jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۵۸۴۲۴۵ ۰۹ مرداد ۱۳۹۲  |  ۱۳:۵۱

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با بیان اینکه سال ۹۵ و ۹۶ پیک مصرف مواد مخدر در کشور خواهد بود، اظهار کرد: پس از آن و تا سال ۱۴۰۰ مصرف مواد مخدر در کشور به وضعیت تعادلی خواهد رسید.

فرید براتی سده با اشاره به تحلیل انجام شده توسط پژوهشگران در مورد وضعیت و میزان مصرف مواد در سال‌های آتی کشور، گفت: در حال حاضر بر اساس شاخص‌های فعلی، مصرف مواد سه تا ۳/۵ درصد جمعیت کشور است، اما در سا‌ل‌های ۹۵ و ۹۶ و بر اساس همین شاخص‌ها میزان مصرف مواد مخدر به پنج تا هفت درصد جمعیت کشور می‌رسد.
مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با بیان اینکه پس از سال ۹۵ و ۹۶ نرخ بیکاری در کشور پایین می‌آید، بیان کرد: دلیل این موضوع آن است که جوانانی که سال‌های پیش پشت کنکور بوده، مشکل کنکورشان رفع شده و کم‌کم برای اشتغال جذب می‌شوند، اما در حال حاضر به دلیل وجود مشکل بیکاری، با نزدیک شدن به سال‌های ۹۵ و ۹۶ با پیک مصرف مواد مخدر مواجه خواهیم شد، چرا که بیکاری رابطه مستقیمی با اعتیاد دارد.
براتی سده ادامه داد: هم اقتصاددانان و هم جامعه‌شناسان معتقدند پس از سال ۹۶ مشکل بیکاری در کشور کم شده و مصرف مواد مخدر کم کم به نقطه تعادل خود می‌رسد.
به گفته وی، قیمت مواد در کشور در سال‌های آینده یا با همین وضع موجود ادامه می‌یابد و یا اینکه ارزان‌تر می‌شود، بنابراین فروشندگان برای داشتن درآمد ثابت خود، عده بیشتری را به دایره مصرف مواد می‌کشانند، چرا که بنابر اصل تله‌های اجتماعی، زمانی که قیمت مواد مخدر پایین می‌آید، باید دایره مصرف‌کنندگان افزایش یابد تا درآمد همچنان ثابت باشد.
وی با اشاره به تحقیقات انجام شده در مورد مصرف شیشه، اظهار کرد: بنابر تحقیقات انجام شده در زمینه افزایش مواد مخدر طی چند سال گذشته باید اعلام کرد که شیشه همچنان در صدر مواد مصرفی قرار دارد، اما مصرف هروئین هم با توجه به میزان تماس‌های برقرار شده با خط ملی اعتیاد در حال افزایش است.
مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با تاکید بر اینکه این تحلیل بر اساس داده‌های اعلام شده توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر و توسط مدل‌های ریاضی توسط پژوهشگران و ریاضیدانان انجام شده است، گفت: این پژوهش مبتنی بر آمار و اطلاعات رسمی ارائه شده توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر و نهادهای رسمی کشور و توسط متخصصان حوزه اعتیاد و ریاضیدانان صورت گرفته است.
براتی سده همچنین در مورد سیستم ضد اعتیاد در کشور، تصریح کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر، نیروهای انتظامی، سازمان بهزیستی و سایر سازمان‌های پیشگیری‌کننده در حال مقابله با پدیده اعتیاد هستند و امیدوارند شرایط را به گونه‌ای رقم بزنند که پیک مصرف مواد مخدر در سال ۹۵ و ۹۶ به عقب بیفتد.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات موجود، سیستم آموزش و پرورش است، چرا که فضای آموزش را برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر فراهم نکرده و در زمینه ارائه آموزش به دانش‌آموزان، مشکلات خاص و عدیده‌ای وجود دارد.

>> ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر