jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۰۱۷۱۹   ۱۲ مرداد ۱۳۹۳  |  ۲۱:۰۴

جزئیات دیدار طیب‌نیا با نماینده بانک جهانی

نجات دریاچه ارومیه جهانی شد

وزیر امور اقتصادی و دارایی در دیدار با عمر بوگارا، نماینده بانک جهانی بر توسعه و همکاری های ایران و این بانک به ویژه در پروژه های اجتماعی، زیست محیطی و انسانی تاکید کرد.

نجات دریاچه ارومیه جهانی شد

به گزارش مهر، علی طیب نیا در ابتدای این دیدار با اشاره به سفرهای هیئت کارشناسی بانک جهانی درخصوص افزایش ایمنی جاده های ایران و کاهش آلودگی هوا در ماه های اخیر گفت: انتظار ما از همکاری های بین ایران و بانک جهانی بسیار بیش از سطح فعلی است و با توجه به اینکه ایران جزو سهامداران بانک جهانی است، بنابراین حق دارد از منافع و حق مالکیت خود در بانک جهانی منتفع شود.

وزیر امور اقتصادی ودارایی در ادامه ضمن ابراز تاسف از کاهش سطح همکاری های ایران و بانک جهانی طی چند سال گذشته، به ویژه در زمینه وام دهی اظهارداشت: در دیدار با خانم اندرسون (معاون رئیس خاورمیانه و شمال آفریقای بانک جهانی)، ایشان نیز اظهار داشتند، محدودیت هایی که در سال های اخیر در روابط بین ایران و بانک جهانی به وجود آمده، سوء تفاهمی بیش نبوده است.

طیب نیا افزود: در گذشته هم مشاور حقوقی بانک جهانی اعلام کرده بود که تحریم های بین المللی مانعی برای ادامه همکاری های بانک جهانی با ایران نیست.

وی ادامه داد: چند حوزه برای همکاری های فنی و مشاوره ای بین ایران و بانک جهانی به این بانک معرفی شده که تمام آنها دارای جنبه های اجتماعی و انسانی و قاعدتا جزو توجه و علاقه بانک جهانی هستند.

وزیر اقتصاد افزود: برداشت ما این است که یک نهاد تخصصی بین المللی مثل بانک جهانی همواره در ماموریت های خود سریع و کارآمد عمل می کند و انتظار ما این است که در خصوص یک فاجعه انسانی و اجتماعی عمده ای که در دریاچه ارومیه در حال روی دادن است با سرعت بیشتری اقدامات خود را هماهنگ کنیم.

وی افزود: ابتدا ایران نیز در این حوزه ساکت نبوده و تیم های کارشناسی ایرانی مشغول مطالعه برروی شکل دریاچه ارومیه و احیاء این دریاچه مهم هستند.

طیب نیا با تاکید بر توسعه و تداوم همکاری های ایران و بانک جهانی بیان داشت: امیدواریم این همکاری ها به حوزه تامین مالی نیز گسترش یابد.

وزیر اقتصاد تهیه سند همکاری های ایران و بانک جهانی را گامی مهم برای گسترش روابط بین ایران و بانک جهانی دانست و اظهارداشت: باید هرچه زودتر این سند تهیه شده و به تصویب هیئت مدیره بانک جهانی برسد

همچنین عمر بوگارا، مدیراجرایی بخش خاورمیانه و شمال آفریقای بانک جهانی نیز از آمادگی کامل بانک جهانی به ویژه رئیس جدید بخش خاورمیانه و شمال آفریقای این بانک برای ارتقاء راهکارهای دوجانبه خبر داد.

وی با اشاره به تغییر ساختار بانک جهانی ابراز امیدواری کرد، ساختار نوین منجر به بهبود و ارتقاء روابط این نهاد بین المللی با کشورهای عضو شده و خدمات فنی و مشاوره ای نیز سبب تسهیل انتقال دانش به مشتریان این بانک که عمدتا کشورهای عضو هستند شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها