jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۶۷۴۰۴   ۱۰ خرداد ۱۳۹۲  |  ۱۲:۵۵

تاریک، سرد، مرموز با کریستال‌های سپید سرد که پشت پرده‌ای از قندیل‌های یخی می‌درخشند، اینها اوصاف پیشنهاد این هفته ماست. شما چیزی از غار نوردی می‌دانید؟

اگر جوابتان مثبت است، پس زود شال و کلاه کنید چون غار قوری قلعه بزرگترین و طولانی‌ترین غار آبی آسیا این هفته منتظر شماست، غاری 65 میلیون ساله، در روستای قوری قلعه که در 860 کیلومتری شهر کرمانشاه در مسیر جاده پاوه قرار دارد و فقط 30 سال از کشف آن می‌‌گذرد.

گذشته از این که بعضی‌ها می‌گویند نام روستا از دژ بزرگی است که ساسانیان در آن بنا کرده‌اند و نامش «گورا قلعه» بوده است، ریش سیپیدهای قوری قلعه می‌گویند نام روستای آنها برگرفته از یکی از قلعه‌های اطراف آن است که شبیه به قوری ساخته شده و به همین خاطر اسمش را قوری قلعه گذاشته‌اند تا هر کسی بجز مجری‌های تلویزیون با 3 بار گفتنش به لکنت بیفتد!

دمای غار قوری قلعه از 7 درجه زیر صفر تا 11 درجه بالای صفر متغیر است و 5 تالار معروف دارند که عبارتند: تالار ریم، کوهان شته، مسیر برزخ، بلور و عروس.

اما اگر نقشه بازدید از ترسناک‌ترین بخش آن یعنی تونل برزخ را کشیده‌اید که 77 متر طول دارد، کاملا مطمئن باشید که موفق شوید چون بازدید از آن برای عموم آزاد نیست.

همچنین، اگر از خفاش‌ می‌ترسید ما قوری قلعه را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم چون اصلا دلمان نمی‌خواهد «گوش موشی» نادرترین خفاش دنیا و تنها گونه جانوری ساکن در غار با سروصدای شما دل‌آزرده شود.

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها