jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۸۹۳۸۵ ۱۲ اسفند ۱۳۸۹  |  ۱۹:۰۸

داکسی‌سایکلین یکی از آنتی‌بیوتیک‌های کارآمد است که امروزه برای درمان بسیاری از امراض کاربرد فراوانی دارد؛ به طوری که هیچ جایگزینی را نمی‌توان برایش پیدا کرد. استفاده از این آنتی‌بیوتیک برای درمان جوش‌های غرور جوانی، عفونت‌های ادراری و جنسی همچون سیفیلیس و سوزاک، سینه‌پهلوهای شدید، سینوزیت‌های حاد و عفونت‌های گوش تنها گوشه‌ای از کاربردهای این دارو محسوب می‌شوند.

متاسفانه یکی از مهم‌ترین علل خوددرمانی‌ها و طبیعتا عوارض وخیم داکسی‌سایکلین از این واقعیت نشات می‌گیرد که بیمار پس از یک دوره مصرف آن و مشاهده اثرات درمانی خوب این دارو، دیگر به توصیه‌های پزشک در دفعات بعدی ابتلا توجه نمی‌کند و گمان می‌کند که می‌تواند خودسرانه باز هم مدتی اضافه از داکسی‌سایکلین استفاده کند. این در حالی است که در کنار اثرات درمانی منحصر به‌فرد داکسی‌سایکلین، این دارو از جمله پرعارضه‌ترین آنتی‌بیوتیک‌ها محسوب می‌شود به همین دلیل باید تنها به تشخیص پزشک معالج تجویز و مصرف شود.

این توصیه‌ها را جدی بگیرید

- بهتر است این دارو را با شکم پر و با آب فراوان میل کنید، چرا که مهم‌ترین عارضه داکسی‌سایکلین اثرات سوزانندگی مخاط است و اگر در داخل حفره دهان یا مری کپسولش باز شود، می‌تواند مخاط را بسوزاند و زخم‌های شدیدی را پدید آورد.

- معمولا این دارو در 2 دوز با فاصله 12 ساعت یک بار مصرف می‌شود و باز هم به دلیل عوارض آن سعی شود که دوز مصرفی فراموش نشود و اگر بیش از 4 ساعت از مصرف دوز مورد نظر، بیمار یادش بیفتد، بهتر است که دوز فراموش شده را حذف و دوز بعدی را سر ساعت مصرف کند.

- کسانی که داکسی‌سایکلین مصرف می‌کنند، مراقب باشند که زیاد زیر نور آفتاب نایستند، چرا که این دارو باعث ایجاد حساسیت نسبت به نور هم در چشم‌ها و هم در پوست می‌شود و باعث قرمزی ناشی از تابش نور در هر دو بافت می‌شود.

- هرگز از یاد نبرید تجویز داکسی‌سایکلین در کودکان زیر 8 سال کاملا ممنوع است.

- اگر از داروهای ضد بارداری مصرف می‌کنید، هنگام مصرف داکسی‌سایکلین از روش دیگری نیز بهره ببرید چراکه داکسی‌سایکلین تا حدی اثرات داروهای ضد بارداری را کم می‌کند.

دکتر شاهد فدائی‌فر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

دی ماه، در فصل تاریخ انقلاب اسلامی به نمادهایی چون «قیام» و «مقاومت» مزین شده است که همواره باید با بازنمایی و یادآوری این شاخص‌ها به بازنمایی و بازنشرگفتمان انقلاب اسلامی پرداخت.

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر