jamejamclick
کلیک ابزارهای هوشمند کد خبر: ۸۰۰۳۱۳ ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۲۱:۴۸

دانشمندان موفق به چاپ لباس با چاپگر سه‌بعدی شدند

چاپ سه‌بعدی عجیب‌ترین لباس دنیا

دانشمندان موفق شدند تا برای نخستین بار با فناوری چاپ سه‌بعدی به سراغ چاپ لباس بروند، البته این لباس دارای کیفیت و ظرافت لباس‌های عادی نیست ولی یک پیشرفت عظیم در این زمینه محسوب می‌شود.

چاپ سه‌بعدی عجیب‌ترین لباس دنیا

جام جم کلیک: استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی در حال تغییر است، این چاپگرها ابتدا بیشتر به موارد خاص مربوط می‌شدند ولی به‌تدریج شاهد چاپ سه‌بعدی هر چیزی که به ذهن انسان خطور می‌کند هستیم. در آخرین نمونه از این پیشرفت‌ها شاهد این هستیم که دانشمندان موفق شده‌اند برای نخستین بار دست به چاپ یک لباس سه‌بعدی بزنند.

البته این لباس چندان با استانداردهای لباس که در ذهن ما نقش بسته است همخوانی ندارد و فاقد ظرافت و راحتی‌ای که در لباس‌های امروزی سراغ داریم است. این لباس درحقیقت با کمک دو قالب دو بعدی تولید می‌شود که با چسباندن آن‌ها به یکدیگر می‌توان یک لباس تولید کرد و البته همه این فرایند توسط یک چاپگر سه‌بعدی خاص انجام خواهد شد.

فرایند چاپ این دو قسمت به صورت مجزا انجام می‌شود و نتیجه اتصال این دو بخش، محصولی مشابه لباس از الیافی بسیار مستحکم ولی نازک است که در نوع خود یک گام بسیار بزرگ برای رسیدن به مراحل جدیدتر استفاده از چاپ سه‌بعدی محسوب می‌شود. از مزایای این لباس می‌توان به عدم وجود دوخت و درز بر روی آن اشاره کرد که موجب دوام بالاتر الیاف خواهد شد و درصورتی که بتوان الیاف‌های نرم‌تر و ظریف‌تر را با این روش چاپ کرد آنگاه می‌توان انتظار داشت که هرکسی بتواند در خانه خود به تولید لباس مورد علاقه‌اش دست بزند و این یعنی یک آینده رنگارنگ و جذاب.

شرکتی که این طرح را پیاده‌سازی کرده است به دنبال این است که با راه‌اندازی یک کمپین ویژه برای جذب سرمایه، بتواند مبلغ 50 هزار دلار را برای توسعه این طرح جمع‌آوری کند. البته کسانی که در این پروژه سرمایه‌گذاری کنند به جای دریافت یک محصول تولید شده توسط این چاپگر می‌توانند به طرح سری آلفای این محصول دسترسی پیدا کنند.

این شرکت اعلام کرده است که با 4500 دلار، چاپگر و مواد اولیه لازم برای ساختن 7 کلاه کشی، 4 عدد تاپ و 3 عدد دامن را در اختیار خریداران قرار خواهد داد.

احمد محمدحسینی
جام جم کلیک

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر