jamejamsima
سیما قاب کوچک کد خبر: ۱۰۷۵۹۳۳ ۰۱ مهر ۱۳۹۶  |  ۰۷:۰۱

الف: آثار مستند همیشه به خاطر پرداختن بدون واسطه به موضوع برای مخاطب جذاب بوده است. برخی از آثار مستند هم اساسا به خاطر نوع سوژه‌شان چنان جذاب و البته حساس‌برانگیزند که ممکن است در نگاه اول به خاطر پاره‌ای حساسیت‌ها امکانی برای دیده شدن نداشته باشند.

ارزش‌ افزوده یک برنامه دیدنی

برنامه «به اضافه مستند» تلاش کرده با استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای و «اقناع مخاطب»، بستری برای پخش مجموعه‌ای از مستندهای دیده نشده فراهم آورد و تا اینجا باید گفت این برنامه به خاطر پرداخت حرفه‌ای و جسارت ورود به موضوعات کمتر بیان شده توانسته مخاطبان جدی آثار مستند را با خود همراه کند.

در تازه‌ترین قسمت این برنامه که به بهانه هفته دفاع مقدس روی آنتن شبکه مستند رفت فیلم مستند «عشق به سبک دیکتاتور» نمایش داده شد که در آن به شخصیت دیکتاتوری مثل صدام حسین از نگاه معشوقه یونانی وی پرداخته می‌شد که اثر قابل تاملی درباره زندگی دیکتاتور معدوم عراق بود، اما آنچه بر قدر این مستند افزود صحبت‌های مرتضی سرهنگی نویسنده و پژوهشگر نام‌آشنای حوزه ادبیات مقاومت بود که گوشه‌ای گفته نشده از زندگی صدام، اطرافیان وی و حجم جنایات آنها را در جنگ هشت ساله ایران و عراق و سال‌های بعد از آن بازگو کرد.

چنین صحبت‌هایی در کنار مستند تاثیرگذاری مثل «عشق به سبک دیکتاتور» در واقع ارزش افزوده‌ای است که مخاطب را مشتاق به همراهی می‌کند. خصوصا وقتی کارشناس برنامه به مدد سال‌ها پژوهش و تحقیق صحبت‌های دست اولی از وقایع پشت پرده شخصیت‌های مستند ارائه می‌دهد که خود از عوامل جذابیت برنامه محسوب می‌شود.

ب: اگرچه ما در حوزه آثار داستانی و سینمایی برنامه‌های مختلفی در گذشته داشته‌ایم که در کنار نمایش فیلم به نقد و تحلیل آن پرداخته‌اند، اما در حوزه آثار مستند این کار کمتر اتفاق افتاده یا اصلا نیفتاده است.

برنامه‌هایی مانند به اضافه مستند به خاطر ماهیت‌شان و این‌که تلاش می‌کنند سلیقه‌سازی کنند و از برآیند آن به افکار مخاطبان خود جهت بدهند برنامه پرمخاطبی است که می‌توان امیدوار بود با ادامه همین روند و حفظ کیفیت آثار پخش شده و البته سطح مهمانان دعوت شده به برنامه جریان‌سازی در سطح رسانه تبدیل شود.

برنامه به اضافه مستند در بازخوانی آثار مستندی که در حوزه‌های مختلف ساخته شده‌ و امکان پخش نیافته‌اند می‌تواند یک برنامه مثال‌زدنی باشد.

مهدی غلامحیدری - دبیر قاب کوچک

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

اگر به سابقه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توجه کنید متوجه خواهید شد که نامزدهای هر دو حزب تا روزهای آخر از ترفند های مختلفی استفاده می کنند ولی در سالیان گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار مهم بود و در رقابت ها شاخص شد موضوع ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر