jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۸۵۳۰۶   ۲۱ بهمن ۱۳۸۹  |  ۱۹:۰۰

دانشمندان با استفاده از یک مدل ریاضی جدید موفق شده‌اند سابقه تکامل ژن‌های حیاتی و تعیین‌کننده حیات روی زمین را تا مرز 3 میلیارد سال قبل تخمین بزنند. مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد موج خروشان حیات روی زمین به صورت چشمگیری از حدود 3 میلیارد سال قبل و احتمالا زمانی آغاز شده که اشکال ابتدایی حیات روش‌های کارآمدتری را برای مهار کردن انرژی نور خورشید توسعه بخشیده‌اند.

 این نتیجه‌گیری قابل توجه ماحصل تحقیقات دانشمندان در موسسه فناوری ماساچوست (MIT) است که در قالب مدلی ریاضیاتی موفق به ارائه «فسیلی ژنومیک» شده‌اند که از 1000 ژن کلیدی در حال حاضر موجود بهره برده‌اند و نحوه شکل‌گیری و تکامل آنها از گذشته بسیار دور را مورد محاسبه قرار داده است. این ژنوم جامع از کل حیات به صورت گسترده‌ای بین 8‌/‌2 تا 3‌/‌3 میلیارد سال پیش بسط و گسترش یافته و این درست زمانی است که 27 درصد از کل خانواده‌های ژنی در حال حاضر موجود جهان به هستی رسیده بودند. محققان معتقدند این موج خروشان عظیم احتمالا از میان ظهور و رخداد یک فرآیند زیست ـ شیمیایی معروف به انتقال مدرن الکترون برآمده است. این کارکرد زیست‌شناختی کلیدی مستلزم جنبش و حرکت الکترون‌ها در داخل غشای سلول‌هاست و به همین دلیل نقطه‌ قوت و اتکایی برای گیاهان و برخی میکروب‌ها به شمار می‌رود تا جایی که به واسطه همین کارکرد زیستی، گیاهان و برخی میکروارگانیسم‌ها قادر به استحصال انرژی خورشیدی از طریق فتوسنتز و تنفس اکسیژن می‌شوند.

این تغییر بزرگ که دانشمندان عنوان «بسط و گسترش بزرگ» را به آن داده‌اند، حدود 500 میلیون سال بعد توسط پدیده‌ای معروف به واقعه اکسیداسیون بزرگ دنبال می‌شود یعنی زمانی که جو زمین به نحو فزاینده و پیشرونده‌ای غرق اکسیژن شد. این واقعه اکسیداسیون عظیم را شاید بتوان بزرگ‌ترین گردش و جابه‌جایی گونه‌ها در تاریخچه زمین به حساب آورد، چرا که اشکال حیات ابتدایی یا میکروبی که جزو تنفس‌کننده‌های فاقد اکسیژن بودند از میان رفته و توسط اشکال هوازی بزرگ‌تر و هوشمندتر جایگزین شدند. دانشمندان معتقدند نتایج جدید می‌تواند تحقیقات ما را در مسیری هدایت کند که بر اساس آن امکان دسترسی به مقادیر بسیار بزرگ‌تری از بودجه انرژی باعث شده زیست‌کره آماده میزبانی زیست‌بوم‌های میکروبی بزرگ‌تر و پیچیده‌تری در دامن خود شود، اما آنچه یافته‌های جدید را بسیار مهم می‌کند نقش آنها در اثبات این واقعیت است که تاریخچه رویدادهای بسیار کهن در DNA به شراکت گذاشته شده ارگانیسم‌های زنده ثبت و ضبط شده است. اکنون که دانشمندان شروع به فهم روش رمزگشایی این تاریخچه کرده‌اند، این امیدواری وجود دارد که برخی از رویدادهای متقدم‌تر در فرآیند تکامل حیات را با جزئیات بیشتری نوسازی و تجدید کنیم.

جالب توجه است بدانیم تاریخچه فسیل‌های اولیه به دوره زمین شناسی موسوم به انفجار کامبرین و زمانی حدود 588 میلیون سال قبل بر می‌گردد؛ این واقعیت در حالی است که اشکال حیات پیش کامبرینی ـ با استثنائاتی نادر ـ جزو نرمتنان محسوب می‌شدند و سنگواره منقوشی از خود برجای نگذاشته‌اند، اما این جمعیت بی‌نشان زمین میراثی بزرگ به فراوانی DNA را از خود به یادگار گذاشته‌اند که پیشنهاد بازآفرینی فسیل ژنومیک توسط رایانه را مطرح می‌کند.

منبع: Wired

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر