jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۷۰۶۲۰۶ ۲۶ مرداد ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

مدیرعامل صندوق تأمین خسارت‌های بدنی از ارائه طرح شناسایی افراد بدون بیمه‌نامه با همکاری پلیس راهور خبر داد و گفت: جرایم دیرکرد بیمه این افراد بخشیده می‌شود.

به گزارش فارس، علی جباری در نشستی خبری با بیان این‌که، یک سوم وسایل نقلیه موتوری زمینی در کشور بدون بیمه‌نامه شخص ثالث هستند، افزود: طرح جدیدی را با همکاری پلیس راهور ناجا و بیمه مرکزی ارائه کرده‌ایم که براساس آن افراد بدون بیمه‌نامه را شناسایی کرده و بتوانیم آنها را به سمت بیمه سوق دهیم.

جباری ادامه داد: همچنین برای تشویق این افراد به اخذ بیمه‌نامه، اعلام آمادگی کرده‌ایم که جرایم دیرکرد بیمه بخشیده شود. وی با اشاره به این‌که برنامه صندوق این است که تمام گروه‌های هدف شناسایی و با سرعت به آنها خدمت‌رسانی شود، افزود: بر این اساس زمان رسیدگی به پرونده از هشت ماه به دو هفته کاهش یافته است.

مدیرعامل صندوق تأمین خسارت‌های بدنی اظهار کرد: رویکرد دوم برنامه‌ها این است که از حضور فیزیکی مردم در صندوق جلوگیری شود با این روش که تشکیل پرونده به صورت الکترونیک انجام شود و به اطلاع مشتریان برسد و یک نسخه از حواله پس از تعیین تکلیف پرونده به دست زیان‌دیده داده شود.

وی گفت: مساله بعد این است که هر سال مردم باید برای خرید الحاقیه پس از اعلام نرخ دیه توسط قوه قضاییه اقدام کنند؛ براساس طرح جدیدی که پیشنهاد کرده‌ایم نوسانات نرخ دیه در قیمت نهایی بیمه‌نامه شخص ثالث محاسبه می‌شود و در آن صورت دیگر نیازی به خرید الحاقیه نخواهد بود. مدیرعامل صندوق تأمین خسارت‌های بدنی، تصریح کرد: این پیشنهاد در کارگروه مجلس پذیرفته شده و در پیش‌نویس لایحه اصلاح قانون بیمه شخص ثالث در ذیل ماده 8 قرار گرفته و امیدواریم مجلس نسبت به این مساله عنایت داشته باشد چون در آن صورت دیگر زندانی دیه نخواهیم داشت.

جباری گفت: در چهار ماهه اول امسال بیش از 3600 پرونده در صندوق تشکیل و 1200 میلیارد ریال خسارت و غرامت به مردم پرداخت شده ضمن این‌که هم اکنون هیچ پرونده دپوشده‌ای نداریم. وی افزود: براساس ماده 11 بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه باید سهم 5 درصدی صندوق را پرداخت کنند تا بتوانیم خدمت‌رسانی به زیان‌دیدگان سوانح رانندگی را تسریع کنیم.

وی ادامه داد: همچنین طبق قانون 20 درصد درآمد حاصل از جرایم رانندگی و 20 درصد هزینه دادرسی محاکم قضایی از درآمدهای صندوق است که متأسفانه به طور مرتب پرداخت نمی‌شود، بنابراین از مسئولان ذی‌ربط می‌خواهیم با پرداخت این ارقام ما را در کمک‌رسانی به مردم یاری کند.

به گفته وی، از سال 87 تاکنون سهم صندوق از جرایم رانندگی بیش از 8000 میلیارد ریال است که تاکنون 10 تا 20 درصد این رقم به ما پرداخت شده است. جباری در مورد اولویت‌های برنامه‌های صندوق، اظهار کرد: اولویت اول طراحی و راه‌اندازی سیستم نرم‌افزاری یکپارچه است که هم‌اکنون 70 تا 80 درصد آن آماده شده و براساس آن می‌توانیم به پایگاه داده نیروی انتظامی هم دسترسی داشته باشیم. وی ادامه داد: وصول منابع صندوق و دریافت پرونده‌ها از طریق درگاه الکترونیک، اعمال نظارت مؤثر و مدیریت بهینه منابع از دیگر اولویت‌هایی است که در برنامه‌ها در نظر گرفته‌ایم.

جباری گفت: براساس قانون، خسارت‌هایی را که به مقصران حوادث می‌پردازیم متناسب با توان مردم قسط‌بندی و وصول می‌کنیم؛ متأسفانه در گذشته بخش عمد‌ه‌ای از پرداخت غرامت‌ها به دلایل مختلف و به دلیل اعمال روش‌های غلط، شناسایی نشده و پس گرفته نشده بود.

بیمه توسعه ورشکسته نیست

وی درباره مسائل اخیر پیش آمده در بیمه توسعه، اظهار کرد: دو مشکل از سنوات گذشته در این شرکت وجود داشته که عبارت از ساختار نامناسب پرتفوی بیمه‌ای و مدیریت نامناسب منابع نقدی بوده است که این دو اشکال موجب بحران نقدینگی در این شرکت شده است.

مدیرعامل صندوق تأمین خسارت‌های بدنی با بیان این‌که بحران نقدینگی به منزله ورشکستگی در یک شرکت نیست، گفت: به نظر ما و همچنین رئیس کل بیمه مرکزی، شرکت بیمه توسعه ورشکسته نیست و فقط در بحران نقدینگی قرارگرفته است. جباری ادامه داد: این شرکت می‌تواند با اصلاح ساختار مالی و مدیریت صحیح دارایی‌های فعلی به تعهدات خود عمل کرده و مجددا در صنعت بیمه مشغول فعالیت شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

خشم ایالات متحده آمریكا از شكست در جنگ یمن، به نقطه اوج خود رسیده است. بن‌سلمان، بن‌زاید و دیگر مهره‌های واشنگتن در منطقه به نماد استیصال در برابر مقاومت تمام‌عیار انصارا... و نیروهای مقاومت یمن تبدیل شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر