74 سال پیش در روز 30 نوامبر سال 1939 میلادی صدها هزار سرباز شوروی به دستور جوزف استالین ، دیکتاتور سرخ به خاک کشور کوچک فنلاند حمله کردند.
کد خبر: ۶۲۱۰۴۴
شوروی به فنلاند حمله کرد

به گزارش جام جم آنلاین، جوزف استالین حتی به خود زحمت نداد تا به همسایه کوچکش اعلان جنگ دهد.

کشور فنلاند در جریان جنگ اول جهانی 1914- 1918 از روسیه تزاری جدا شده بود و کشور مستقلی محسوب می شد.

مرز 2 کشور در فاصله چند ده کیلومتری شهر پتروگراد، بعدها لنینگراد و سنت پترزبورگ امروزی مشخص شده بود.

در سال 1939 میلادی جوزف استالین پس از تقسیم لهستان با آدولف هیتلر ، صدراعظم آلمان نازی نسبت به آسیب پذیری مرز شوروی با فنلاند و خطر اشغال دومین منطقه اقتصادی شوروی از طریق فنلاند نگران می شود.

استالین به فنلاندی ها پیشنهاد می کند از مرزهای جنوبی خود در باریکه «کارلی» عقب نشسته و به ازای آن سرزمین هایی شمالی تر را دریافت کنند.او در عین حال از فنلاندی ها می خواهد یک پایگاه دریایی در هانکو در جنوب این کشور ایجاد کند.

حکومت فنلاند حاضر بود در مورد مبادله زمین مذاکره کند اما حاضر به فدا کردن حاکمیتش با واگذاری یک پایگاه نظامی به شوروی نبود.اما استالین بر واگذاری این پایگاه اصرار می ورزید.

فنلاندی ها ناگزیر استحکامات مرزی با شوروی به طول 140 کیلومتر را تحکیم کردند.این خط مرزی به نام خط مانرهایم ، نام یک مارشال فنلاندی که در سال 1917 میلادی نیروهای بلشویک را عقب رانده بود شناخته می شد.

سرانجام ، استالین بدون این که به خود زحمت اعلان جنگ به فنلاند را بدهد ، دستور حمله به این کشور کوچک را صادر کرد و «جنگ زمستان» آغاز شد.

نیروهای ارتش سرخ با 400 هزار سرباز ، 1500 فروند هواپیما و 1500 دستگاه تانک به خاک فنلاند حمله می کنند.این در حالی بود که فنلاند در مجموع 265 هزار سرباز ، 270 فروند هواپیما و 26 دستگاه تانک داشت.

علی رغم عدم توازن قوا و خشونت مفرط مهاجمان شوروی و گستردگی جنگ از خلیج فنلاند تا اقیانوس منجمد شمالی ارتش سرخ نتوانست مقاومت فنلاندی های را در استحکامات مرزی در هم بشکند و حتی در مناطق شمالی تر شکست های سختی را متحمل شد.

شجاعت و مقاومت فنلاندی بیش از انتظار استالین بود.ارتش شوروی در این جنگ متحمل تلفات بسیار سنگینی می شود.

سرانجام استالین توانست بخش شرقی فنلاند راتصرف کند و در روز 12 مارس سال 1940 با این کشور پیمان صلح را امضا کرد و «جنگ زمستان» خاتمه یافت.

این جنگ بهای گزافی برای استالین داشت زیرا هیتلر با نقاط ضعف ارتش سرخ از جمله فرماندهی بی تدبیرانه این ارتش و ضعف روحیه سربازان شوروی آشنا می شود و هنگام حمله به شوروی متحد سابقش در 22 ژوئن سال 1941 میلادی از این اطلاعات بهره کافی می برد. بهرام افتخاری.

برچسب ها: شوروی فنلاند
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها