jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۶۵۵۳۴ ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۳:۱۲

شایع‌ترین علائمی كه تا به امروز در بین مبتلایان كووید‌ - ‌۱۹ مشاهده شده عبارت است از: تب، سرفه و تنگی نفس.

title

اما بد نیست درمورد علائم كمتر شایع هم بدانیم:

از ‌دست‌‌ دادن حس چشایی یا بویایی: مركز كنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریكا (CDC) از دست‌ دادن حس چشایی و بویایی را هم به سایر علائم كووید ‌۱۹ اضافه كرده است. دانشمندان دانشگاه كالیفرنیا در سن دیه‌گو با بررسی ۵۹ مبتلا به كووید ‌۱۹ دریافته‌اند كه بیش از دوسوم این افراد دارای علائمی مثل از دست‌ رفتن حس چشایی یا بویایی بوده‌اند. البته، حس بویایی یا چشایی ممكن است براثر مثلا آنفلوآنزا یا آلرژی‌های فصلی هم تغییر كند.

تهوع، استفراغ یا اسهال: علائم نام برده در فهرست علائم اعلامی این مركز نیستند، اما برخی تحقیقات اخیر از ارتباط احتمالی چنین علائمی با كووید ‌۱۹ خبر داده‌اند. محققان دانشگاه استنفورد با بررسی پرونده پزشكی ۱۱۶ نفر از مبتلایان به كووید ‌۱۹ دریافته‌اند كه تقریبا یك‌سوم این افراد دارای علائم گوارشی از قبیل بی‌اشتهایی، تهوع، استفراغ یا اسهال بوده‌اند.

راش، كهیر یا زخم‌ لكه‌های آبله‌مرغان‌مانند: متخصصان پوست در ایتالیا با بررسی ۸۸ نفر از مبتلایان به كووید‌ ‌۱۹ دریافتند كه حدود ۲۰ درصد این افراد دارای علائم پوستی بودند.

روان‌آشفتگی، احساس گیجی یا ضعف عضلانی : طبق گزارشی كه در نشریه علمی «جاما نورولوژی» منتشر‌ شده، محققان می‌گویند كه علائم نورولوژیكال هم در برخی مبتلایان به كووید - ‌۱۹ مشاهده شده است. علائم نورولوژیكال خفیف‌تر مانند از دست‌ دادن حس چشایی یا بویایی، سردرد، احساس گیجی یا ضعف عضلانی ممكن است در مراحل اولیه بیماری بروز كنند و علائم نورولوژیكال شدیدتر در مراحل بعدتر.
مشكلات قلبی‌ - عروقی: در برخی گزارش‌های اخیر احتمال داده شده است كه شاید كووید‌ - ‌۱۹ با افزایش احتمال ایجاد لخته‌های خونی غیرعادی در ارتباط باشد، زیرا گویا در برخی كشورها افرادی با علائم سكته و حمله قلبی در مراكز اورژانس، مبتلا به كووید‌۱۹ تشخیص داده شده‌اند.

منبع: Healthline

صدف دژآلود - سلامت / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر