jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۶۷۱۷۵۱ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۰۴:۱۷

طبق مطالعه‌ای که بتازگی در نشست سالانه انجمن تحقیقات سرطان آمریکا ارائه شده، زنانی که عادت ماهانه نامنظمی دارند، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان قرار داشته باشند.

علامت جدید سرطان تخمدان

براساس گزارشی که مجله پریونشن از این پژوهش منتشر کرده، پژوهشگران موسسه سلامت عمومی دانشگاه برکلی، این پژوهش گسترده را از سال 1959 میلادی آغاز کردند و تا سال 1967 میلادی با مطالعه روی 14 هزار زن باردار، سلامت آنها را در 50 سال بعدی زندگی‌شان مورد بررسی قرار دادند. پس از گذشت پنج دهه، اکنون آنان دریافته‌اند زنانی که دوره‌های قاعدگی‌شان نامنظم است 2.4 برابر بیش از دیگران در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان تخمدان قرار خواهند داشت. اما منظور از دوره قاعدگی نامنظم چیست؟ از نظر این پژوهشگران عادت ماهانه‌ای نامنظم است که به یکی از سه طریق زیر رخ دهد:

- زمان شروع عادت ماهانه قابل‌پیش‌بینی نباشد

- طول دوره بین دو عادت ماهانه، یعنی تعداد روزهای بین دو عادت، به طور منظم کوتاه و بلند شود و البته این کوتاه و بلند شدن بیش از ده روز طول بکشد.

- طول دوره بین دو عادت ماهانه منظم باشد، اما همیشه بیش از 35 روز طول بکشد

البته توجه داشته باشید که پژوهشگران بر این نکته تاکید می‌کنند که یافته‌هایشان قابل تعمیم به زنانی نیست که در دوره نزدیک به یائسگی قرار دارند، زیرا نوسانات دوره قاعدگی در این سن، طبیعی است.

پژوهشگران هنوز نتوانسته‌اند با اطمینان بگویند چرا چنین پیوند محکمی میان دوره‌های نامنظم قاعدگی و بروز سرطان تخمدان وجود دارد. پیش از این تصور می‌شد هر چه تعداد دفعات تخمک‌گذاری کمتر و طول دوره دو عادت ماهانه بیشتر باشد، احتمال بروز سرطان تخمدان نیز کمتر خواهد بود.

دوره‌های نامنظم عادت ماهانه می‌تواند عامل خطرناک جدیدی برای بروز سرطان تخمدان باشد، اما زنانی که دوره‌های قاعدگی‌شان از نظم دقیقی تبعیت نمی‌کند، نباید بیش از اندازه نگران باشند. متخصصان می‌گویند از هر 71 زنی که به سرطان تخمدان مبتلا می‌شوند، تنها یکی از آنها به دلیل این بیماری جان خود را از دست می‌دهد و 70 نفر دیگر درمان می‌شوند و پس از آن براحتی می‌توانند به زندگی خود ادامه دهند.

به هر حال هر علامت و عارضه‌ای که جدی گرفته نشود، می‌تواند فرد را به مرحله‌ای برساند که دیگر از دست علم پزشکی کاری برنیاید.

پس اگر دوره‌های عادت ماهانه شما در یکی از موارد سه‌گانه بالا می‌گنجد، یا هر اختلال دیگری در این دوره‌ها مشاهده می‌کنید، حتما مساله را با پزشک متخصص در میان بگذارید. او می‌تواند توصیه‌هایی ارائه دهد یا حتی در صورت نیاز، داروهایی تجویز کند که نظم مطلوب به این دوره‌ها بازگردد./ ضمیمه سیب

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ناقلان بی علامت

چالش ناقلان بی علامت

ناقلان بدون علامت افرادی هستند که در ترشحات دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی آنها ویروس وجود دارد اما علائم بالینی ندارند. این افراد در هر مکانی ممکن است حضور داشته‌باشند، بنابراین در مکان‌های شلوغ مخصوصا اتوبوس و مترو باید فرض کنیم هر فردی ممکن است ناقل ویروس باشد.

محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش