jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۵۶۴۰۷۳ ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۲  |  ۱۱:۴۵

هرچند وزیر بهداشت می‌گوید هنوز هیچ موردی از ابتلا به‌بیماری کرونا در کشور گزارش نشده است، اما از آنجا که عربستان بیشترین شمار مبتلایان به این بیماری را دارد و هنوز عمره‌گذاران ایرانی به این کشور اعزام می‌شوند خطر ابتلای زائران ایرانی به این بیماری و انتقال آن به کشور وجود دارد.

کرونا تا یک هفته پیش به گوش خیلی از پزشکان اسم ناآشنایی بود، اما هفته گذشته همه پزشکان در سراسر دنیا با هشدار سازمان بهداشت جهانی، گوش به زنگ شدند که مبادا یکی از بیمارانشان که با مشکلات تنفسی به آنها مراجعه کرده است کرونا داشته باشد و کار دستشان بدهد.

سازمان بهداشت جهانی در آن هشدار، اعلام کرده بود که کرونا بیماری ویروسی و قابل انتقال از انسان به انسان است. گرچه ظاهرا کانون این بیماری کشور عربستان بود، اما دقیقا همان زمان که این هشدار منتشر شد دومین فرد مبتلا به این ویروس در فرانسه شناسایی شد، اما او هم بی ارتباط با اعراب نبود و بیماری اش را از هم اتاقی اش گرفته بود که در سفرش به دبی با خودش، ویروس کرونا سوغات آورده بود.

کرونا از همان زمان قتل عام را شروع کرد و بر اساس گزارش مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت تا کنون 34 نفر در دنیا به این بیماری مبتلا شده اند که نیمی از آنها فوت کرده اند. نکته مهم این است که 20 نفر از این بیماران عربستانی هستند یعنی همان جایی که بیماری از آن آغاز شده است بیشترین شمار مبتلایان را نیز دارد.

 قاتلی شبیه سارس

براساس گزارش های منتشر شده از مراجع علمی در سراسر دنیا، ویروس کرونا شباهت زیادی با ویروس سارس دارد و با ایجاد عفونت در دستگاه تنفسی باعث از کار افتادن کلیه ها و سپس مرگ می شود.

دکتر محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت در گفت وگو با جام جم توضیح می دهد: راه انتقال این بیماری، از طریق قطرات تنفسی فرد آلوده است و با عطسه، سرفه و دست دادن نیز قابل انتقال است. کرونا واکسن و درمان دارویی ندارد و به همین علت تقریبا نیمی از مبتلایان به آن تا کنون فوت کرده اند، اما نباید این طور برداشت کرد که همه مبتلایان به آن حتما فوت می کنند.

منظور گویا قابل انتقال بودن کرونا از طریق قطرات تنفسی این است که در بازدم هر فرد مقداری بخار آب وجود دارد و ویروس کرونا از طریق آنها از ریه های فرد بیمار به بدن فرد سالم منتقل می شود.

و اما ایران ...

هرچند فاصله ایران با کانون اصلی بیماری یعنی عربستان چندان زیاد نیست، اما به گفته محمدحسن طریقت، وزیر بهداشت هنوز در کشورمان موردی از ابتلا به کرونا شناسایی نشده است.

این گفته را محمود نبوی، معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت نیز تائید می کند و در گفت وگو با فارس می گوید: ویروس این بیماری، عامل یک نوع اسهال آبکی است و اگر بموقع درمان نشود، ممکن است کشنده هم باشد، اما تاکنون موردی از ابتلا به این بیماری در کشور گزارش نشده است.

اما به هر حال وزارت بهداشت درباره کرونا نگران است و اگر نگران نبود، هر مورد اسهال آبکی در کشور در بیمارستان ها نمونه گیری و کشت نمی شد تا نوع ویروس و عامل ابتلای آن شناسایی شود.

معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت نیز تاکید می کند گرچه هنوز در منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی که کشور ما عضو آن است، موردی از این بیماری مشاهده نشده است، با گرمتر شدن هوا در تابستان امکان دارد این بیماری در کشورهایی مانند افغانستان و پاکستان مشاهده شود و کشور ما هم باید آماده باشد.

ما در خطر هستیم

یکی از مسئولان نگران از ورود کرونا به کشور، محمدمهدی گویاست. رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت می داند که بیماری از طریق کسانی که به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و عربستان سفر کرده اند، وارد اروپا شده است و بنابر این بعید نیست از این کشورها به ایران هم منتقل شود و از آنجا که هنوز فصل عمره گذاری ادامه دارد امکان دارد در رفت وآمد زائران به کانون بیماری، برخی از آنها به ویروس آلوده شوند.

گویا البته تاکید می کند که با همکاری سازمان حج و زیارت، برای پیشگیری از ابتلای زائران به کرونا از طریق پخش بروشورها و نصب تابلوهای تبلیغاتی در فرودگاه ها، به آنها اطلاع رسانی کرده ایم.

به گفته او زائران تا 10 روز پس از بازگشت به کشور در صورت مشاهده علائمی همچون تب، سرفه و به طور کلی اختلالات تنفسی باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند و حتما درباره سفرشان به عربستان، به کادر درمانی بیمارستان تذکر بدهند.

بنابر هشدار مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، زائرانی که به عربستان سفر می کنند باید حداقل فاصله را که یک متر است با افرادی که مشکوک به بیماری هستند، حفظ کنند و از آنجا که ابتلای افراد دارای بیماری های تنفسی یا قلبی به کرونا خطرناک تر است، این گروه باید بیشتر از دیگر زائران در رعایت نکات پیشگیرانه مراقب باشند.

جام جم / مریم یوشی زاده

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر