jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۱۲۸۰۹۶۰ ۲۷ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۸:۴۴

اکثر مردم آلودگی هوا را تنها در فضای باز تجربه می کنند. اما با این حال، ثابت شده است که بیشتر مواد سمی که در فضای باز یافت می شوند به همان اندازه در داخل خانه هستند. چه در اتومبیل، خانه یا محل کار مواد آلاینده می توانند به طور جدی بر سلامتی مردم تاثیر بگذارند البته اگر کیفیت هوا آنطور که توصیه می شود تمیز نگه داشته نشود.

1.در صورت استفاده از اسپری مو و لاک، از تهویه استفاده کنید:

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از کولر مهسان ،استفاده از مواد براق مانند روغن جلا، لاک ناخن و اسپری مو باید در فضای باز انجام شود که جریان هوا وجود دارد. اگر این فعالیت ها در داخل خانه انجام می شود، باید به خوبی تهویه شود .چون ترکیبات آلی مرتبط با هزاران پیامد است مانند مشکلات ریوی و سرطان.

2.دقت کنید که اجاق گاز به خوبی تهویه شده باشد:

در حالی که آشپزی کردن در خانه مهم است باید اطمینان حاصل شود .که اجاق گاز به خوبی تهویه می شود تا تولید مونوکسید کربن و هیدروکربن ها را به دلیل احتراق ناقص محدود کند. این گازها در داخل خانه سالم نیستند و خطرات سلامتی جدی در طولانی مدت ایجاد می کنند.

3.هود یا هواکش در آشپزخانه و حمام نصب کنید:

هوای مرطوب در آشپزخانه و حمام رشد باکتری و قارچها را افزایش می دهد. کپک های قارچی ذرات بسیار کوچکی را حمل می کنند .که می توانند وارد بدن شوند و منجر به یک بیماری جدی مانند سرماخوردگی، سرفه مداوم، و حتی عفونت های قارچی شوند که نصب هود و هواکش در آشپزخانه و حمام به کاهش کپک های قارچی کمک خواهد کرد.

4.مطمئن شوید که کل خانه، دفتر یا اتومبیل به درستی تهویه می شود :

تهویه مناسب جریان آزاد هوای تازه را در داخل خانه تضمین می کند، اما تهویه ضعیف امکان تجمع آلاینده ها در داخل خانه را چندین برابر خواهد کرد.

5.مدیریت موجودات:

دور نگه داشتن غذا و مهرو موم کردن منافذ باز مهم است زیرا باعث حفظ از آفات و حشرات خواهد شد .که این کار نیاز به استفاده از آفت کش ها و دیگر مواد شیمیایی را کاهش می دهد .این امر کیفیت هوای داخلی را با کاهش قرارگیری در معرض مواد سمی از محصولات مصنوعی برای مدیریت موجودات، بهبود می بخشد.

6.قبل از استفاده از شومینه، از باز بودن دودکش اطمینان حاصل کنید:

این به سادگی تجمع ذرات گرد و غبار و دود را از شومینه کاهش می دهد .و همچنین از انتشار مونوکسید کربن که به علت احتراق ناقص آزاد می شود جلوگیری می کند.

7.سعی نکنید تا با رایحه های مصنوعی بو ها را از بین ببرید :

بیشتر افراد معمولا سعی می کنند از بوهای داخل منزل با پنهان کردن آن ها با رایحه مصنوعی خلاص شوند. این مساله به سادگی این مشکل را بدتر می کند چون رایحه مصنوعی حاوی فتالات است .که می تواند به سلامتی شما آسیب برساند به جای آن، منبع بو را پیدا کنید و از بین ببرید و منطقه را با پاک کننده خانگی و یا جوش شیرین تمیز کنید.

8.از سیگار کشیدن در داخل خانه اجتناب کنید:

سیگار کشیدن در داخل خانه منجر به تجمع دود و مواد سمی می شود .که کیفیت هوای داخلی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. دود همراه با سرطان های متعدد و عوامل سمی دیگر است .که برای سلامت کلی انسان خوب نیستند. ترک سیگار بهترین راه حل است زیرا سلامتی کلی بهبود یافته را تضمین می کند. با این وجود، سیگار کشیدن در داخل خانه یا در ماشین باید کاملا غیر مجاز باشد.

9. تمیز کردن و گردگیری باید کامل باشد :

گرد و غبار می تواند باکتری ها، کپک، حیوان خانگی، کنه ها، کپک و گرده را حمل کند. تمیز کردن کامل برای بهبود کیفیت هوای داخلی به شدت توصیه می شود .زیرا این مواد را از بین می برد. تمیز کردن باید با استفاده از گردگیری مناسب محیطی و مواد شوینده با تجهیزات انجام شود.

10.ریخت و پاش ها را تمیز کنید:

با به حداقل رساندن خرت و پرت ها، تجمع گرد و غبار که باکتری، کپک، کنه ها و قارچ ها را حمل می کند مدیریت می کند و به طور قابل توجهی آلودگی هوای داخلی را از این منابع کاهش می دهد.

11.در صورت امکان فرش هایتان را کم و یا به طور کل بردارید:

فرش به عنوان یک پناهگاه برای ذرات کوچک گرد و غبار و خانگی عمل می کند .که آلودگی هوای داخلی را افزایش می دهد. ذرات گرد و غبار از فرش با مشکلات مزمن ریوی از قبیل آسم و سرفه مداوم در ارتباط هستند. برداشتن فرش روش مطمئنی برای کاهش آلودگی هوای داخلی است.

12.پاک کننده های خانگی درست کنید :

اکثر مواد پاک کننده که به صورت مصنوعی تولید می شوند، پر از مواد شیمیایی مضر محیط زیست هستند که ممکن است باعث مشکلات تنفسی یا آسم شوند. امروزه، فرایندهای بسیار ساده ای برای ساخت پاک کننده خانگی وجود دارد.

13.استفاده از خوشبو کننده هوا را به حداقل برسانید :

بیشتر افراد رایحه ها را دوست دارند .اما باید از روغن های اسانس خالص حاصل شود که کیفیت هوای داخلی را تحت تاثیر قرار ندهد. خوشبو کننده های مصنوعی که در هوای داخلی گردش می کنند .و با آسم و آلرژی مرتبط هستند. انتخاب محصولات بدون عطر می تواند به کاهش آلودگی هوای داخلی در خانه کمک کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر