jamejamsima
سیما رادیو کد خبر: ۹۲۲۹۳۵   ۲۸ تير ۱۳۹۵  |  ۰۲:۱۱

هویت هر جامعه‌ای را باورهای آن شکل می‌دهند. هر قدر باورمندی به ارزش‌ها و اعتقادات آحاد جامعه قوی‌تر باشد، هویت آن جامعه مستحکم‌تر است.

رادیو معارف؛ پاسخگوی شبهات دینی

امروزه در عصر تکثر رسانه‌ها، جبهه معارض انقلاب اسلامی با در اختیار داشتن رسانه‌های متعدد و بهره‌گیری از رنگ‌آمیزی و جذابیت‌های خاص با طرح شبهات مختلف در حوزه‌های دینی درصدد تضعیف باورهای مردم و تزلزل در پایه‌های هویتی جامعه است. در این میان رسالت دینداران و رسانه‌های دینی بیشتر نمایان می‌شود.

براساس قاعده «پیشگیری بهتر از درمان» تقویت بنیه اعتقادی و اخلاقی جامعه، مهم‌ترین مسأله در پیشگیری از جرم است. از این‌رو تبیین مباحث دینی به صورت جذاب و قابل پذیرش، گام موثری در مقاوم‌سازی اخلاقی و اعتقادی جامعه است و نقش بازدارندگی در برابر شبهات و ناهنجاری‌های اجتماعی دارد. بسیاری از ناهنجاری‌های اخلاقی و آسیب‌های اجتماعی، ناشی از عبور از خط قرمزهای دینی است. لذا تبیین و ترویج آموزه‌های دینی، امنیت اخلاقی و روحی به همراه دارد. اگرچه بسیاری از افراد جامعه، اعتقاد قلبی به آموزه‌های دینی دارند، اما التزام عملی‌شان کمرنگ است که با تبیین آموزه‌ها به شیوه بیان جذاب و ظرفیت‌های هنری می‌توان این التزام را نیز محقق کرد؛ چراکه بنای آموزه‌های دینی بر فطرت است. رسانه‌های دینی در کنار تبیین و ترویج، رسالت پاسخگویی به شبهات دینی را نیز به‌عهده دارند. بسیاری از شبکه‌های ماهواره‌ای، رسانه‌های مکتوب، سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و... به صورت هدایت شده و هدفمند درصدد القای شبهات و تزلزل پایه‌های اعتقادی جامعه بویژه جوانان هستند. رادیو معارف به کمک مؤسسات پژوهشی مستقر در قم در راستای رسالت و مأموریت خود نهایت توانش را در رصد شبهات، دسته‌بندی آنها و پاسخ‌های اقناعی، مستدل و مستند به کار گرفته و با بهره‌گیری از اساتید حوزه علمیه قم در رشته‌های تخصصی عقاید، کلام، تاریخ، قرآن، تربیت کودک و خانواده؛ پاسخگوی سؤالات مخاطبان و شبهات رایج در فضای رسانه‌ای جامعه است. «پرسمان» عنوان برنامه‌ای زنده به روش پرسش و پاسخ است که هر روز ساعت 18 تا 19 از رادیو معارف پخش می‌شود و به سؤالات و شبهات در حوزه‌های قرآنی، تاریخی، اعتقادی، تربیتی و... پاسخ می‌دهد. «تا جمعه ظهور» نیز پاسخگوی سؤالات و شبهات در حوزه مهدویت است. جذابیت‌بخشی به برنامه‌ها در استقبال مخاطب و اثرگذاری پیام بسیار مؤثر است، از این‌رو برنامه‌سازان این رسانه دینی از همه ظرفیت‌ها و تکنیک‌ها و قالب‌ها در انتشار پیام‌های معرفتی بهره می‌گیرند.

مجتبی تونه‌ای

مدیر رادیو معارف

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عباس‌ آقا باشیم

عباس‌ آقا باشیم

سال‌ها پیش توی یک مدرسه تئاتر به کار مشغول بودم. ساختمانی با موقعیت اداری را دوستی اجاره کرده‌بود که چند کلاس داشت و یک پلاتوی نسبتا بزرگ برای تمرین‌ها و کلاس‌های عملی.

پایبندی در برابر پایبندی

پایبندی در برابر پایبندی

تکلیف ما در برابر جلسه شورای حکام صرف‌ نظر از هر نتیجه‌ای که داشته باشد، مشخص است. ما در مجلس شورای اسلامی قانونی تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران تصویب کردیم.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر