jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۶۷۴۰۴   ۱۰ خرداد ۱۳۹۲  |  ۱۲:۵۵

تاریک، سرد، مرموز با کریستال‌های سپید سرد که پشت پرده‌ای از قندیل‌های یخی می‌درخشند، اینها اوصاف پیشنهاد این هفته ماست. شما چیزی از غار نوردی می‌دانید؟

اگر جوابتان مثبت است، پس زود شال و کلاه کنید چون غار قوری قلعه بزرگترین و طولانی‌ترین غار آبی آسیا این هفته منتظر شماست، غاری 65 میلیون ساله، در روستای قوری قلعه که در 860 کیلومتری شهر کرمانشاه در مسیر جاده پاوه قرار دارد و فقط 30 سال از کشف آن می‌‌گذرد.

گذشته از این که بعضی‌ها می‌گویند نام روستا از دژ بزرگی است که ساسانیان در آن بنا کرده‌اند و نامش «گورا قلعه» بوده است، ریش سیپیدهای قوری قلعه می‌گویند نام روستای آنها برگرفته از یکی از قلعه‌های اطراف آن است که شبیه به قوری ساخته شده و به همین خاطر اسمش را قوری قلعه گذاشته‌اند تا هر کسی بجز مجری‌های تلویزیون با 3 بار گفتنش به لکنت بیفتد!

دمای غار قوری قلعه از 7 درجه زیر صفر تا 11 درجه بالای صفر متغیر است و 5 تالار معروف دارند که عبارتند: تالار ریم، کوهان شته، مسیر برزخ، بلور و عروس.

اما اگر نقشه بازدید از ترسناک‌ترین بخش آن یعنی تونل برزخ را کشیده‌اید که 77 متر طول دارد، کاملا مطمئن باشید که موفق شوید چون بازدید از آن برای عموم آزاد نیست.

همچنین، اگر از خفاش‌ می‌ترسید ما قوری قلعه را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم چون اصلا دلمان نمی‌خواهد «گوش موشی» نادرترین خفاش دنیا و تنها گونه جانوری ساکن در غار با سروصدای شما دل‌آزرده شود.

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر