jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۳۳۰۹۸ ۱۷ دی ۱۳۹۲  |  ۱۰:۴۵

هنگام عیادت از بیماران، انواع کمپوت و شیرینی به آن‌ها هدیه داده می‌شود، حال آنکه این فرآورده‌های غذایی برای افراد سالم نیز زیانبار است و برای بیماران ضرر بیشتری دارد.

در فرآیند کمپوت سازی به علت حرارت زیاد، تمام ویتامین‌ها و فیبرهای میوه که ارزش غذایی آن را تشکیل می‌دهد، از بین می‌رود و در ‌‌نهایت یک شربت قندی به عنوان کمپوت تهیه می‌شود که ارزش غذایی ندارد.
به گزارش جام جم سرا به نقل از خراسان، یکی از اصول اساسی تغذیه صحیح، پرهیز از مصرف سه ماده زیانباری است که متأسفانه امروزه در برنامه غذایی افراد جایگاه ثابتی یافته است. این سه ماده عبارت است از:
۱ -قند و شکر و غذاهایی همچون انواع شیرینی‌ها و نوشیدنی‌های صنعتی که به طور مستقیم حاوی قند و شکر است.
۲ -نمک و غذاهایی مانند انواع تنقلات بی‌ارزش (چیپس، پفک، چوب شور و...) که مقادیر زیادی نمک دارد.
۳ -انواع چربی و روغن، به ویژه انواع نامرغوب آنکه علاوه بر ایجاد چاقی و بیماری‌های گوناگون ناشی از آن، افراد را در معرض ابتلا به انواع بدخیمی‌ها و سرطان‌ها نیز قرار می‌دهد. مرسوم شده است هنگام عیادت از بیماران، انواع کمپوت‌ها و شیرینی‌ها به آن‌ها هدیه داده می‌شود، حال آنکه با توجه به توضیحات گفته شده، این فرآورده‌های غذایی برای افراد سالم نیز زیانبار است و به مراتب برای بیماران زیان بیشتری دارد.
پس اگر سلامت بیماران برایمان اهمیت دارد، باید از دادن اقلام زیانباری مثل کمپوت‌ها، شیرینی‌ها و شکلات‌ها، آبمیوه‌های صنعتی و... به آن‌ها بپرهیزیم. همچنین موادمغذی بسیاری از سبزی‌ها یا منابع پروتئینی نظیر گوشت، مرغ و ماهی، طی فرآیند کنسروسازی، از بین می‌رود و از طرفی مقادیر زیادی نمک و روغن نیز به آن افزوده می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

دی ماه، در فصل تاریخ انقلاب اسلامی به نمادهایی چون «قیام» و «مقاومت» مزین شده است که همواره باید با بازنمایی و یادآوری این شاخص‌ها به بازنمایی و بازنشرگفتمان انقلاب اسلامی پرداخت.

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر