برخی از خواص و فواید شکلات

یک خوردنی خوشمزه برای افزایش هوشیاری

مطالعات برخی از محققان نشان می‌دهد شکلات تلخ به دلیل هفت خاصیت مهمی که برای بدن به ارمغان می‌آورد باید در سبد تغذیه خانواده‌ها قرار گیرد.
کد خبر: ۶۲۶۰۳۳
روزی ۳۰ گرم شکلات تلخ: تضمین سلامتی

به گزارش جام جم سرا به نقل از ایرنا، شکلات تلخ سرشار از مواد معدنی و ضد افسردگی طبیعی است و در پیشگیری از بیماری‌های قلبی -عروقی، جلوگیری از فشار خون و دیابت نوع ۲ و همچنین مقابله با پیری و چاقی اثرات بسیار دارد.
این تحقیقات نشان می‌دهد شکلات تلخی که دارای کاکائو باشد نه تنها خوشمزه است، بلکه فلاونوئید موجود در آن، عملکرد ذهنی را نیز بهبود می‌بخشد.

هفت خاصیت شکلات تلخ

سرشار از مواد معدنی
شکلات سرشار از مواد معدنی همچون منیزیم، فسفر، پتاسیم، آهن، روی یا حتی ویتامین‌ها، به ویژه ویتامین‌های گروه ب است. شکلات رژیم غذایی را متعادل می‌کند که البته باید آن را به خوبی انتخاب کرد. البته شکلات تلخ را انتخاب کنید و از انتخاب بیسکویت‌ها یا دسرهای شکلاتی شیرین که ارزش غذایی چندانی ندارند، پرهیز کنید.

یک ضد افسردگی طبیعی
شکلات برای تقویت روحیه بسیار عالی است. زیرا اولا دارای منیزیم است که این ماده معدنی به علت اثرات آرامش بخش و کمک به ارسال تکانه‌های عصبی از طریق مغز شناخته شده است؛ از طرف دیگر سرشار از تئوبرومین، محرک شناخته شده و همچنین تیرامین و فنیل اتیلامین، دو ماده مشابه آمفتامین است که با افزایش اثرات ناقل‌های عصبی در مغز عمل می‌کنند. به این ترتیب شکلات یک ضد افسردگی طبیعی است که برخی اثرات آن حتی مشابه حشیش است.

پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی-عروقی
فلاونوئیدهای موجود در کاکائو و شکلات نقشی مهم در پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی ایفا می‌کند. این آنتی اکسیدان‌ها در واقع میزان کلسترول بد (ال. دی. ال) را در خون کاهش می‌دهد و خاصیت کششی رگ‌های خونی را در بدن حفظ می‌کنند.

جلوگیری از بروز فشار خون بالا و دیابت نوع ۲
شکلات ماده غذایی سالمی است که از فشار خون بالا جلوگیری می‌کند. به یمن فلاونوئید موجود در شکلات تلخ، شکلات فشار خون را به طور قابل توجهی پایین می‌آورد و به حفظ آن در سطح ثابت کمک می‌کند. به علاوه شکلات تلخ از بروز دیابت نوع دو نیز جلوگیری می‌کند.

مقابله با پیری
شکلات تلخ یکی از ۱۰ ماده غذایی جوانی است. کاکائو در واقع یکی از مواد غذایی سرشار از فلاونوئید و به ویژه آنتی اکسیدان کاتچین است. این آنتی اکسیدان به داشتن بدنی جوان‌تر و پویا‌تر کمک می‌کند. البته باید توجه کرد که فلاونوئید موجود در شکلات شیری یا شکلات سفید که مقدار کاکائوی آن کم است، بسیار کم یا حتی نزدیک به صفر است.

چاق کننده نیست
شکلات سرشار از چربی و کربوهیدرات‌ها است و به طور متوسط هر ۱۰۰ گرم شکلات، ۵۰۰ کالری انرژی دارد. با این حال نباید از رژیم غذایی حذف شود. زیرا شکلات تلخ حاوی ویتامین‌های زیادی است که برای بدن مفید است. خوردن مقداری شکلات در روز به جای سایر مواد غذایی پرکالری و بدون ارزش غذایی توصیه می‌شود.

دراین گزارش پیشنهاد شده روزانه حدود ۳۰ گرم شکلات تلخ (با حداقل ۷۰ درصد)، نه کمتر و نه بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. البته افرادی با شرایط جسمی و روحی مختلف، درمورد مصرف این ماده غذایی باید با پزشک خود مشورت کنند.

*شما چه نظری دارید؟ آن را با ما و دیگران در میان بگذارید*
 

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها