به گفته یک مقام کارگری کشور، ملاک فعلی و اولیه دولت در واگذاری سبد کالا به برخی افراد، بیمه است اما در قالب جدید و ماموریتی که از سوی دولت به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سوی دولت داده شده است، گروه‌های جدیدی که حداقل ۵ میلیون نفر خواهند بود به لیست‌ها افزوده می‌شوند.
کد خبر: ۶۳۸۸۱۱

جام جم سرا: کارگران با ابراز نگرانی از حذف میلیون‌ها کارگر فاقد بیمه و شناسه کاری از جمله رانندگان، کارگران ساختمانی، شاغلان کوره پزخانه‌ها، فعالان بخش حمل و نقل بار کالا و مسافر و برخی گروه‌های دیگر، نامه‌ای به وزیر کار نوشتند و از وی خواستند در این باره در دولت چاره اندیشی شود.
با وجود اینکه طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته در دولت برخی گروه‌های اجتماعی از ماه جاری سبد حمایتی بهمن ماه را از طریق مراکز معین شده دریافت می‌کنند اما تصمیم دولت درباره برخی گروه‌ها از جمله کارگران و آن هم گروه‌های فاقد بیمه و شناسایی هنوز اعلام نشده است و به نظر می‌رسد هنوز امکان تصمیم گیری مناسب برای چگونگی واگذاری سبدهای حمایتی به گروه‌های واقعی مشمول در این بخش‌ها، نهایی نشده است.
پیش‌تر مقامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده بودند دستکم ۳/۵ میلیون نفر کارگر و مشمول قانون کار که از حداقل دستمزد‌ها برخوردار هستند امکان دریافت سبدهای حمایتی ویژه بهمن و اسفندماه امسال را خواهند یافت.
همچنین مطرح شده بود، مابقی گروه‌های بیمه شده تا ۱۲ میلیون نفر از شاغلان کشور که تحت پوشش قانون کار فعالیت می‌کنند نیز شناسایی و به دولت معرفی خواهند شد که بررسی‌ها نشان می‌دهد این کار صورت گرفته و حالا لیست کاملی از مشمولان قانون کار در اختیار دولت قرار دارد.

شناسایی اولیه بر اساس لیست بیمه

با این حال، در عین سادگی شناسایی برخی گروه‌های اجتماعی از جمله کارمندان و شاغلان دستگاه‌های دولتی به دلیل وجود بانک‌های اطلاعاتی قابل اعتنا؛ اما درباره مشمولان قانون کار که حداقل نیمی از کل شاغلان کشور را تشکیل می‌دهند، چنین بانکی وجود ندارد و دولت‌ها در زمان اجرای اینگونه برنامه‌ها به مشکلات جدی برخورد کرده‌اند.
این مسئله در زمان فعالیت دولت‌های سابق و در مسئله واگذاری سهام عدالت نیز به وجود آمده بود و در عین حالی که کارگران از مشمول‌ترین گروه‌های اجتماعی برای دریافت سهام عدالت و یا سبد حمایتی دولت محسوب می‌شوند، اما به دلیل وجود آمارهای مختلف غیر مستند از گروه‌های کارگری، نبود یک بانک اطلاعاتی دقیق و همچنین نامشخص بودن آمار روشنی از کارگران؛ همواره از دریافت اینگونه حمایت‌ها محروم مانده‌اند.
بتازگی نمایندگان کارگران از نامه نگاری با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داده‌اند که طی آن از وی خواسته شده است تا درباره واگذاری سبد کالای حمایتی به کارگران فاقد بیمه و کد شناسه نیز از طریق دولت برنامه ریزی شود.
کارگران عنوان کرده‌اند احتمال اینکه این گروه از شاغلان کارگری کشور که دستکم تا ۵ میلیون و حتی بیش از آن نیز تخمین زده می‌شوند نتوانند به دلیل وارد نشدن به هیچ یک از لیست‌های تهیه شده در دولت از سبدهای حمایتی برخوردار شوند زیاد است در حالی که از مشمول‌ترین گروه‌های اجتماعی هستند که باید اینگونه حمایت‌ها از آن‌ها صورت گیرد.
ابراز نگرانی کارگران و نامه نگاری با علی ربیعی جواب داد و در اینباره محمدباقر نوبخت؛ سخنگوی دولت اعلام کرد: وزارت کار مامور شده است که برای بررسی و شناسایی افرادی که مستحق دریافت این سبد کالا هستند، اقدام کند.

ماموریت دولت به وزارت کار

سخنگوی دولت افزود: رویکرد ما این است که به کسانی که استحقاق دارند این سبد کالا داده شود و حتی به کسانی که جزو دریافت کنندگان این سبد مشخص نشده‌اند نیز این پرداخت صورت بگیرد.
هادی ابوی با اشاره به نامه‌ای که در هفته‌های گذشته از سوی کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره واگذاری سبد کالا به گروه‌های فاقد شناسه کاری نوشته شده است گفت: وزیر کار ماموریت پیگیری نامه کارگران را به سازمان‌های کارگری و کارفرمایی داده بود.
عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: در روزهای گذشته نیز نشستی با معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار کردیم و در این زمینه پیشنهاد کردیم سامانه‌ای برای ثبت نام و شناسایی کارگران فاقد بیمه و شناسه کاری راه اندازی شود.
ابوی با اشاره به استقبال معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پیشنهاد کارگران بیان داشت: بزودی جزئیات نحوه شناسایی و ثبت نام کارگران فاقد بیمه و شناسه کاری از طریق سامانه یادشده اعلام خواهد شد.

اعلام اسامی گروه‌های جدید مشمول

وی تاکید کرد: قرار است کلیه کارگران بیمه نشده، شاغلان متفرقه، کارگران ساختمانی بدون بیمه، شاغلان بخش حمل و نقل کالا، رانندگان، شاغلان کوره پزخانه‌ها، حمل و نقل مسافری برون شهری و دورن شهری، شاغلان تاکسی تلفنی‌ها، آموزشگاه‌های رانندگی فاقد بیمه و حتی خبرنگارانی که از پوشش بیمه تامین اجتماعی برخوردار نیستند امکان ثبت نام در این سامانه و شناسایی را بیابند.
این مقام مسئول کارگری کشور تصریح کرد: ملاک فعلی و اولیه دولت در واگذاری سبد کالا به برخی افراد، بیمه است؛ اما در قالب جدید و ماموریتی که به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سوی دولت داده شده است، گروه‌های جدیدی که حداقل ۵ میلیون نفر خواهند بود نیز به لیست‌ها افزوده می‌شوند.
به گفته ابوی، با تشکیل بانک جامعی از اطلاعات شاغلان و مشمولان قانون کار؛ امکان واگذاری سبد کالا به بیمه شدگان خویش فرما نیز فراهم می‌شود. به صورت کلی در نظر است تا این کار به صورت اورژانسی و با سرعت مناسبی انجام شود تا بتوان گروه‌های مختلف را از سبدهای کالایی دولت بهره‌مند کرد. |مهر|

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۳
علیرضا جلیلی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۹ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۲
۰
۰
باسلام ما خانواده پنج نفره هستیم ساكن روستای كمرد درحالی كه سبد كالا به ما تخصیص نیافته.این چه عدالتیه.?
حسین محمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۵ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۲
۰
۰
افراد بازنشسته كه فاقد بیمه میباشند چی
عذرا.محمدی
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۲ - ۰۲ اسفند ۱۳۹۲
۰
۰
كسیكه.یارانه.میگیرد.از.بانگ.رفا..شغلی.نداشته.وندارد.چرا.سبد.كالا.تعلق.نمی.گیرد

نیازمندی ها