jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۱۴۵۲۶۰ ۰۹ خرداد ۱۳۹۷  |  ۱۰:۳۲

سرطان پوست که متداول‌ترین و شایع‌ترین انواع سرطان‌هاست و ۷۵ درصد کل سرطان‌ها را تشکیل می‌دهد، شامل تغییرات غیرعادی در لایه بیرونی پوست است.

10 نشانه سرطان پوست

به گزارش جام جم، هرچند اکثر مبتلایان به سرطان پوست بهبود می‌یابند، اما به‌دلیل شیوع زیاد، یکی از نگرانی‌های عمده به شمار می‌آید. این بیماری به سه نوع عمده تقسیم می‌شود: کارسینوم سلول بازال (BCC) ، ملانوم و کارسینوم سلول سنگفرشی .(SCC) بسیاری از علائم این سه نوع سرطان با یکدیگر مشترک است. موارد زیر برخی از نشانه‌هایی است که باید مورد توجه قرار بگیرد:

خال‌های نامتقارن

نامتقارن بودن خال‌ها نشانه خوبی نیست.

خال‌های دندانه‌دار یا نامنظم

خال‌های معمولی لبه‌های صافی دارند.

خال‌هایی که تیره‌تر می‌شوند یا تغییر رنگ می‌دهند

بزرگ بودن اندازه خال‌ها

هر خال بزرگ‌تر از مدادپاک‌کنِ انتهای مداد، باید توسط پزشک بررسی شود.

خال‌هایی که خونریزی می‌کنند یا آسیب می‌بینند

جوش‌هایی که روی بخش‌های در معرض آفتاب پوست ایجاد می‌شوند و از بین نمی‌روند.

جوشدانه‌ها گاهی ظاهر می‌شوند و پس از مدتی هم از بین می‌روند. اما اگر یک برجستگی شفاف جوش مانند با گذشت ماه‌ها از بین نمی‌رود احتمالا یک جوش معمولی نیست.

کبودی روی پاها که بهبود پیدا نمی‌کند

زخم‌هایی که بهبود نمی‌یابد. این مشکل معمولا شامل زخم‌های دهانی است. سرطان پوست دهان جزو کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) طبقه بندی می‌شود.

رگه‌های سیاه یا قهوه‌ای زیر ناخن‌ها. این رگه‌ها زیر ناخن انگشتان پا هم ظاهر می‌شوند.

پوسته پوسته شدن پوست

بین سرطان پوست و شرایط غیر مرتبط مانند خشکی پوست، پسوریازیس یا اگزما تفاوت زیادی وجود دارد، هرچند ممکن است همه این موارد شرایط مشابهی ایجاد کنند. معمولا مناطق حساس پوست به سرطان پوست دچار می‌شود و معمولا به کرم‌های موضعی نیز پاسخ نمی‌دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر