jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۳۳۰۹۸ ۱۷ دی ۱۳۹۲  |  ۱۰:۴۵

هنگام عیادت از بیماران، انواع کمپوت و شیرینی به آن‌ها هدیه داده می‌شود، حال آنکه این فرآورده‌های غذایی برای افراد سالم نیز زیانبار است و برای بیماران ضرر بیشتری دارد.

در فرآیند کمپوت سازی به علت حرارت زیاد، تمام ویتامین‌ها و فیبرهای میوه که ارزش غذایی آن را تشکیل می‌دهد، از بین می‌رود و در ‌‌نهایت یک شربت قندی به عنوان کمپوت تهیه می‌شود که ارزش غذایی ندارد.
به گزارش جام جم سرا به نقل از خراسان، یکی از اصول اساسی تغذیه صحیح، پرهیز از مصرف سه ماده زیانباری است که متأسفانه امروزه در برنامه غذایی افراد جایگاه ثابتی یافته است. این سه ماده عبارت است از:
۱ -قند و شکر و غذاهایی همچون انواع شیرینی‌ها و نوشیدنی‌های صنعتی که به طور مستقیم حاوی قند و شکر است.
۲ -نمک و غذاهایی مانند انواع تنقلات بی‌ارزش (چیپس، پفک، چوب شور و...) که مقادیر زیادی نمک دارد.
۳ -انواع چربی و روغن، به ویژه انواع نامرغوب آنکه علاوه بر ایجاد چاقی و بیماری‌های گوناگون ناشی از آن، افراد را در معرض ابتلا به انواع بدخیمی‌ها و سرطان‌ها نیز قرار می‌دهد. مرسوم شده است هنگام عیادت از بیماران، انواع کمپوت‌ها و شیرینی‌ها به آن‌ها هدیه داده می‌شود، حال آنکه با توجه به توضیحات گفته شده، این فرآورده‌های غذایی برای افراد سالم نیز زیانبار است و به مراتب برای بیماران زیان بیشتری دارد.
پس اگر سلامت بیماران برایمان اهمیت دارد، باید از دادن اقلام زیانباری مثل کمپوت‌ها، شیرینی‌ها و شکلات‌ها، آبمیوه‌های صنعتی و... به آن‌ها بپرهیزیم. همچنین موادمغذی بسیاری از سبزی‌ها یا منابع پروتئینی نظیر گوشت، مرغ و ماهی، طی فرآیند کنسروسازی، از بین می‌رود و از طرفی مقادیر زیادی نمک و روغن نیز به آن افزوده می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شمایل دانش و خرد

شمایل دانش و خرد

دانش و دانایی و خرد، بزرگ‌ترین سرمایه یک انسان و یک ملت است. فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بر بنیاد این هر سه پدید آمده، بالیده و بارور و بارآور شده‌اند و چشمه هنرها در سایه ایمن دانایی و خرد، جوشیده و جاری گشته و فضای زیست فردی و اجتماعی را در هوایی تازه و اهورایی زنده و شاداب ساخته‌اند.

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر ۱۳۳۲ شهادت دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به سفر نیکسون به ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد، آغاز خط مبارزه 67 ساله‌ای است که امپراتوری پر نخوت و شیطانی آمریکا را به سراشیبی افول کشاند.

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

در کشور ما دور تازه محدودیت‌ های کرونایی از اول آذرماه آغاز شد که این تقریبا مصادف با اعمال محدودیت‌های جدید در اغلب کشورهای درگیر با کرونا و به‌خصوص اروپا بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر