شاید بیشترین جمله‌ای که دختران نوجوان به دیگران می‌گویند این جمله باشد: «باور کنید هیچ کس ما رو نمیفهمه. پدر و مادرمونم اصلا ما رو درک نمیکنن». ویژگیهای آنها و راههایی برای درک و برقراری ارتباط با آنها را بخوانید.
کد خبر: ۵۵۳۰۸۴

 

خیلی از مادران با مراجعه به اتاق مشاوره دبیرستان به دنبال جواب این سوال هستند: «نمی دانم با دختر نوجوانم چطور رفتار کنم؟ دیگر خسته شده ام. هر کاری که فکرش را بکنید انجام داده ام اما او عوض شده، دیگر حرف ما را گوش نمی دهد، مدام با ما جر و بحث میکند. همیشه روبروی آینه نشسته. مدام گوشی موبایلش دستش است. به حرف دوستانش بیشتر از ما گوش می دهد و...»
در مقابل، اتاق مشاوره دبیرستانها همیشه پر است از دختران نوجوانی که معتقدند درک نمیشوند. شاید بیشترین جمله ای که از زبان دختران نوجوان شنیده شده، این جمله است: «خانم باور کنید هیچ کس ما رو نمی فهمه. پدر و مادرمون اصلا ما رو درک نمی کنند.»

اصلیترین ویژگیهای دوره نوجوانی

برای اینکه وارد جهان نوجوانتان شوید، قبل از هر چیز باید این جهان را بشناسید.

1- تغییرات جسمی
شاید اولین تغییری که در دختر نوجوانتان ببینید، تغییرات جسمی است که در اثر تغییر و تحولات هورمونی در بدن او رخ می دهد. دخترتان ظاهری زنانه پیدا میکند اما رفتارهایش گاهی هنوز کودکانه است. شاید یکی از بزرگترین وظایف مادرانه شما آگاهی دادن و صحبت کردن با دخترتان در مورد تغییرات جسمی او باشد.

2- تغییرات شناختی
هوش نوجوان در این دوره حالت انتزاعی دارد. میتواند قواعد و قضایای منطقی را درک کند و قدرت استدلال کردن دارد. بنابراین گاهی ممکن است با شما بحث کند و شما و افکار و عقایدتان را به چالش بکشد. حتی در مورد افکار خودش هم شک دارد. دخترتان دیگر خواسته‌های شما را براحتی نمیپذیرد، بلکه باید برایش دلیل بیاورید و استدلال کنید. این همه شک و بحث و تردید برای مقابله و دعوا با شما نیست، بلکه می خواهد همه چیز را از اول و بر اساس استدلال و منطق بازسازی کند.

3- جستجوی هویت
یکی از ویژگیهای نوجوانی به دنبال هویت گشتن و رسیدن به پاسخ سوال «من کیستم؟» است. او به دنبال کسب شناخت از خودش در همه ابعاد زندگی است. تلاش می کند به یک من مستقل دست یابد. خلاصه کلام اینکه می خواهد خودش را تعریف کند.

4- خودمرکزیت
اکثر نوجوانان در دوران بلوغ تصور می کنند زیر ذره‌بین دیگران مخصوصا همسن و سالهای خودشانند و به همین دلیل وقت زیادی را صرف تفکر در مورد خصوصیات ظاهری خود میکنند و زمان زیادی را روبروی آینه می گذرانند. دخترتان فکر می کند هنگام رفتن به مهمانی همه به او نگاه می کنند و اگر یک لکه کوچک روی لباسش باشد همه متوجه خواهند شد!

5- تصور آسیب ناپذیری خود
نوجوانان در این سن فکر می کنند اتفاقات بد فقط برای دیگران می افتد و فقط دیگران آسیب می بینند و آنها به اندازه کافی عاقل هستند و بخوبی می توانند از مشکلات بگریزند. البته این افکار چیزی نیست جز یک توهم مخصوص دوران نوجوانی. این توهم می تواند پایه خطرات و انحرافات بسیاری در دختر نوجوان شما باشد. مثلا «اگر سوار ماشین یک غریبه هم باشم برای من هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. من میدونم چطوری باید رفتار کنم.»

6- همسالان، پادشاهان ذهنی
در این سنین دوستان و همسالان برای فرد اهمیت زیادی پیدا میکنند و برای پذیرفته شدن و تعلق داشتن به همسالان خود، همنوایی و شبیه شدن با آنها را انتخاب میکنند، به طوری که بودن در میان همسالان و تشابه با آنان به یک نیاز اساسی در دوران نوجوانی تبدیل می شود. نگران نباشید! بودن در گروه همسالان و اهمیت و نفوذ همسالان برای دختر شما یک ویژگی طبیعی دوران نوجوانی است. نوجوان با بودن در گروه همسالانش، احساس استقلال را خواهد آموخت.

7- کاهش علاقه به درس
معمولا اکثر نوجوانان با افت تحصیلی روبرو می شوند. یکی از اصلی ترین دلایل این افت تحصیلی ورود فعالیت ها و موقعیت های جدید به زندگی است. باید در کنار او باشید و به او کمک کنید تا استعداد و علائق تحصیلی و تواناییهای خود را بشناسد.

>> سپیده دانایی

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۵
الهه
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۳ - ۱۰ بهمن ۱۳۹۲
۰
۰
مطالبتون خیلی خوب بود.حتما باید والدین بخونن اینا رو.
باران
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۹ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۲
۰
۰
صددرصد حرف های شما درست است ای كاش والدین ما هم با خوندن این مطالب كمی تغییر كنند.
jam e jam sara
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۱ - ۲۹ مرداد ۱۳۹۳
۰
۱
من عاشق دخترم هستم دوست دارم مثل گذشته بشه دلم میخواد دوباره با بوسیدنو در اغوش گرفتنش به ارامش برسم هر روز از من دورتر میشه حتی وقتی میخوام باهاش صحبت كنم گوشش را میگیره تا صدای منو نشنوه به شدت از من متنفره شاید كسی باور نكنه چند سال پیش فقط به خاطر دخترم زنده موندم اما حالا پشیمونم دلم میخواد بمیرم كاش میدونست چقدر دلم براش تنگ شده ادما هیچ وقت قدر یكدیگر را نمیدونن همیشه خیلی زود دیر میشه مهسا جان دوستت دارم
ریحانه
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۵ - ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
۰
۱
سلام من یه دختر 14 ساله هستم از وقتی كه یادم میاد جز اذیت و ازار از پدر و مادرم چیز دیگه ای ندیدم مادرم هیچ وقت نشد حتی برای یك ثانیه منو درك كنه همیشه تنها بودم خیلی وقت ها شده ازش خواستم كه باهم صحبت كنیم خواستم باهاش دردودل كنم خیلی وقت ها تو اینترنت و تو سایت های مختلف دنبال راه حلی بودم تا شاید بتونم رفتار اونا رو بهتر كنم ولی هیچ وقت موفق نشدم من یه خواهر كوچك تر دارم خدا میدونه به خاطر اون چقدر اذیت شدم خدا میدونه چقدر به خاطر اون منو كتك زدن پدرم چندین بار جوری منو زده كه حتی نتونستم نفس بكشم یه بار یادمه اونقدر ضرباتش محكم بود كه حتی توان فریاد یا گریه كردن و حتی نفس كشیدن رو هم نداشتم این حرفا رو نزدم كه كسی برام راه حلی پیدا كنه من خودم خوب میدونم كه راه نجاتی ندارم فقط میخواستم اگه نوجوانی اومد تو این سایت قدر مادر و پدرشو بدونه و اینو بدونه كه از اون بدبخت تر هم وجود داره
امید به زندگی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۲ - ۰۷ تير ۱۳۹۴
۰
۱
البته من یك مادر هستم ولی یك روز دختری بودم كه خیلی زود مادرم را از دست دادم یعنی 6 ماهگی همین قدر میدانم قبل از اینكه دیر شود باید قدر داشته هایمان را بدانیم

نیازمندی ها