بازار پسندی بالای محصولات نمدی تولیدی چهارمحال و بختیاری موجب رونق این حرفه شده است و هر ساله میزان تولید نمد در این استان افزایش چشمگیری می‌یابد.
کد خبر: ۹۵۹۵۸۶
نمدمالی در بام ایران + عکس

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از مهر، چهارمحال و بختیاری استانی کوچک در ارتفاعات زاگرس است، این استان دارای تاریخ، فرهنگ و پتانسیل های غنی است که در کمتر نقاط دیگر کشور مشاهده می شود.

یکی از حوزه هایی که استان چهارمحال و بختیاری را استانی پر اهمیت درکشور و جهان جلوه داده صنایع دستی این استان است.

صنایع دستی این استان که مهمترین آن فرش دستباف است که موجب شده چهارمحال و بختیاری شهرتی جهانی پیدا کند و شهرها و دیار آن به واسطه زنان قالیباف، در کشورهای اروپایی و آسیایی شناخته شود.

صنایع دستی این استان، فرش دستباف، قفل، محصولات نمدی، گلیم و جاجیم و... است.

نمدمالی و تولید محصولات نمدی شغلی طاقت فرسا و سخت در استان چهارمحال و بختیاری به شمار می رود که این شغل و هنر یکی از شغل های قدیمی و تاریخی استان است.

در حالی که طی سال های گذشته تولید نمد و شغل نمد مالی به علت سختی کار و نبود درآمد مناسب در مسیر حذف شدن از شغل ها بود، اما با بهره گیری از ماشین آلات و ایجاد تنوع در تولید محصولات، تولید محصولات نمدی در این استان رونق گرفته است.

یکی از تولید کنندگان نمد در استان چهارمحال و بختیاری در این خصوص گفت: تولید محصولات نمدی جدید با بهره گیری از رنگ های شاد سبب شده که گرایش مردم به سمت استفاده از محصولات نمدی تغییر کند.

علی حسینی بیان کرد: در گذشته محصولات نمدی ترکیب رنگی خاصی نداشت و همین امر سبب شده بود که تنوع نیز نداشته باشد و از این رو محصولات هم شکل و هم رنگ بودند.

وی تاکید کرد: هم اکنون وجود رنگ های جذاب و بالا بردن کیفیت نمد تولیدی سبب شده این کالا توسط مردم خریداری شود و در خانه مورد استفاده قرار گیرد.

وی گفت: نمد یک محصول طبیعی است و مشکلی برای سلامتی انسان ها ایجاد نمی کند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری نیز گفت: تولید محصولات نمدی در استان چهارمحال و بختیاری هر ساله افزایش می یابد.

مهرداد رئیسی عنوان کرد: هم اکنون تولید نمد بیشتر در دو شهرستان شهرکرد و بروجن، به دو روش سنتی و کارگاهی انجام می شود.

وی عنوان کرد: هم اکنون نمد تولیدی استان چهارمحال و بختیاری به کشور های مختلف از جمله آمریکا صادر می شود و استقبال بسیار خوبی از این تولید استان چهارمحال و بختیاری شده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۳۰۰ نفر در حرفه تولید محصلات نمدی در استان چهارمحال و بختیاری فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: ۷۰ کارگاه سنتی و نیمه صنعتی در دو شهرستان شهرکرد و بروجن فعالیت دارند که حدود ۳۰ کارگاه آن سنتی است.

وی گفت: تولید نمد در سال های گذشته حدود ۳۰ تن در سال بوده است که هم اکنون برآورد تولید نمد در این استان ۹۰ تن در سال است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری ادامه داد: تولید محصولات نمدی در استان چهارمحال و بختیاری پیشینه تاریخی دارد و زمینه توسعه شغل نمدمالی در استان وجود دارد.

رئیسی تاکید کرد: یکی از ظرفیت های مهم استان در توسعه این شغل وجود مواد اولیه ارزان قیمت در خود استان است که باید از این ظرفیت استفاده کرد و این شغل را توسعه داد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: خلاقیت در تولید محصولات نمدی نقش مهمی در فروش بیشتر آن دارد که باید کارگاه های تولید محصولات نمدی از افراد خلاق و طراح های حرفه ای برای تولید محصولات جدید بهره بگیرند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها