بیش از ۴ میلیون نفر از جمعیت کشور به دیابت مبتلا هستند. حفظ مقدار قند خون در حد طبیعی‌، هدف درمان دیابت است؛ زیرا افزایش درازمدت قند خون، سبب بروز عوارض دیابت می‌شود که در آن صورت، درمان دیابت بسیار پرهزینه و‌ گاه غیرممکن خواهد شد.
کد خبر: ۵۷۸۸۹۷

 افراد دیابتی که از آموزش‌‌های لازم برخوردار شده‌اند، بخوبی قادرند تشخیص دهند که آیا می‌توانند روزه بگیرند یا خیر؛ زیرا این افراد طی آموزش‌‌های خود دریافته‌اند که به کدام گروه از دیابتی‌ها تعلق دارند و در مورد شرایط روزه‌داری در هر گروه حتما با پزشک خود مشورت می‌نمایند. به عبارت بهتر، دیابتی‌ای که روزانه قند خون و یا قند ادرار خود را در منزل مورد آزمایش قرار نمی‌دهد، احتمالا قادر به روزه‌داری نخواهد بود.

افراد تحت درمان با انسولین‌

از آنجا که این افراد به دنبال تزریق انسولین، به دفعات نیز باید غذا میل نمایند، لذا توصیه نمی‌شود روزه بگیرند. در صورت تمایل شدید به روزه‌داری، با توجه به شرایط زیر، این افراد در موارد خاص و آن هم زیر نظر پزشک معالج خود می‌توانند روزه بگیرند:

 نداشتن نوسانات شدید قند خون و نیز عوارض پیشرفته دیابت (عوارض چشمی، کلیوی، عصبی و قلبی  عروقی)‌
 افراد تحت درمان با دارو‌های خوراکی (قرص)‌

لازم است این افراد با پزشک معالج خود مشورت نمایند. به طور کلی برای افرادی که توانسته‌اند قند خون خود را به طور دائمی در حد طبیعی حفظ و کنترل نمایند با حفظ شرایط، از نظر پزشکی روزه‌داری بلامانع است.

بر همین اساس، لازم است مدتی قبل از شروع ایام ماه مبارک رمضان، به طور آزمایشی، روزه‌داری را آغاز کرده و طی روز، به ترتیب زیر قند خون خود را آزمایش کنند:

 قبل از سحر (حداکثر 120 میلی‌گرم درصد)‌

 2 ساعت بعد از سحر (حداکثر 160 میلی‌گرم درصد)‌

 بین ساعت یک تا 3 بعدازظهر (کمتر از 70 میلی‌گرم درصد نباشد)‌

 قبل از افطار (حداکثر 120 میلی‌گرم درصد)‌

 2 ساعت بعد از افطار (حداکثر 160 میلی‌گرم درصد)‌

در صورتی که مقدار قند خون این افراد در محدوده مقادیر ذکر شده در بالا قرار داشته باشد و نیز دچار عوارض پیشرفته دیابت هم نباشند، قادر خواهند بود روزه بگیرند که در آن صورت باید هنگام افطار، قبل از خوردن هر غذایی، قرص خود را میل کرده و پس از مدتی، شروع به خوردن غذا کنند. هنگام سحر نیز باید مقدار دارو را تقریبا به نصف کاهش دهند و حتما فراموش نشود 2 ساعت بعد از افطار و 2 ساعت بعد از خوردن سحری، قند خون یا قند ادرار خود را آزمایش کنند.

دیابتی‌هایی که بدون دارو
قند خون خود را کنترل می‌کنند

دیابتی‌هایی که بدون دارو قند خون خود را کنترل می‌کنند، با مشورت پزشک معالج خود می‌توانند روزه بگیرند. علاوه براین، باید مقدار غذای افطار خود را نیز به 2 تا 3 وعده تقسیم و هنگام افطار، از خوردن همه مواد غذایی در یک زمان، جدا خودداری کنند.

در هر حال، نباید فراموش کنید که طی روزه‌داری مقدار کالری دریافتی روزانه باید به دوسوم مقدار معمول کاهش یابد؛ یعنی یک‌سوم کمتر از حد معمول، غذا میل شود.

متاسفانه در ایام روزه‌داری، افراد به علت کاهش تحرک جسمی و پرخوری، دچار افزایش وزن می‌شوند، به همین دلیل توصیه می‌کنیم هر 2 تا 3 روز یک بار وزن خود را اندازه‌گیری نمایند.

جام جم / چاردیواری

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها