jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۰۲۲۶۱   ۱۴ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۰:۱۰

یک پزشک جراح کرم لوا لوایی را که ۲۰ سانتی متر طول داشت از چشم بیماری در کرالای هند بیرون آورد. لوا لوا انگلی است که از طریق نیش مگس انبه وارد بدن انسان می‌شود.

زندگی کرم ۲۰ سانتیمتری در چشم انسان+عکس

جام جم سرا: بعد از وارد شدن لوا لوا به بدن انسان، این انگل مدت‌ها در بدن انسان حرکت می‌کند تا به چشم برسد. این انگل بیشتر در مرداب‌ها و جنگل‌های آفریقای غربی زندگی می‌کند و به همین خاطر به آن «کرم چشم آفریقایی» هم می‌گویند.

کمتر پیش می‌آید که قبل از ورود کرم به چشم، این بیماری تشخیص داده شود. لوا لوا مانند سایر کرم‌های لوله‌ای، دارای جنس‌های نر و ماده است. برای اینکه انسان آلوده بشود، هر دو جنس نر و ماده باید در بدن او حضور داشته باشند. طول کرم نر ۲۰ تا ۳۴ میلی متر و طول کرم ماده ۲۰ تا ۷۰ میلی متر است.

حرکت این انگل در بدن باعث خارش پوست می‌شود. اگر انگل برای مدتی در یک جای بدن باقی بماند، انسان دچار التهاب پوستی می‌شود. با حرکت دوباره انگل این التهاب‌ها ناپدید می‌شوند. لوا لوا معمولا روی دید میزبان خود تاثیری نمی‌گذارد ولی باعث باد کردن و خارش شدید چشم می‌شود. همین طور حرکت دادن چشم‌ها هم ممکن است دردناک باشد.

این بیماری با دو داروی آیورمکتین و دی اتیل کاربامازین درمان می‌شود. این دو دارو کرم‌های موجود در زیر پوست انسان را می‌کشند ولی کرم‌هایی که وارد چشم شده‌اند باید با جراحی بیرون کشیده شوند.
لوا لوا به تنهایی کشنده نیست ولی اگر فرد همزنان به لوا لوا، به بیماری انگلی دیگری به نام کوری رودخانه‌ای مبتلا شود، استفاده از این دارو‌ها به کما و مرگ منجر می‌شود. (نامه)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر