jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۳۴۵۰۶ ۲۴ خرداد ۱۳۸۹  |  ۰۰:۱۱

دهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری بعد از گذشت یک سال همچنان سوژه‌ای خبرساز و مهم است. صرف‌نظر از بازتاب‌های داخلی این رویداد، انعکاس بیرونی این واقعه در خارج از مرزهای ایران موضوعی حساس و مهم است. موضوعی که هر چند وقت یکبار توجه و نگاه جهانی را نیز به خود جلب می‌کند و البته در اغلب موارد نیز، منابعی مورد استناد قرار می‌گیرد که چندان قابل اتکاء و اعتماد نیست.

فیلم مستند «تقلب واقعی» ساخته نادر طالب‌زاده که روزهای شنبه و یکشنبه از شبکه انگلیسی زبان PRESS TV نمایش داده شد، تلاشی است برای این‌که تصویر روشن و دقیقی در خصوص این رویداد به مخاطب خارجی ارائه دهد. مخاطبی که بسیار باهوش و حساس است و نمی‌توان محصولی با کارکرد داخلی را به او عرضه کرد. تقلب واقعی به سبک و سیاق مستندهای جذاب خارجی و با ادبیات خاص خود، با طرح یک سوال تلاش می‌کند تا با کنار هم چیدن پازل‌های مختلف به آن پاسخ دهد. سوال این است: «آیا در انتخابات ایران تقلب شده است»؟ دوربین‌هایی که تصاویر این مستند را ثبت و ضبط کرده‌اند، از روز ثبت نام کاندیداها به کار افتاده‌اند. وقایع ایام تبلیغات انتخاباتی را به تصویر کشیده‌اند و با حضور در صحنه درگیری‌های خیابانی و نمایش خشونت‌های پس از انتخابات، بررسی قتل‌های مشکوک صورت گرفته در روزهای پس از انتخابات، بررسی ماجراهای ظهر عاشورا، بررسی نقش رسانه‌های بیگانه در حوادث این دوره از کشورمان و... قطعات این پازل را تکمیل می‌کنند. در پایان نیز فیلم با طرح این سوال که «چه زمانی پیچیدگی سیاست ایران از سوی غرب درک می‌شود»؛ به زمینه‌سازی‌های غرب برای جنگ با ایران پس از انتخابات نیز اشاره‌هایی دقیق دارد و از آن به عنوان مساله‌ای مهم‌تر از انتخابات یاد می‌کند. «تقلب واقعی» مستند منصفانه‌ای است و در روایت یکی از پیچیده‌ترین موضوع‌های تاریخ معاصر ایران ـ و شاید هم جهان ـ تقریبا هیچ نکته‌ای را از قلم نمی‌اندازد. ویژگی مهم این مستند این است که به ما یاد می‌دهد درمورد اتفاق‌هایی که در اطرافمان رخ می‌دهد کمی بیشتر و عمیق‌تر فکر کنیم. این نکته شاید مهم‌ترین ویژگی مستند نادر طالب‌زاده است.

حبیب حداد / جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک افسوس همیشگی

یک افسوس همیشگی

سینماگرانی که بیانیه محکومیت ترور شهید فخری‌ زاده را امضا کرده‌اند و نیز تمام آنهایی که نتوانستند آن را امضا کنند، بدون تردید باور دارند که ترور در هر شکلی محکوم است، چه رسد به ترور بزرگمردی که خدمات ارزنده‌ای به کشور داشته و فردی موثر بوده است.

فرق چرا با چگونه

فرق چرا با چگونه

در یک عملیات تروریستی، ترور شدیم. این دومین اتفاق مهم تروریستی در بازه‌ یک‌ساله بود که مردم از دوربین رسانه مشاهده‌‌اش کردند، غرورشان جریحه‌دار شد و ناراحت شدند.

پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر