jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۱۳۱۱۴ ۰۱ تير ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

وقتی بیماری نیاز به انجام جراحی پیدا می‌کند دو سوال برایش مطرح خواهد شد: کدام جراح و کدام بیمارستان: دولتی یا خصوصی؟ اما گاهی انتخاب بیمارستان بسیار دشوار می‌شود؛ خصوصا وقتی صحبت از جراحی‌های سنگین مغز و اعصاب و ستون فقرات در میان باشد. واضح است که هزینه بیمار در این دو نوع بیمارستان و با توجه به نوع بیمه بسیار متفاوت خواهد بود، ولی این عامل اگرچه بسیار مهم و تعیین کننده است اما همه چیز نیست.

بیمارستان‌های دولتی غالباً هم درمانی و هم آموزشی هستند؛ به عبارتی قسمتی از اقدامات تشخیصی و درمانی توسط افراد تحت آموزش انجام می‌شود، اما از سوی دیگر، در این مراکز معمولا پزشک شما عضو هیات علمی دانشگاه است و انتظار می‌رود هر بررسی تشخیصی و هر نوع درمانی کاملا براساس دانش روز صورت گیرد.
شاید باور آن سخت باشد که گاهی در بهترین مراکز خصوصی پایتخت ممکن است اصول علمی به درستی رعایت نشوند و فاکتور تعیین‌کننده در این میان، پزشک و جراح مسؤول بیمار است که اگر فردی قابل مسؤولیت‌پذیر و با دانش به روز باشد در هر دو نوع بیمارستان، اقدامات تشخیصی درمانی بر پایه اصول علمی خواهند بود و با نظارت صحیح وی، خطر بروز خطای پزشکی توسط دانشجوها و دستیاران بسیار کاهش می‌یابد. در مراکز دولتی معمولا مدت انتظار بیمار و بستری و درمان او طولانی تر است، تعداد نیروهای پرستاری و ارائه دهنده خدمات به بیماران کمتر از مراکز خصوصی و ملزومات ارائه خدمات مناسب یا همان «هتلینگ» محدودتر هستند و این موارد به اصطلاح «حاشیه‌ای» برای برخی افراد بسیار مهم و تعیین‌کننده خواهند بود.
مدت بستری در بعضی بیماری‌ها اصولا طولانی است، مثل آبسه مغز یا ستون فقرات که درمان آنتی‌بیوتیکی طولانی مدتی نیاز دارند و بستری طولانی در یک مرکز خصوصی هزینه زیادی را به دنبال خواهد داشت. از سوی دیگر، گرچه برای جراحی دیسک کمر و تومور مغزی از یک تا چند روز ممکن است زمان نیاز باشد، ولی یک عارضه ساده و غیرقابل پیش‌بینی مثل عفونت ادراری یا ریوی ممکن است این زمان را افزایش دهد و شما باید احتمال بروز چنین اتفاقاتی را در مورد بستری در مراکز خصوصی درنظر بگیرید تا با مشکل مواجه نشوید.
پس با کمک پزشک خود و در کنار تجهیزات جراحی و هزینه، سایر جوانب را هم درنظر بگیرید و سپس مرکز درمانی را انتخاب کنید.

دکتر علیرضا طبیب خویی

جراح مغز ‌و ‌اعصاب

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر