رئیس ﺟﻤﻬﻮر در اﺟﺘﻤﺎع ﺑﺰرگ ﻣﺮدم اﺻﻔﻬﺎن:

ﻣﻠﺖ اﯾﺮان از ﺗﻬﺪﯾﺪ و ﺗﺤﺮﯾﻢ ﻧﻤﯽ ﺗﺮﺳﺪ

روحانی در جشنواره فارابی:

کور باش دور باش نداریم

رئیس جمهور با بیان اینکه در علم کور باش دور باش نداریم اضافه کرد: علم و دانش محیط آزاد می خواهد و نباید از هیچ استادی، هیچ دانشجو و پژوهشگری سؤال کنیم که چرا حرف زدی، این غلط است.
کد خبر: ۷۶۵۳۶۱
کور باش دور باش نداریم

به گزارش واحد مرکزی خبر ، دکتر حسنی روحانی امروز شنبه در جشنواره فارابی با بیان اینکه از تأسیس حوزه علمیه قم کمتر از صد سال می گذرد گفت: قبل از این و در هزار سال گذشته همواره نجف مرجع علوم انسانی بوده است.

وی افزود: برای ما، ایران و مصر و برخی کشورهای دیگر برای جستجوی علم فرقی نداشته کما اینکه مصر هم برای سنی‌ها از ارزش قابل توجهی برخوردار بوده است.

روحانی اضافه کرد: مقصودم این نیست که علوم انسانی فقط در کشورهای اسلامی بوده چرا که برای مثال ابن خلدون در کشور اسپانیا حضور داشته و اندلس تحت حمایت مسلمانان بوده است.

رئیس جمهور گفت: حکمت مرز نمی شناسد و هر جا علم باشد ما زانو می زنیم و فرقی نمی کند که در هند، اروپا یا امریکا باشد .

وی افزود: حکمت گمشده ماست و هر جا پیدا شود ما به دنبال آن می رویم.

رئیس جمهور با اشاره به موضوع اطلبوا العلم ولو بالسین گفت: چون در آن دوره چین یکی از دورترین نقاط به اسلام بوده گفته شده است چین و فرقی هم نمی کند که کجا باشد ، مهم این است که ما به دنبال علم باشیم .

روحانی تصریح کرد: اینکه علوم انسانی را می خواهیم اجتماعی و اسلامی کنیم خوب تبیین نشده است.

وی با اشاره به اینکه ابن خلدون به عنوان بنیانگذار علوم اجتماعی عالمی اسلامی است افزود: معنای طرح این موضوع این نیست که ما می خواهیم در علم مداخله کنیم.

رئیس جمهور گفت: اگر معنایش این است که دولت در علم مداخله می کند و اگر این باشد ضرر می کنیم.

روحانی با بیان اینکه در علم کور باش دور باش نداریم اضافه کرد: علم و دانش محیط آزاد می خواهد و نباید از هیچ استادی، هیچ دانشجو و پژوهشگری سؤال کنیم که چرا حرف زدی، این غلط است.

رئیس جمهور تأکید کرد: نمی شود دنیای علم را با سوء ظن نگاه کرد، بلکه باید با حسن ظن نگاه کنیم.

نقش ممتاز روحانیت و دانشگاه‌ها در پیروزی انقلاب

وی در آستانه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی با تبریک این مناسبت گفت:در پیروزی انقلاب همه مردم و همه قشرها نقش داشتند اما نقش روحانیت و دانشگاه‌ها ممتاز بود.

روحانی گفت: ملت بزرگ ایران بعد از تحمل سالیان دراز و شاید قرن‌ها تحقیر، استبداد، سلطه استعمار بر کشور، فساد نهادینه شده و عدم حضور و مشارکت مردم در اداره کشور توانستند با یک نهضت و انقلاب عظیم مردمی به رهبری یکی از رهبران بزرگ و استثنایی تاریخ، این نهضت را به رغم مخالفت همه قدرت‌ها به پیروزی برساند .

وی افزود: در این پیروزی همه مردم و همه قشرها نقش داشتند اما نقش روحانیت و دانشگاه‌ها ممتاز بود.

وی اضافه کرد: از آغاز نهضت اسلامی یعنی از پاییز 1341، روحانیت، حوزه‌های علمیه و در رأس آن حوزه علمیه قم و در رأس آن امام، در کنار همه دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه تهران که آن را بارزتر می دیدیم، نه اینکه چون من در این دانشگاه تحصیل کرده‌ام بخواهم بگویم دانشگاه تهران، بلکه اساسا این دانشگاه از نظر قدمت تاریخی و تعداد دانشجو و در مرکز کشور قرار گرفتن، نقطه بسیار حساسی بود، دانشجویان و استادان و همه دانشگاه‌ها در سراسر کشور در این انقلاب نقش و حضور داشتند.

ملت ایران در همه علوم سرآمد بوده است

رئیس جمهور با بیان اینکه تلاقی این انقلاب با علوم انسانی بیشتر است یا با سایر علوم گفت: البته همه علوم فنی، علوم مهندسی، همه علوم تجربی، پزشکی، همه رشته های علمی و فناوری‌ها جایگاه و منزلت خود را دارند.

روحانی افزود : اما ظاهرا یک تقسیم بندی شده که علوم انسانی و اسلامی را امروز به نام جشنواره معلم ثانی، فارابی جشن گرفته ایم علوم دیگر را هم در جشنواره های دیگر مثل رازی و خوارزمی و سایر جشنواره ها تجلیل می کنیم اصل تقسیم بندی علوم گسترش دانش بشری است .

وی گفت: روزی همه علوم در یک مدرسه جمع بود مدرسه ای که هم فقه ، هم تفسیر قرآن، هم فلسفه به معنای عام کلمه، علوم تجربی تحت عنوان طبیعیات و شعر و ادبیات فارسی و عربی حتی موسیقی هم در همین مدارس مورد بررسی قرار می گرفت.

روحانی افزود: اینکه شما می بینید ایرانی‌ها بزرگ‌ترین لغتنامه عربی را تألیف کردند، یک ایرانی فارسی زبان بزرگ‌ترین لغتنامه عربی را تدوین و تألیف می کند، اینکه می بینید یک استاد ادب ایرانی نفیس ترین لغتنامه زبان عرب و صرف و نحو را می نویسد نشان دهنده این است که این ملت در تمام علوم سرآمد بوده است.

سنت خدا تحمیل‌پذیر و تبدیل‌پذیر نیست

رئیس جمهور گفت: همین نامگذاری جشنواره ها به نام بزرگان علم و ادب مانند فارابی ، خوارزمی ، بوعلی سینا و خواجه نصیر و یا شعر و ادب فارسی بزرگانی مانند فردوسی، حافظ و سعدی و در فقه استادان بزرگی مانند شیخ طوسی ها تا شیخ انصاری ها و در فلسفه و در فقه، تفسیر و کلام نیز همچنین دلیل وسعت علوم است.

روحانی افزود: تقسیم بندی در علوم مانند پزشکی و حقوق نیز از جمله دلایل دیگر در وسعت علوم است .

وی اضافه کرد: در پزشکی هم پزشک عمومی ، متخصص و فوق متخصص و در حقوق نیز ده‌ها رشته علمی مانند حقوق مدنی، جزا، ‌بین الملل، دریا، نفت، جرم شناسی و کیفر شناسی داریم که هر کدام از این رشته ها صاحبنظر دارد.

رئیس جمهور ادامه داد: درعین حال علوم انسانی و علوم اسلامی را اگر کنار هم بگذاریم باعث شناخت بهتر انسان و راه انسان و رسالت انسان و دریافت و فهم سنت‌های الهی می شود و همه چیز بر اساس سنت الهی حرکت می کند .آقای روحانی با تأکید بر اینکه باید سنت ها را بشناسیم گفت: همه تحولات براساس سنت‌هاست.

وی با اشاره به آیات قرآن کریم گفت: سرنوشت بشر ازجمله ظالمان، ستمگران، عالمان و آگاهان را در تاریخ می بینیم و سنت خدا تحمیل‌پذیر و تبدیل‌پذیر نیست.آقای روحانی افزود: یکی از رسالت های علوم انسانی کشف این سنت هاست.

رئیس جمهور تأکید کرد: باید سنت های الهی را برای پیشرفت و تحول و برای وحدت بشناسیم.

روحانی با اشاره به اینکه چه کسی باید به ما بگوید که وحدت چگونه امکان پذیر است گفت: در رشته جغرافیا که بخشی از آن جغرافیای انسانی و شناخت اقوام و گروه‌های شهری و روستایی در شرق و غرب و شمال و جنوب کشور است چه کسی باید بگوید بهترین راه برای ایجاد وحدت در این زمین چیست؟

هیچ چیز با شعار درست نمی‌شود

رئیس جمهور گفت : شعار گاهی برای تذکر و اینکه راه گم نشود لازم است اما در کنار شعار ما باید راه را بیابیم.

روحانی درمراسم تجلیل از برگزیدگان جشنواره فارابی با طرح این سؤال که هدایت الهی یعنی چه گفت: یعنی راه نشان دادن یعنی کسی که مسیر را می شناسد چطور باید جامعه را هدایت کند و مسیر درست را به مردم نشان دهد.

روحانی افزود: سیاستمداران در صورتی موفق می شوند که در برابر علم زانو بزنند و تبختر و تکبر در برابر عالمان علم نداشته باشند در غیر این صورت یعنی نابودی کشور، چرا که از علم و دانش عالمان بهره نبرده ایم.

رئیس جمهور گفت:‌ بالاتر هم ممکن است و آن اینکه چون سیاستمدار قدرت و گاهی ثروت و گاهی منزلت هم در اختیارش هست اگر از همه اینها سوء استفاده کند و بخواهد در علم و دانش مداخله و ارزشگذاری کند.

وی با بیان اینکه کار علم را باید به عالمان واگذار کرد افزود: سیاستمداران باید زمینه را تسهیل کنند.

روحانی گفت: مداخله در علم ازجانب سیاست نه به نفع علم و نه به نفع سیاست تمام می شود و هم حکومت و هم دانشگاه ضرر می کنند.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: می گوییم علوم اجتماعی و انسانی باید بومی و اسلامی شود، این یعنی چه؟ یعنی دنیا در زمینه انسان هیچ آورده ای ندارد؟ مقصود این نیست.

روحانی گفت: آیا مقصود این است که غیر از این بوم و این سرزمین در سرزمین دیگری علم و دانش وجود ندارد؟ این در حالی است که خود ما تا زمان تأسیس حوزه علمیه قم به دست مرحوم حائری بزرگ همواره برای کسب علوم دینی به کشور همسایه مان عراق می رفتیم چرا که حوزه ممتاز شیعه همیشه نجف بوده است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها