در حال حاضر در کل کشور حدود 50 هزار واحد صنفی تولیدی در صنعت مبلمان فعال هستند و برای بیش از 117 هزار نفر در این کارگاه‌ها امکان اشتغال زایی فراهم شده است. این مساله در حالی است که مهم‌ترین فعالان بازار و صنعت مبلمان ایران کارگاه‌های کوچکی هستند که در گوشه و کنار ایران به کار مشغولند.
کد خبر: ۱۰۶۴۸۴۰
شهری که قطب تولید مبل شد

شهرستان تویسرکان در 85 کیلومتری مرکز استان همدان به عنوان قطب تولید مبل و منبت در کشور شناخته می‌شود. تبدیل شدن تویسرکان به الگو و قطب تولید موفق مبل و منبت بی ارتباط با برخورداری این شهرستان از درختان بی‌شمار گردو نیست. در تویسرکان بیش از 4000 کارگاه تولید مبل و منبت مشغول به کار است و بالغ بر ده هزار نفر از مردم شهرستان در این کارگاه‌ها مشغول به کار هستند.

اما تبدیل شدن تویسرکان به قطب تولید مبل و منبت در ایران داستانی جالب دارد. نزدیک به 40 سال قبل دو جوان جویای کار تویسرکانی راهی تهران می‌شوند، اما بزودی به زادگاهشان برمی‌گردند. ترکاشوند یکی از آن دو جوان است و ادامه ماجرا را این گونه بیان می‌کند: «در تهران مدت زیادی دوام نیاوردیم، چون از کارگری و زیردست دیگران بودن خوشمان نیامد، اما در تهران با کار تولید مبل و منبت آشنا شدیم و آنقدر ماندیم تا همه فوت و فن‌هایش را آموختیم. وقتی به تویسرکان برگشتیم، یک کارگاه تاسیس کردیم و تولید مبل و منبت را به اعضای خانواده آموزش دادیم. به دلیل وجود درختان گردو در تویسرکان که بهترین چوب برای صنعت مبلمان است و نیز سودآوری کار، علاقه‌مندان یادگیری این حرفه بسرعت زیاد شدند. هر یک از اعضای خانواده، دوستان و آشنایان کارگاهی تاسیس کردند و به نزدیکانشان آموزش دادند. به مرور کار به اینجا رسید که در حال حاضر بیش از 4000 کارگاه کوچک تولید مبل و منبت در تویسرکان مشغول فعالیت است.

ترکاشوند می‌افزاید: در کارگاه ما سالانه صد دست مبل فاخر تولید می‌شود که هر یک از 11 تا 20 میلیون تومان قیمت دارند. تا همین چند سال قبل مبلمان تولیدی را خودمان به صورت مستقیم به مردم عرضه نمی‌کردیم. از زمانی که خودمان شعبه فروش در کرج دایر کرده‌ایم، سوددهی چند برابر شده است. تهران، اصفهان، مشهد، ارومیه و کرج مشتری‌های اصلی مبلمان تولید شده با چوب درجه یک و استثنایی گردو هستند.

در شهرستان تویسرکان سالانه بیش از 65 هزار دست انواع مبل تولید می‌شود. تویسرکان یکی از الگوهای موفق تولید مبلمان با تکیه بر کارگاه‌های کوچک و زودبازده است. توسعه تولید مبلمان مبتنی بر حمایت از کارگاه‌های کوچک و زودبازده راهبردی است که می‌تواند در کوتاه مدت واردات 700 میلیون دلاری کشور را به حداقل برساند و در وهله بعد ارزآوری حاصل از صادرات را در پی داشته باشد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها