افزایش سرعت وزش باد در عراق موجب حرکت گرد و غبار از این کشور به سمت ایران شده است

4 استان در محاصره ریزگردها

همزمان با اوج گرمای تابستان، اولین موج گسترده ریزگردها در سال جدید، از عراق وارد استان‌های غربی و جنوب‌غربی کشور شد و هوای استان‌های ایلام، خوزستان ، کرمانشاه و بوشهر را تیره و غبارآلود کرد.
کد خبر: ۶۹۵۹۵۷

طبق گزارش سازمان هواشناسی کشور، افزایش سرعت وزش باد در عراق موجب حرکت گرد و غبار از سطح این کشور به سوی نوار غربی کشور و کاهش دید افقی و کیفیت هوا در استان های خوزستان ، ایلام ، کرمانشاه و بوشهر شده است.

از میان چهار استان یاد شده، وضع هوای استان‌های ایلام و خوزستان به‌مراتب بدتر گزارش می‌شود، به‌طوری که روز گذشته پروازهای ایلام لغو شد و در شهرستان‌های دهلران و مهران در جنوب این استان، میزان دید به حدود 50 تا صد متر کاهش یافت و ادارات این شهرستان‌ها تعطیل و زندگی مردم با اختلال شدیدی مواجه شد.

مدیرکل بحران استانداری استان ایلام با اشاره به این‌که توده گردوغبار از عصر یکشنبه گذشته وارد استان شد و در برخی شهرستان‌ها شدت بیشتری داشت ، به جام‌جم می‌گوید: ملاک تشخیص میزان آلودگی هوا براساس میزان ذرات گردوغبار موجود در هوا و طبق استانداردهای شورای عالی محیط‌زیست، به سه سطح هشدار، اضطرار و بحران تقسیم‌بندی می‌شود که با توجه به این معیار، شرایط دو شهرستان مهران و دهلران، بحرانی گزارش شده و هوای بقیه مناطق استان در حد اضطرار است.به گفته وی، میزان دید افقی در شامگاه یکشنبه گذشته در مهران به صد متر و در دهلران به 200 متر کاهش یافت که این میزان دید در دهلران تا روز گذشته تغییر چندانی نکرد، اما در مهران کمی بهبود یافت که نشان‌دهنده حرکت این توده غبارآلود به داخل کشور و به سوی استان‌های کرمانشاه، کردستان و... است.

احمد کرمی درباره اقدامات انجام شده برای جلوگیری و کاهش تبعات گردوغبار بر مردم استان خاطرنشان می‌کند: به‌طور کل کاری از دست مسئولان استانی برای رفع این مشکل برنمی‌آید و حل آن نیازمند عزم و تلاش ملی است، اما برای کاهش تبعات آن تدابیری از جمله بازگشایی ادارات با یک ساعت تاخیر در مناطق دارای شرایط اضطرار و تعطیلی تمام ادارات و سازمان‌ها در مناطق دارای شرایط بحران اجرایی می‌شود که بر این اساس روز گذشته تمام ادارات دهلران و مهران بجز مراکز خدمات‌رسان همچون مراکز درمانی، بانک‌ها و بازارچه مرزی مهران تعطیل و ادارات و سازمان‌های دیگر مناطق استان نیز با یک ساعت تاخیر آغاز شد.

وی یادآور می‌شود: توصیه به سالمندان، کودکان و بیماران برای حضور نیافتن در فضای آزاد و استفاده از ماسک نیز از دیگر اقداماتی است که برای کاهش تبعات گرد و غبار صورت می‌گیرد، هر چند دانشگاه علوم پزشکی استفاده از ماسک را بی‌فایده اعلام و عنوان کرده این ذرات ریز فقط از راه دهان وارد بدن نمی‌شود، بلکه از طریق همه جوارح از جمله پوست جذب بدن شده و تاثیر منفی خود را بر بدن می‌گذارد.

مهران تعطیل شد

شدت گرد و غبار در شهرستان مرزی مهران به اندازه‌ای است که سطح معابر، خیابان‌ها، خودروها، مغازه‌ها و تمام اجسام روی زمین با لایه‌ای از گرد و غبار پوشیده و هوای این استان زرد و تیره شده است.

گرد و غبار، تردد خودروها و مردم را با مشکلات فراوان مواجه کرده و موجب افزایش مراجعات مردمی به مراکز درمانی شده است. فرماندار مهران با اشاره به تعطیلی تمام ادارات بجز دستگاه‌های خدمات‌رسان نظیر ادارات آب و برق و مراکز درمانی در این شهرستان، به جام‌جم می‌گوید: گردوغبار در حالی میزان دید افقی را به حدود 50 متر کاهش داده است، که هوا نیز طی یکی دو روز گذشته بسیار گرم و به حدود 47 تا 50 درجه رسیده است.

به گفته مراد ناصری، گرچه هوای استان ایلام به‌دلیل داشتن مرزهای طولانی 430 کیلومتری با کشور عراق، در بیشتر روزهای نیمه اول سال، آلوده به غبار و گرد و خاک بوده و آسیب‌های زیادی تاکنون از این بابت دیده است، اما توده اخیر، اولین موج گسترده و بزرگ گرد و غبار طی امسال است که از سوی عراق وارد کشور شده و هنوز هیچ راهکار موثری برای پیشگیری از آن اندیشیده نشده است.در همین حال اسدی، یکی از شهروندان ایلامی نیز با بیان این‌که طی هشت سال جنگ، بمب‌های عراق مدام بر سر ایلامی‌ها می‌ریخت و اکنون گردوخاک‌هایشان نفسمان را بریده است، به جام‌جم می‌گوید: گرمای شدید هوا از یک‌سو و گرد و خاکی که به‌وفور از آسمان می‌بارد از دیگر سو، شرایط بسیار سختی را برایمان رقم زده و این در حالی است که در ماه مبارک رمضان تحمل این شرایط با دهان روزه بسیار دشوار است.

آلودگی هوای خوزستان، 25 برابر حد مجاز

خوزستانی‌ها هم از روز گذشته در هوای تیره و پرگرد و خاک به سختی تنفس می‌کنند؛ این در حالی است که دمای هوا نیز افزایش یافته و شرایط را برای افراد روزه‌دار غیرقابل تحمل کرده است.

توده گرد و غبار از شامگاه یکشنبه وارد این استان شد و از روز گذشته بر شدت آن افزوده شد، به طوری که موجب کاهش دید افقی در شهرهای شمال این استان شد و دید افقی در شوش، آبادان و خرمشهر به حدود 500 متر رسید. در شرایط عادی میزان دید افقی ده کیلومتر است.میزان ذرات معلق در هوای شهرستان دزفول در این استان روز گذشته به 3656 میکروگرم یعنی 25 برابر حد مجاز که طبق استاندارد جهانی 150 میکروگرم است، رسید.

مسجدسلیمان، شوش، ماهشهر، شادگان، اهواز، اندیمشک، آبادان و خرمشهر نیز به ترتیب آلوده‌ترین شهرهای استان هستند که ذرات معلق موجود در هوای آنها چند برابر حد مجاز اعلام شده است.

گرد و غبار، آسمان کرمانشاه را فرا گرفت

مردم کرمانشاه نیز با هجوم گسترده ریزگردهای عربی، شرایط سختی را از روز گذشته تجربه می‌کنند.

محسن قاسمی، مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه با اشاره به این‌که این پدیده از صبح دیروز هوای استان را تحت‌الشعاع خود قرار داده است، می‌گوید: شدت غلظت گرد و غبار در شهرهای مرزی استان، بالاست و بیشترین تاثیر این آلودگی در شهرستان‌های غربی استان کرمانشاه است.

به گفته وی، هوای کرمانشاه از روز گذشته خارج از شرایط استاندارد است و طی هشت ساعت اول دیروز در وضع بحران قرار داشت.

در همین حال مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از ادامه گرد و خاک در بیشتر نقاط کشور طی دو روز آینده خبر می‌دهد و در گفت‌وگو با مهر می‌افزاید: در این مدت به سبب وزش باد نسبتا شدید در استان‌های سمنان، قم، شمال اصفهان، مرکزی و جنوب تهران در بعضی ساعات باد و گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا رخ می‌دهد. به گفته احد وظیفه، طی سه روز آینده در برخی نقاط استان‌های شرقی کشور بویژه شمال سیستان و بلوچستان، باد و گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا ادامه دارد.

فاطمه مرادزاده / گروه ایران

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها