ماجرای دستگیری «مار هفت خط»

دو تن از اشرار شهر تهران که با جا زدن خود به عنوان مامور پست، برق و... با تهدید زنان ساکن در خانه‌های دارای آسانسور اخاذی می‌کردند دستگیر شدند. این اشرار در پرونده خود جرائم رنگارنگی از جعل انواع کارت و مدارک شناسایی گرفته تا اذیت و آزار و سرقت و کلاهبرداری در پوشش مامورنما را داشتند.
کد خبر: ۶۳۴۳۳۹

به گزارش جام جم سرا به نقل از وطن امروز، انتشار این اخبار باید به منزله هشداری برای خانواده‌ها تلقی شود، چرا که باید با آگاهی از شیوه‌ها و شگردهای این گروه از مجرمان راه تکرار چنین جرائمی برای چنین افراد شروری بسته شود. در حقیقت باید حواسمان ششدانگ جمع باشد که هر ماموری که به بهانه‌های گوناگون به در منزلمان مراجعه کرد، به صرف پوشیدن لباس فرم نمی‌توان به آن اطمینان داشت، چرا که ممکن است در پوشش مامورنما، افراد تبهکار به فکر شیادی، سرقت و حتی موارد دیگری باشند. طبق اطلاعاتی که خبرنگار «وطن امروز» کسب کرده است، ماموران نیروی انتظامی با انجام برنامه‌های اطلاعاتی و عملیاتی ویژه و طی اقدامی غافلگیرانه توانستند در روزهای پایانی هفته گذشته پرونده دو شرور پایتخت را با عناوین «مار هفت خط» و «مامور قلابی» برای همیشه پایان دهند.
مرد شیطان صفت، شکارچی زنان
سرهنگ محمدیان رئیس پلیس آگاهی تهران با تشریح این خبر، گفت: ساعت 17:45 یکم مرداد سال گذشته زن جوانی با مراجعه به کلانتری 110 شهدا اعلام کرد: مرد جوانی با تهدید چاقو اقدام به سرقت گردنبندم در داخل آسانسور مجتمع مسکونی محل سکونتم در میدان شهید محلاتی کرد.با تشکیل پرونده مقدماتی و به دستور قاضی ملاتبار، بازپرس شعبه هشتم دادسرای ناحیه 21 تهران، پرونده برای رسیدگی در اختیار اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.
شاکی به کارآگاهان چه گفت؟
زن جوان پس از حضور در اداره شانزدهم پلیس آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: عصر روز حادثه زنگ آیفون زده شد و جوانی حدود 25 ساله با معرفی خود به عنوان «مامور پست» مدعی شد که قصد تحویل دادن یک بسته پستی را دارد. برای تحویل گرفتن بسته پستی، داخل آسانسور شد، اما زمانی که به طبقه همکف رسیده و قصد داشتم تا از آسانسور خارج شوم ناگهان این شخص را در داخل پارکینگ مشاهده کردم!
درحالی که پیش از آن به هیچ عنوان در ورودی مجتمع را برای این شخص باز نکرده بودم. هنوز از داخل آسانسور پیاده نشده بودم که مرد جوان مرا در مقابل در نگه داشت و در حالی که اجازه بسته‌شدن در آسانسور را نمی‌داد، با چاقو تهدید کرد که مرا مورد آزار قرار خواهد داد و پس از سرقت گردنبند و مجروح‌کردن گردنم به سرعت از مجتمع خارج و با یک دستگاه موتوسیکلت مشکی رنگ از محل متواری شد.
شکایت‌ها بیشتر می‌شود
با توجه به شیوه و شگرد سرقت که طی آن سارق تحت عنوان مامور پست اقدام به سرقت و تهدید به آزار و اذیت زن جوان کرده بود، کارآگاهان اداره شانزدهم با بررسی شکایت‌های مشابه موفق به شناسایی تعداد دیگری از شکات شدند که متهم به بهانه «تحویل‌دادن بسته پستی» و با مراجعه به «مجتمع‌های مسکونی دارای آسانسور»، به شیوه مشابه اقدام به سرقت طلا و جواهرات و تلاش برای آزار و اذیت آنها کرده بود. یکی دیگر از شاکیان در اظهاراتش به کارآگاهان عنوان کرد: ساعت 3 بعدازظهر 13 شهریور سال 91 شخصی زنگ واحد ما را به صدا درآورد و اظهار داشت: پستچی هستم. شما مالک هستید یا مستأجر؟ که پاسخ دادم مالک هستم. این شخص در ادامه مدعی شد که سند تفکیک شده واحد آپارتمان را آورده و به بهانه تحویل‌دادن سند از من خواست به در مجتمع مراجعه کنم. با آسانسور پایین آمده و زمانی که به پارکینگ رسیدم، جوانی موتورسوار که موتوسیکلت مشکی خود را در مقابل در ورودی مجتمع گذاشته بود، در مقابل در آسانسور مشاهده کردم که با چاقو به سمت آسانسور آمد و مانع از بسته‌شدن در شد و با فحاشی چاقو را به سمت گلو و صورتم نشانه رفت و.... این شخص به سرعت از پارکینگ خارج و از محل فرار کرد.
چهره‌نگاری از مأمورنما
در ادامه رسیدگی به این پرونده و با توجه به افزایش شاکیان، ماموران اقدام به چهره‌نگاری تصویر «مامور دروغین اداره پست» کردند. شاکیان در اظهاراتشان با ارائه مشخصات مشابه و یکسان عنوان کردند که سارق جوانی حدود 25 ساله، قد بلند (حدودا 180 سانتیمتر)، چشم و ابرو مشکی و با لباس‌های اسپورت بوده که با یک دستگاه موتوسیکلت طرح هوندا 125 مشکی از محل متواری شده است.
مأمورنما هر روز با یک چهره تازه
همزمان با انتشار تصاویر چهره‌نگاری شده در روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها، تعدادی از شاکیان جدید با مراجعه به اداره شانزدهم به کارآگاهان عنوان کردند که این شخص تحت عنوان «مامور اداره برق» قصد آزار و اذیت آنها را داشته است. یکی از این شکات در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: دوم مرداد امسال مردی جوان و تنومند زنگ خانه ما را زد و خودش را به عنوان مامور اداره برق معرفی و مدعی شد که باید برق را از طریق جعبه تقسیم داخل منزل قطع کند و به این بهانه وارد خانه شد. به محض ورود ناگهان تیغ موکت‌بری را زیر گلویم قرار داد و مرا تهدید به کشتن کرد. در حالی که قصد داشت مرا مورد آزار و اذیت قرار دهد، شروع به فریاد کشیدن کردم که این شخص به سرعت از خانه خارج و متواری شد.
دوربین مداربسته هویت مأمورنما را افشاکرد
همزمان با انجام اقدامات پلیسی در سطح شهر تهران برای شناسایی و دستگیری متهم، زن جوانی طی تماس با 110 عنوان داشت که متهم را در یکی از مراکز تفریحی شهر تهران مورد شناسایی قرار داده اما این شخص به محض مشاهده وی با یک دستگاه موتوسیکلت از محل متواری شده است. این زن در اظهارات خود به کارآگاهان عنوان داشت که متهم 27 مرداد امسال قصد داشته تا به بهانه تحویل بسته پستی وی را نیز مورد آزار و اذیت قرار دهد که موفق به این امر نشده و از محل متواری شده است. با توجه به اطلاعات به دست آمده، کارآگاهان اداره شانزدهم با مراجعه به محل سکونت این زن جوان و شناسایی یکی از مراکز تجاری دارای دوربین‌های مداربسته، به بررسی تصاویر ضبط شده پرداخته و موفق به شناسایی موتوسیکلت متهم در لحظه فرار وی از محل شدند. با شناسایی موتوسیکلت، هویت آخرین مالک آن به نام «ایمان‌ ـ الف» 30 ساله شناسایی و شکات پرونده نیز پس از حضور در اداره شانزدهم تصویر وی را مورد شناسایی قرار دادند. سرانجام با انجام اقدامات گسترده پلیسی مخفیگاه متهم پرونده در یکی از روستاهای شهرستان صومعه‌سرا مورد شناسایی قرار گرفت و کارآگاهان اداره شانزدهم ساعت 10 شب نهم دی ماه وی را طی یک درگیری دستگیر و به اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل کردند. به گفته محمدیان، دستور انتشار تصویر متهم از سوی مقام قضایی صادر شده و به همین خاطر از تمام شکات که موفق به شناسایی تصویر متهم شده و تاکنون به هر دلیلی از طرح شکایت خود در مراجع قضایی و پلیس خودداری کرده‌اند دعوت می‌کنیم برای طرح شکایت به اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی مراجعه کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها