مجاز جیوه، به سرعت باعث ایجاد نشانه‌ها (شامل لرزش بدن، بی‌حس شدن بدن، کاهش قدرت حرکتی شدید، احساس مزه فلز در دهان، تهوع، کاهش سطح هوشیاری، اشکال در تنفس و بلع، تاری دید و غیره) می‌شود.

تاکنون به بررسی جامع درباره استفاده کردن یا نکردن از این ماده در انواع واکسن که جهت مبارزه با ویروس کووید ۱۹ تهیه شده‌اند، دست نیافته‌اند، اما همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد، در صورت استفاده از این ماده در تهیه واکسن‌های کرونا نیز مقدار این ماده آن‌قدر کم و تحت شرایط کاملاً کنترل شده است که هیچ نگرانی ضد سلامت ایجاد نمی‌کند.

۲. احتمال رخداد این پدیده در اثر تزریق واکسن؛ باید تأکید کرد که مبنای این ادعا از ریشه غلط است، زیرا وجود فلز به تنهایی باعث ایجاد خاصیت مغناطیسی نمی‌شود، بلکه میدان مغناطیسی باعث ایجاد این خاصیت و در نتیجه، جذب فلزات می‌شود.

مقدار آهن‌ربا یا میدان مغناطیسی لازم جهت نگهداشتن اجسامی مانند یک قاشق، آن‌هم از زیر پوست، بسیار بیشتر از مقدار واکسنی است که تزریق می‌شود. سوزن‌های واکسن میلی‌متری به قدری کوچک و محتوای واکسن به قدری کم است که اگر قوی‌ترین ذرات آهنربای جهان نیز باشند، باز نمی‌توانند چیزی را چسبیده به بازوی شما نگهدارند.

بر اساس ادعا‌های برخی گروه‌های ضد واکسن، درون واکسن، میکروچیپ‌هایی وجود دارند که موجب جذب فلزات یا وسایل غیر فلزی می‌شوند. همان‌طور که پیش‌تر نیز مطرح شد، همه واکسن‌ها در آزمایشگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته‌اند و این فرضیه رد شده است.

۳. رخداد این پدیده، پیش از وقوع کووید ۱۹ یا در برخی از افرادی که واکسن نزده‌اند؛ از مدت‌ها قبل، تصاویری از افراد مختلف منتشر شد که ادعای مغناطیسی بودن بدن آن‌ها را مطرح کرد.

همچنین، هم‌اکنون نیز تصاویری از افرادی منتشر می‌شود که واکسن نزده‌اند، اما ادعای مغناطیسی بودن بدن خود را دارند. این خاصیت، می‌تواند در بدن برخی افراد ظاهر شود، اما در بسیاری از موارد با دلایلی مانند رطوبت پوست، چسبناک کردن پوست با مواد مختلف یا موقعیت فیزیکی چسباندن اجسام، می‌تواند در ارتباط باشد.

در برابر این پدیده نیز افرادی دیده شده‌اند که ارتباط آن با تزریق واکسن را کم می‌کند. از جمله، تعداد بسیاری از افرادی که واکسن دریافت کرده‌اند، گزارش داده‌اند هیچ وسیله فلزی و غیر فلزی به بدن آن‌ها نمی‌چسبد.

با توجه به شواهد و منطق موجود، امکان وجود ارتباط بین خاصیت مغناطیسی در بدن افراد یا بازوی آن‌ها با تزریق واکسن کووید ۱۹ محتمل نیست. همچنین، این پدیده که به هر دلیل در تعدادی از افراد گزارش شده است، هیچ تأثیری بر روی عملکرد واکسن ندارد و موضوعاتی مانند وجود میکروچیپ و ... نیز در واکسن‌ها هیچ مبنای علمی ندارند.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها