jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۷۰۶۴۷۹ ۲۶ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۶:۱۵

آبشار نوژیان یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران در استان لرستان است. این آبشار در ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد بخش پاپی قرار دارد. ارتفاع آبشار نوژیان ۹۵ متر وعرض تاج ۵ متر است که البته بستگی به فصل متفاوت است و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی گردشگری استان لرستان است.

دیدنی‌های خرم آباد: «آبشار نوژیان»

جام جم سرا: از آنجا که لازم است مسیر طولانی و پر پیچ و خمی را برای رسیدن به آبشار طی کرد، واکنش بازدیدکنندگان، پس از دیدن آبشار دیدنی است. آب آبشار از چشمه‌های بالادست تأمین می‌شود و در ابتدای فصل بهار طبیعتاً پر آب‌تر است. هرچه به اواخر تابستان نزدیک شویم بخصوص در ایام خشکسالی، آب آبشار کمتر شده و از زیبایی آن نیز خواهد کاست. در سمت راست آبشار رودخانه کوچکی وجود دارد که آب آن از چشمه‌های متعدد که فاصله بسیار کوتاهی تا آبشار دارند تأمین می‌گردد.

آب حاصل از آبشار نوژیان، رودخانه کوچکی را تشکیل می‌دهد که پس از گذر از نواحی پایین دست، نهایتاً به رودخانه سزار می‌ریزد. آب رودخانه خنک بوده و محل مناسبی برای پرورش ماهی‌های سردابی همچون قزل آلا است. از اینرو در پایین دست آبشار حوضچه‌های پرورش ماهی، که نشانی از توسعه و زایندگی است به چشم می‌خورد.

نحوه دسترسی آبشار نوژیان:

فاصله آبشار از سه راهی پلیس راه خرم آباد – بروجرد ۵۲ کیلومتر است. اگر از پلیس راه حدود ۱۴ کیلومتر در جاده کمربندی خرم آباد به سمت جنوب بروید، به یک سه راهی خواهید رسید که تابلوی راهنمای آبشار نوژیان در سمت مقابل جاده نصب شده است. از این سه راهی به سمت مشرق دست چپ بپیچید. جاده پس از طی چند کیلومتر کوهستانی می‌شود.

این مسیر، طبیعتِ جنگلی دارد و مملو از درختان بلوط است. از ابتدای سه راهی تا آبشار دقیقاً ۳۸ کیلومتر فاصله است. ۳۲ کیلومتر مسیر آسفالت و ۶ کیلومتر آخر خاکی است. مسیر خاکی برای اتومبیل‌های معمولی قابل تحمل است. کل مسیرِ ۳۸ کیلومتری فاقد علائم راهنمایی و رانندگی هشداردهنده و گارد ریل است. مراقب پیچ‌های تند جاده باشید. به خاطر داشته باشید که زیبایی فراوان مسیر را از دست ندهید. اگر با کمبود وقت مواجه نیستید، در میان راه بایستید و از جنگل‌های زیبای زاگرس لذت ببرید.

امنیت منطقه:

تاکنون مواردی از عدم امنیت در منطقه گزارش نشده است. مردم منطقه عموماً انسان‌هایی محترم و قابل اعتمادند اما حرکت شبانه در مسیر کوهستانی می‌تواند خطرات جاده‌ای برای شما ایجاد کند.

بهترین زمان بازدید آبشار نوژیان:

هرچه به اواخر تابستان نزدیک‌تر شویم، آب آبشار کمتر خواهد شد و در خشکسالی‌ها احتمال اینکه آبشار خشک شود وجود دارد. زمستان فصل مناسبی برای گردشگری در این منطقه نیست. روستای سنگ تراشان، نزدیک‌ترین روستا به آبشار است. از همین روستا می‌توان به سمت آبشار وارک (wark) حرکت کرد.

امکانات رفاهی:

* جاذبه‌های طبیعی ایران معمولاً فاقد امکانات رفاهی مناسب هستند. آبشار نوژیان فاقد هرگونه امکانات رفاهی است.

* رستوران و فروشگاه وجود ندارد.

* نزدیک‌ترین پمپ بنزین در فاصله ۴۲ کیلومتری است. بنابراین برای یک مسیرِ کوهستانی (رفت و برگشت حدود ۸۰ کیلومتر) بنزین داشته باشید.

* آب آبشار و رودخانه مجاور آن از چشمه‌های نزدیک تأمین می‌شود و آبی گوارا است. اما ترجیحاً آب آشامیدنی بهداشتی همراه داشته باشید.

* آنتن دهی تلفن همراه وجود ندارد.

* نزدیک‌ترین روستا در فاصله دو کیلومتری است اما متاسفانه نمی‌توانند امکانات قابل توجهی به شما ارائه دهند.

* اگر قصد اطراق کردن دارید، می‌توانید فضاهای متعددی جهت استراحت در سایه پیدا کنید.

* اگر قصد اقامت شبانه دارید، احتمال وجود جانوران وحشی را مد نظر داشته باشید.

* اقامت طولانی در کوهستان (بیش از چند ساعت) باعث آفتاب سوختگی خواهد شد. از کلاه یا کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

* محلی برای دفع زباله وجود ندارد. زباله‌های طبیعی خود را دفن کنید و سایر زباله‌ها را با خود برگردانید. به حقوق آنهایی که پس از شما به طبیعت می‌آیند احترام بگذارید.

* اگر افرادی غیر از شما برای بازدید آمده‌اند، از آلودگی صوتی و عدم رعایت حقوق شهروندی بپرهیزید.(مکابین)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر