jamejamnashriyat
نشریات چاردیواری کد خبر: ۸۹۶۰۳۲ ۳۰ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

«زود تصمیم‌گیری نکن. پشیمان می‌شوی!» شاید این جمله را زیاد شنیده باشید یا بارها در زندگی تجربه کرده‌اید که تصمیم‌گیری از سر عجله و هیجان کاذب تا چه اندازه می‌تواند نتایجی حسرت‌بار به همراه داشته باشد. اختیار خیلی چیزها در زندگی به دست ما نبوده، اما هرچه بزرگ‌تر و مستقل‌تر شده‌ایم، به استقلال رای بیشتری هم رسیده‌ایم.

موفقیت کودک یا نوجوانی که در مدرسه درس می‌خواند تا اندازه‌ای محدود در دست خودش است و خانه و خانواده‌ای که در آن زندگی می‌کند هم نقش بسیار مهمی در درسخوان و موفق شدن یا نشدن وی ایفا می‌کنند. اما اگر او درایت لازم را داشته باشد، با گذشت زمان و ورود به جامعه می‌تواند استقلالی نسبی پیدا کند و بالاخره زمانی می‌رسد که بیشتر تصمیم‌گیری‌ها را برعهده خود می‌بیند .

حس شیرینی است. دیگر کسی نیست که به تو فرمان بدهد باید کاری را انجام بدهی که من می‌گویم و هنوز آن قدر عقل‌رس نشده‌ای که خودت برای خودت تصمیم بگیری. نه، اکنون دیگر نوبت شخص خودت است که تعیین‌کننده باشی. اما سعی کن درست تصمیم بگیری تا به همگان ثابت کنی که لیاقت این استقلال را داشته‌ای.

اولین شرط تصمیم‌گیری درست آن است که مدت زمان کافی روی آن فکر کنی، سپس تحقیق کنی و در نهایت همه جوانب را بسنجی. اما شاید تاکنون این را نمی‌دانستی که خواب کافی تا چه اندازه می‌تواند نقش مهم و موثری بر درست تصمیم گرفتن داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهد کمبود خواب توانایی درست فکر کردن و سنجیدن جوانب مختلف را سلب می‌کند و به همین دلیل، فردی که از لذت داشتن خواب کافی محروم است، نمی‌تواند به درستی فکر کند و تصمیم بگیرد. حتی نوشیدن قهوه و مصرف محرک‌هایی مانند کافئین و آمفتامین نیز نمی‌توانند به مغز کمک کنند تا رویه معمول خود را ادامه دهد. آن چه ذهن شما برای درست اندیشیدن و تصمیم‌گیری لازم دارد، بازلین است که پس از خواب کافی حاصل می‌شود .

پس دفعه دیگر که با گزینه‌هایی مهم در زندگی‌تان مواجه شدید و احساس کردید به تصمیم‌گیری جدی احتیاج دارید، پیش از هر چیز به یک رختخواب گرم و نرم فکر کنید. چون در آن موقع بیش از هر چیز دیگر به آن احتیاج دارید. خواب کافی داشته باشید و اجازه دهید بدن‌تان به شادابی لازم برسد تا بتوانید با تجدید قوا برای خود تصمیم بگیرید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

خشم ایالات متحده آمریكا از شكست در جنگ یمن، به نقطه اوج خود رسیده است. بن‌سلمان، بن‌زاید و دیگر مهره‌های واشنگتن در منطقه به نماد استیصال در برابر مقاومت تمام‌عیار انصارا... و نیروهای مقاومت یمن تبدیل شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر