کد خبر: ۶۴۸۱۴۶
تصویر خانواده بزرگ در تلویزیون

گروه خانواده شبکه دو، گروه اجتماعی و خانواده شبکه سلامت و سایت مادرانه شبکه تهران تلاش دارند با تولید و پخش برنامه‌هایی با محوریت خانواده، طراوتی به پخش این نوع برنامه‌ها بدهند و قرار است برنامه‌های «جمعیت» و «فردا دیره» با این موضوع پخش شوند.

خانواده مدبر

مریم جلالی، مدیر گروه خانواده شبکه دو در پاسخ به این پرسش که با توجه به صحبت رهبر معظم انقلاب مبنی بر افزایش جمعیت، این گروه چه برنامه‌هایی را برای پخش تدارک دیده، به جام‌جم گفت: وقتی از خانواده حرف می‌زنیم از یک سه‌وجهی یاد می‌کنیم.

خانواده به‌عنوان موضوع، خانواده به‌عنوان مخاطب و خانواده به‌عنوان گروه برنامه‌ساز. گرچه ما تنها گروه برنامه‌ساز خانواده در معاونت سیما هستیم، اما همه شبکه‌ها برنامه‌های خانواده دارند؛ حتی شبکه دو هم قبل از راه‌اندازی گروه خانواده، برنامه‌هایی با محوریت خانواده پخش می‌کرد.

وی ادامه داد: بنابراین وقتی خط‌مشی و سیاستگذاری از نهادهای فرهنگی بالادستی ابلاغ می‌‌شود، ما به عنوان طراحان این خط‌مشی باید برنامه‌ریزی کنیم و آرایش رسانه‌ای را شکل بدهیم. خانواده، سبک زندگی و زیرمجموعه‌اش جمعیت، موضوعی است که همیشه مورد توجه برنامه‌سازان بوده و هست. مدیر گروه خانواده با اشاره به این‌ که کلمه تنظیم خانواده در روزگاری مترادف کلمه کاهش جمعیت قرار داده شده، توضیح داد: این در حالی است که منظور از کلمه تنظیم خانواده، متعادل کردن است. هشداری که رهبر معظم انقلاب، گزارشی که شورای عالی انقلاب اسلامی و دبیرخانه سبک زندگی داده، باعث می‌شود ما به‌عنوان رسانه وظایفی در این باره داشته باشیم.

جلالی عنوان کرد: ما روی حوزه جمعیت و مولفه‌های خانواده کار می‌کنیم. شعار ما در گروه خانواده شبکه دو «خانواده هر چه بزرگ‌تر، بهتر» است و زیرمجموعه آن خانواده مدبر را قرار دادیم که در برنامه‌ها تجلی پیدا کرده است. هرگونه اقدام کورکورانه، بدون تعقل و براساس شعار، موجب تزلزل خانواده می‌شود و چیزی که منجر به استحکام خواهد شد، تدبیر در خانواده است. ما توجه به خانواده بزرگ ایرانی ـ اسلامی را در برنامه‌ها مدنظر داریم.

وی با تاکید بر این مساله که خانواده شامل یک زن، مرد و بچه نیست، گفت: براساس آموزه‌های اسلامی اعضای خانواده باید از یکدیگر باخبر باشند.

با این محوریت اولین برنامه را نوروز 91 پخش کردیم که مجری برنامه یک مادربزرگ بود و نوعروس‌هایی که در کنار او بودند. برنامه عصر خانواده هم به عنوان کمربند عصرگاهی شبکه دو مشخص شد. علاوه بر آن برنامه صبحگاهی «خونه زندگی» هم جایگزین برنامه خانه ما شد.

دعوت از خانواده‌های بزرگ

مدیر گروه خانواده شبکه دو با اشاره به این‌که برنامه شبانگاهی «زنده‌باد زندگی» منجر به زنده شدن آنتن شبکه دو بعد از خبر ساعت 22 و 30 شد، افزود: این برنامه از تیر سال 91 پخش شده و تا به امروز ادامه دارد.

در این برنامه به موضوع کمیت و کیفیت جمعیت می‌پردازیم و در آن تمام ابعاد هویتی را طرح می‌کنیم. همچنین با توجه به صحبت‌های رهبر معظم انقلاب، برنامه‌هایی درباره کیفی‌سازی جمعیت، مشاوره‌های ژنتیک، ارتقای هوش و سلامت بچه‌هایی که به دنیا می‌آیند، آماده می‌کنیم. علاوه بر آن با دعوت از خانواده‌های بزرگ، همگرایی میان اعضای خانواده را انعکاس می‌دهیم.

جلالی با اشاره به برنامه عصر خانواده گفت: گروه سازنده این برنامه تغییر کردند و یک گروه جوان این برنامه را تولید می‌کنند. در این برنامه همچون سری‌های قبل بزرگ‌ترین خانواده‌ها و مناسک و مهمانی‌ها و... آنها را نشان می‌دهیم.بخش جدیدی با عنوان پا به ماه به این برنامه اضافه شده که حرف‌های زیادی برای زوج‌های جوان دارد. درمجموع به مساله جمعیت به‌عنوان یکی از مولفه‌های سبک زندگی می‌پردازیم. پخش برنامه فامیل بزرگ از پانزدهم اسفند با این محوریت آغاز می‌شود.

همچنین در جشن‌های مختلف با دعوت از مهمانان مختلف سعی می‌کنیم روحیه مادرانگی و پدر شدن را ترویج بدهیم. ما سعی می‌کنیم مثل یک تار نامرئی به این موضوع در تمامی برنامه‌های خانواده بپردازیم که در برخی برنامه‌ها مستقیم خواهیم گفت و در بعضی دیگر به شکل غیرمستقیم. ما فقط به عنوان یک گروه برنامه‌ساز برنامه تولید نمی‌کنیم، بلکه محتوا را هم در نظر می‌گیریم.

جنگ شبانه «فردا دیره»

حمید صاحب، مدیر گروه اجتماعی و خانواده شبکه سلامت در این باره به جام‌جم گفت: یکی از اولویت‌های اصلی ما در شبکه سلامت، برنامه‌سازی در زمینه ترویج سیاست افزایش جمعیت است. به همین دلیل با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران این مساله را بررسی می‌کنیم.

وی ادامه داد: همچنین برای ساخت برنامه‌های مناسب با این موضوع، مساله کنترل جمعیت را با حضور کارشناسان از سال 1343 که مطرح و از سال 1347 که اجرایی شده تا به امروز مورد بررسی قرار دادیم تا متوجه شویم ایراد کار کجاست و بعد بر این اساس برنامه‌هایی با محتوای غنی تولید کنیم. صاحب با اشاره به تولید برنامه جدید با نام جمعیت گفت: این برنامه در 52 قسمت 15 دقیقه‌ای بزودی تولید می‌شود. در این برنامه به اثرات جمعیت، سلامت خانواده و سلامت روانی افراد جامعه به صورت علمی توجه خواهیم کرد. همچنین در بخش‌هایی کوتاه هم تبعات سیاست‌های پیشین کنترل جمعیت را بررسی خواهیم کرد. در این برنامه به این موضوع هم می‌پردازیم که اضافه شدن حضور یک خواهر و برادر به اعضای خانواده چه تاثیراتی می‌تواند داشته باشد.مدیر گروه اجتماعی و خانواده شبکه سلامت عنوان کرد: پخش این برنامه از سال آینده یک روز در میان شروع می‌شود. همچنین جنگ شبانه زنده با نام «فردا دیره» با محوریت خانواده پخش خواهیم کرد. این برنامه هر شب به مدت 70 دقیقه از ساعت 19 تا 20 و 10 دقیقه از شبکه سلامت پخش می‌شود. تهیه‌کننده این برنامه فرشاد شکیبی است و 3ـ2 مجری هم خواهد داشت. در این برنامه مباحث کارشناسی و مستند پخش می‌کنیم. پخش این برنامه هم از سال آینده آغاز می‌شود.

کم کردن ترس و نگرانی

مریم هدایتی، مشاور سلامت شبکه تهران درباره راه‌اندازی سامانه تلفن گویای نومادرانه و این‌که این سامانه تا چه میزان می‌تواند به خانواده‌ها در زمینه بچه‌دار شدن کمک کند، به جام‌جم گفت: یکی از مشکلات زوج‌های جوان ترس از بچه‌دار شدن است و این ترس ناشی از داشتن اطلاعات کم در این زمینه بوده که منجر به نگرانی در خانواده‌ها شده است و همین مساله باعث شده تا زوج‌های جوان کمتر به فکر بچه‌دار شدن بیفتند.

وی ادامه داد: ما با راه‌اندازی سامانه نومادرانه سعی می‌کنیم اطلاعات لازم را در این زمینه به زوج‌های جوان و بویژه مادران باردار منتقل کنیم. اطلاعاتی که از این طریق ارائه می‌شود، نه‌فقط به افزایش دانش زوجین منجر می‌شود، بلکه باعث آرامش و امید در خانواده‌ها می شود. علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات می‌توانند با شماره 9099073005 تماس بگیرند.

فاطمه عودباشی ‌/‌ گروه رادیو و تلویزیون

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها