jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۱۰۲۰۲   ۰۵ شهريور ۱۳۹۳  |  ۰۰:۵۷

محققان برای درمان بیماری آنژین صدری، لوله گیاهی بیگودی‌شکلی را طراحی کرده‌اند که از ایجاد لخته خونی در قلب پیشگیری می‌کند. آنژین صدری یکی از بیماری‌های قلبی است که با محدود کردن جریان خون به قلب همراه است.

جام‌جم‌سرا: قلب نیز مانند سایر عضلات به جریان مداوم خون اکسیژن‌دار نیاز دارد و در صورت مسدود شدن شریان‌ها با رسوب چربی موسوم به پلاک، این عضو حیاتی نمی‌تواند خون کافی دریافت کند و همین مسئله منجر به آنژین صدری می‌شود.

به نقل از ایسنا، افرادی که به داروهای متداول پاسخ نمی‌دهند، باید تحت عمل جراحی آنژیوپلاستی عروق کرونر قرار بگیرند؛ و از آنجا که ورود استنت‌های فلزی به داخل شریان‌های مسدود قلب با مشکلات و عوارض جانبی از جمله گرفتار شدن در یک لخته خون و بروز حمله قلبی همراه است، محققان برای به حداقل رساندن عوارض جانبی درمان، لوله‌ ظریفی طراحی کرده‌اند که ظاهری شبیه بیگودی فر مو داشته و از گیاه تاپیوکا (Tapioca) ساخته شده‌ است. این لوله با کمک دوربین یا اسکن، درون عروق هدایت شده و علاوه بر عریض کردن شریان مسدود‌، داروی سیرولیموس را نیز برای پیشگیری از ایجاد پلاک با خود حمل می‌کند.

به گزارش جام‌جم‌سرا، لوله‌ مذکور، زیست ‌تخریب‌پذیر بوده و پس از چند ماه براحتی در بدن حل می‌شود که می‌تواند در درمان آنژین صدری مورد استفاده قرار گرفته و از بروز برخی عوارض جانبی درمان پیشگیری ‌کند.

عملکرد این لوله‌های ظریف در ۳۰ بیمار مبتلا به آنژین صدری با انسداد ۷۰ درصدی شریان مورد آزمایش قرار گرفته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

روس‌ها ششم دی‌ماه ۱۳۵۸ وارد افغانستان شدند و ۲۶ دی‌ماه ۱۳۶۷ خارج. طی ۹ سال بیش از یک میلیون نفر را کشتند. زیرساخت‌ها نابود شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر