jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۶۴۹۳ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۴:۰۲

هنوز همه‌گیری کرونا در کشور ما مساله‌ای جدی است و افراد اگر مسائل بهداشتی را رعایت نکنند، هر لحظه امکان ابتلای آنها به کرونا وجود دارد.

 

به همین دلیل، ما هیچ وقت نباید از رعایت ضوابط بهداشتی غافل شویم و حتی با این که بخش زیادی از مردم به این بیماری مبتلا شده‌اند و ایمنی نسبی در برابر این بیماری در سطح جامعه ما وجود دارد، اما هنوز احتمال بروز پیک دوم کرونا از بین نرفته است.

به همین دلیل، همچنان همه مردم اصل فاصله‌ گذاری اجتماعی، بهداشت فردی و آداب تنفسی را باید رعایت کنند و اگر این اتفاق نیفتد، باید منتظر پدید آمدن موج دوم کرونا در هفته‌های آینده یا حتی فصل تابستان باشیم.

از سویی دیگر، شب‌ های قدر نزدیک است و بسیاری از مردم تمایل دارند در مراسم مخصوص این شب‌ها حضور پیدا کنند.

وزارت بهداشت نیز با برگزاری مراسم شب‌ های قدر در اماکن مذهبی مختلف با رعایت پروتکل‌های بهداشتی موافقت کرده است و در این شرایط، مردم نیز در صورت حضور خودشان حتما باید همه ضوابط بهداشتی توصیه‌شده را رعایت کنند.

از جمله این که خادمان مساجد و اماکن مذهبی باید هنگام اجرای برنامه‌های شب‌های قدر به تجهیزات حفاظتی ضروری مثل ماسک فیلتردار و دستکش مجهز باشند و این وسایل را نیز در فواصل زمانی مناسب عوض کنند. شرکت‌کنندگان در این مراسم نیز باید ماسک و دستکش همراه خود داشته باشند و وسایل مورد نیاز این برنامه‌ها مثل چادر، مهر، سجاده و کتاب‌های دعا را به صورت شخصی به مراسم ببرند و در این زمینه از امکانات عمومی مساجد استفاده نکنند.

همچنین در قسمت کفشداری مساجد و اماکن مذهبی، حتما باید کیسه‌های نایلونی یکبارمصرف بین مردم توزیع شود و مساجد از دادن کیسه‌های چندبارمصرف به شهروندان پرهیز کنند.

اصل فاصله‌ گذاری اجتماعی و مسائل بهداشت فردی لازم در فضای داخلی مساجد و اماکن مذهبی، صحن‌ها، رواق‌ها، فضاهای روباز و سربسته و سرویس‌های بهداشتی نیز باید به‌طور دقیق از سوی مسوولان این اماکن و افراد شرکت‌کننده در مراسم رعایت شود.

مواد‌ضدعفونی‌کننده نیز باید به اندازه کافی در اختیار مردم گذاشته شود و مساجد باید تا حد امکان از توزیع غذای نذری پرهیز کنند و در صورت توزیع، غذاهای نذری حتما باید با پوشش بهداشتی و در ظروف یکبارمصرف به مردم داده شود.

اگر این پروتکل‌ها رعایت شود می‌توانیم شب‌های قدری به دور از کرونا داشته باشیم و اگر این پروتکل‌ها رعایت نشود، باید در دو سه هفته آینده منتظر پیک دوم کرونا باشیم.

دکتر عالیه پوردست - متخصص بیماری‌های عفونی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
خطر کرونا هنوز جدی است

خطر کرونا هنوز جدی است

هنوز همه‌گیری کرونا در کشور ما مساله‌ای جدی است و افراد اگر مسائل بهداشتی را رعایت نکنند، هر لحظه امکان ابتلای آنها به کرونا وجود دارد.

راز کارنامه موفق ایران در مقابله با کرونا

راز کارنامه موفق ایران در مقابله با کرونا

آنچه از جلسه دیروز ستاد مبارزه با کرونا با حضور رهبر معظم انقلاب و همچنین بیانات ایشان استنباط می‌شود تاکید بر باور ملی است. ایران از توانمندی‌های خوبی در عرصه علمی و همچنین حضور افراد کارشناس و متخصص برخوردار است.

کرونا با آنفلوآنزای جدید می آید

کرونا با آنفلوآنزای جدید می آید

ویروس کرونا هنوز برای دانشمندان بسیار ناشناخته‌است و به این دلیل، نباید با عجله درباره رفتار این ویروس در ماه‌های آینده قضاوت کنیم بنابراین هنوز نمی‌توانیم بگوییم آیا در ماه‌های آینده به‌خصوص در فصل پاییز با یک همه‌گیری وسیع برمی‌گردد یا خیر.

گفتگو بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش