jamejamsara
سرا عمومی کد خبر: ۸۹۶۴۲۰ ۲۹ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۵۹

از این هفته در این ستون نگاه متفاوتی از دید یک جراح عمومی به مقوله سلامت و بهداشت خواهیم داشت و بسیاری از ضرورت‌هایی که قبل و بعد از اقدام به جراحی برای حفظ سلامت عمومی باید به آن توجه کنید، مرور خواهیم کرد . با ما همراه باشید.

هدف اصلی، دستیابی به سلامت

***

بی‌شک از نقطه نظر یک جراح، صحبت کردن حول و حوش محورهایی که به ارتقای آگاهی عمومی در ارتباط با عمل جراحی منجر شود باید در اولویت قرار بگیرد، اما به اعتقاد من آنچه بیش از توانمندی حوزه جراحی در ارائه خدمات تخصصی‌اش به مردم در سیستم سلامت جامعه اهمیت دارد، ارتقای شاخص‌های عمومی سلامت و تندرستی در میان مردم است. اگر مهمترین وظایف حکومت‌ها را امنیت، آموزش، سلامت و رفاه عمومی بدانیم بدون شک سلامت یکی از مهمترین ارکان وظایف ذاتی دولت‌ها در جهان امروز است. حتی سازمان بهداشت جهانی تندرستی را نه صرفا فقدان بیماری و نقص عضو، بلکه عبارت از تأمین رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی انسان می‌داند.

برای رسیدن به اهداف بهداشت جهانی در تعریف سلامت، دولت‌ها موظف هستند با رعایت اصل عدالت اجتماعی در برخورداری یکسان آحاد مردم و توزیع مناسب امکانات لازم برای سلامت آنان اقدام کند.

عوامل زمینهساز تندرستی طیف وسیعی از امکانات فردی و جمعی را شامل می‌شود که برنامهریزان حوزه سلامت باید به تنوع و گستردگی زیرساخت‌های لازم برای برقراری اهداف سهگانه تأمین رفاه جسمی، روانی و اجتماعی اشراف کامل داشته باشند. این گستردگی زیرساخت‌ها از عوامل ژنتیک و تغذیه سالم، محیط‌زیست مناسب تا تنپوش کافی و مناسب، خواب کافی، شرایط سالم کار و نبود ترس و فشار مزمن در محیط کاری، اعتماد به نفس، کسب موفقیت، آزادی بیان و عقیده، احساس امنیت اقتصادی، سیاسی و روحی، داشتن رابطه خوب و درست با اطرافیان و برخورداری از همسر و فرزندان و خانواده را شامل می‌شود.

بنابراین رسیدن به سلامت مورد قبول برای بیشتر افراد جامعه نیازمند توجه خاص خود فرد و برنامهریزان آن و آموزش مستمر و صرف هزینه‌های فراوان و رعایت اصل عدالت اجتماعی است. این برنامهریزی باید درسه سطح پیشگیری، درمان و بازتوانی به دقت انجام شود. برای افزایش بهرهوری و کاهش هزینه‌های سلامت به علت محدودیت منابع مالی و انسانی باید اولویتبندی لازم در مورد عواملی که باعث تهدید طول عمر و ناتوانی شخص می‌شود را مدنظر داشت، به عنوان مثال سوانح و حوادث سومین عامل مرگ و میر کلی بعد از سکته‌های مغزی و قلبی و سرطان و اولین عامل مرگ و میر قابل پیشگیری در کشورمان است که بی‌شک قسمت عمده این حوادث با آموزش و نظارت و کنترل ارگان‌های ذی‌ربط و سرمایه‌گذاری لازم قابل پیشگیری است.

دکتر کرم‌الله طولابی

دانشیار جراحی دانشگاه علوم پزشکی تهران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر