jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۲۰۱۸۰ ۰۷ آذر ۱۳۹۲  |  ۰۹:۰۰

گزارش معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از وضعیت برخی آسیبهای اجتماعی و جرایم حاکی از آن است که ابتلا به ایدز در ایران از راه تزریق سرنگ آلوده که بیشتر در میان معتادان رواج داشت، به ابتلا از طریق رابطه جنسی تغییر مسیر داده که پیام متفاوتی برای ناظران اجتماعی دربردارد.

تغییر چشمگیر: رابطۀ جنسی به جای تزریق

بر اساس این گزارش، مهم‌ترین راه‌ ابتلا به HIV‌/ایدز در میان افراد شناسایی شده از طریق رابطه جنسی محافظت نشده از سال ۶۵ تا پایان سال ۹۰، ۱۲ درصد بود که این میزان در افراد شناسایی شده فقط در سال ۹۱ به ۳۶/۳ درصد رسیده است. به بیان دیگر، آمار‌ها حاکی از رشد سه برابری ابتلا به ایدز از طریق رابطه جنسی است.
به گزارش جام جم سرا به نقل از داناخبر- در حالی که مهم‌ترین راه‌های ابتلا به HIV‌/ایدز در مورد افراد شناسایی شده تا پایان سال ۹۱ سرنگ آلوده، رابطه جنسی محافظت نشده و سایر علل عنوان شده، در این گزارش آمده است که از سال ۱۳۶۵ تا پایان سال گذشته ۶۹ درصد افراد شناسایی شده مبتلا به HIV‌/ایدز از طریق سرنگ آلوده، ۱۲ درصد از طریق رابطه جنسی محافظت نشده و ۱۹ درصد از طرق دیگر دچار این بیماری شده‌اند. باید افزود تنها در سال ۹۱، ۵۳ درصد افراد شناسایی شده مبتلا به HIV‌/ایدز از طریق سرنگ آلوده، ۳۶/۳ درصد از طریق رابطه جنسی محافظت نشده و ۱۰/۷ درصد به دلایلی دیگر مبتلا شده‌اند که این آمار از سال ۶۵ تا پایان سال گذشته به ترتیب ۶۹، ۱۲ و ۱۹ درصد عنوان شده است.
 

مهم‌ترین راه‌های ابتلا به اچ آی وی از سال ۱۳۶۵ تا پایان سال ۱۳۹۱ (درصد) افراد شناسایی شده فقط در سال ۹۱
سرنگ آلوده ۶۹ ۵۳
رابطه جنسی محافظت نشده ۱۲ ۳۶/۳
سایر ۱۹ ۱۰/۷
جمع ۱۰۰ ۱۰۰

نتیجه‌گیری انجام شده از این پژوهش نشان می‌دهد موج HIV‌/ایدز در سالهای اخیر به سمت رابطه جنسی محافظت نشده در حال تغییر است. به طور متوسط آمار ابتلا به ایدز مردان ۱۰ برابر زنان است. همچنین آمار موارد ابتلا به HIV‌/ایدز بر حسب سن و جنس ابتلا در ایران از سال ۶۵ تا اول فروردین ماه سال جاری نشان می‌دهد بیشترین گروه سنی مبتلایان به ایدز در جمعیت بین گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال قرار دارد.
آمار موارد ابتلا به HIV‌/ایدز بر حسب سن و جنس ابتلا در ایران از سال ۶۵ تا فروردین ماه سال جاری اینگونه است که تعداد مبتلایان صفر تا چهار ساله مردان ۱۲۹ مورد و زنان ۸۰ مورد بوده است. تعداد مبتلایان پنج تا ۱۴ ساله مردان ۱۰۲ و زنان ۶۶ مورد، تعداد مبتلایان ۱۵ تا ۲۴ ساله مردان ۲۱۵۸ مورد و تعداد زنان ۳۹۲ مورد است.
همچنین تعداد مبتلایان ۲۵ تا ۳۴ ساله مردان ۹۳۹۴ مورد و تعداد زنان ۱۰۷۸ مورد و نیز تعداد مبتلایان ۳۵ تا ۴۴ ساله مردان ۵۷۳۵ و تعداد زنان ۵۹۶ مورد است. همچنین تعداد مبتلایان ۴۵ تا ۵۴ ساله مردان ۲۲۰۲ مورد و تعداد زنان ۲۱۱ مورد است. تعداد مبتلایان ۵۵ تا ۶۴ ساله مردان ۴۱۹ مورد و تعداد زنان ۶۹ مورد و نیز تعداد مبتلایان ۶۵ ساله به بالای مردان ۵۷ مورد و تعداد زنان در این رده سنی ۱۴ مورد است.
در حالی که طی سالیان ۶۵ تا ابتدای فروردین ماه سال جاری ۳۲۷۱ مورد از مردان شناسایی شده مبتلا به HIV‌/ایدز سنشان مشخص نبوده که این تعداد در میان زنان به ۱۵۲ مورد می‌رسد.

* شما چه نظری دارید؟ تجربه‌ها و نظراتتان را در این زمینه، با ما در میان بگذارید *

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
با سلام اموزش نو جوانان و جوانان از بهترین روشهای جلو گیری است. اروپایها تجربیات خوبی را در این مورد دارند و با كمك گرفتن از تجربیات انها میتوان با در نظر گرفتن فرهنگ خودمان روش خوبی را اتاظ كرد كه هیچ گونه تعارضی رخ ندهد.
۰
۰
دردمند
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۹
متاسفانه در سالهای اخیر انقلاب اعتقادی در كل كشور مخصوصا تهران و چند شهر بزرگ حتی مشهد ، رخ داده كه همه مسولین خود را به كوچه علی چپ زده اند ، عدم سامان دهی اساسی زنان خیابانی ، مشكلات اقتصادی زنان سرپرست خانواده ، بیكاری جوانان ( پسران ) و برعكس افزایش اشتغال دختران و افزایش سرسام آور اعتیاد از دیگر عوامل مهمی میباشند كه نتیجه اش وضعیت بحرانی كنونی جامعه میباشد.
۰
۰
مشهدی
Netherlands
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
اتباع تاجیكستان و افغانستان , استانهای خراسان را آلوده به ایدز كردند بیشتر اتباع این كشور برای روسپیگری به ایران میاند , رانندگان ترانزیت بیشتر آلوده هستند , باید روابط جنسی با كاندوم آموزش داده شود
۰
۰
جوان ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
حرفم تكراریست ولی بایدگفت مشكلات مالی باعث تأخیردر ازدواج جوانان است و سركشی این میل غریزی هرچقدرهم سركوبش كنی بالاخره مغلوبت میكنه
۰
۰

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر