با دستور رئیس سازمان صداوسیما

رادیو معارف به معاونت صدای رسانه ملی ملحق شد

هویت هر جامعه‌ای را باورهای آن شکل می‌دهند. هر قدر باورمندی به ارزش‌ها و اعتقادات آحاد جامعه قوی‌تر باشد، هویت آن جامعه مستحکم‌تر است.
کد خبر: ۹۲۲۹۳۵
رادیو معارف؛ پاسخگوی شبهات دینی

امروزه در عصر تکثر رسانه‌ها، جبهه معارض انقلاب اسلامی با در اختیار داشتن رسانه‌های متعدد و بهره‌گیری از رنگ‌آمیزی و جذابیت‌های خاص با طرح شبهات مختلف در حوزه‌های دینی درصدد تضعیف باورهای مردم و تزلزل در پایه‌های هویتی جامعه است. در این میان رسالت دینداران و رسانه‌های دینی بیشتر نمایان می‌شود.

براساس قاعده «پیشگیری بهتر از درمان» تقویت بنیه اعتقادی و اخلاقی جامعه، مهم‌ترین مسأله در پیشگیری از جرم است. از این‌رو تبیین مباحث دینی به صورت جذاب و قابل پذیرش، گام موثری در مقاوم‌سازی اخلاقی و اعتقادی جامعه است و نقش بازدارندگی در برابر شبهات و ناهنجاری‌های اجتماعی دارد. بسیاری از ناهنجاری‌های اخلاقی و آسیب‌های اجتماعی، ناشی از عبور از خط قرمزهای دینی است. لذا تبیین و ترویج آموزه‌های دینی، امنیت اخلاقی و روحی به همراه دارد. اگرچه بسیاری از افراد جامعه، اعتقاد قلبی به آموزه‌های دینی دارند، اما التزام عملی‌شان کمرنگ است که با تبیین آموزه‌ها به شیوه بیان جذاب و ظرفیت‌های هنری می‌توان این التزام را نیز محقق کرد؛ چراکه بنای آموزه‌های دینی بر فطرت است. رسانه‌های دینی در کنار تبیین و ترویج، رسالت پاسخگویی به شبهات دینی را نیز به‌عهده دارند. بسیاری از شبکه‌های ماهواره‌ای، رسانه‌های مکتوب، سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و... به صورت هدایت شده و هدفمند درصدد القای شبهات و تزلزل پایه‌های اعتقادی جامعه بویژه جوانان هستند. رادیو معارف به کمک مؤسسات پژوهشی مستقر در قم در راستای رسالت و مأموریت خود نهایت توانش را در رصد شبهات، دسته‌بندی آنها و پاسخ‌های اقناعی، مستدل و مستند به کار گرفته و با بهره‌گیری از اساتید حوزه علمیه قم در رشته‌های تخصصی عقاید، کلام، تاریخ، قرآن، تربیت کودک و خانواده؛ پاسخگوی سؤالات مخاطبان و شبهات رایج در فضای رسانه‌ای جامعه است. «پرسمان» عنوان برنامه‌ای زنده به روش پرسش و پاسخ است که هر روز ساعت 18 تا 19 از رادیو معارف پخش می‌شود و به سؤالات و شبهات در حوزه‌های قرآنی، تاریخی، اعتقادی، تربیتی و... پاسخ می‌دهد. «تا جمعه ظهور» نیز پاسخگوی سؤالات و شبهات در حوزه مهدویت است. جذابیت‌بخشی به برنامه‌ها در استقبال مخاطب و اثرگذاری پیام بسیار مؤثر است، از این‌رو برنامه‌سازان این رسانه دینی از همه ظرفیت‌ها و تکنیک‌ها و قالب‌ها در انتشار پیام‌های معرفتی بهره می‌گیرند.

مجتبی تونه‌ای

مدیر رادیو معارف

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها