jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۳۱۵۹۱۹   ۱۷ اسفند ۱۳۸۸  |  ۱۷:۳۷

شمارش معکوس اکران نوروز

سینمای ایران در انتظار یک پدیده

با شروع سال جدید چشم سینمای ایران به گیشه اکران نوروزی است، اکرانی که می‌تواند فرجام سینمای ایران در سال 89 را روشن کند، رقابت چهار فیلم برای تصاحب گیشه در نخستین روزهای سال دیدنی است.

اکران نوروزی آغاز یک رقابت برای جذب مخاطب گسترده است، چراغ سینمای ایران در سال 89 را اکران نوروز روشن می‌کند و جذب مخاطب بالا در یکی از بهترین فصلهای سال می‌تواند نویدبخش یک دوره پررونق و پربار در سینمایی باشد که از نظر فروش و جذب مخاطب شکننده است.

سال گذشته فروش میلیاردی "اخراجی‌ها 2" و استقبال گسترده از دومین ساخته مسعود ده‌نمکی این انتظار را به وجود آورد که سینمای ایران دوران خوشی را پشت سربگذارد، نمایش "درباره الی" در اکران دوم تابستان می‌توانست فروشهای میلیاردی را ادامه دهد اما فضای اجتماعی به گونه‌ای رقم خورد که پدیده‌های اکران محدود به "اخراجی‌ها 2" و "درباره الی" شدند و حتی فیلمهای عامه‌پسندی مانند "آقای هفت رنگ" به قصد رکوردشکنی روی پرده رفتند در جذب مخاطب ناکام ماندند.

با شروع سال 89 فیلمهای سینمایی "تسویه حساب"، "طهران، تهران"، "سلام بر عشق" و "هیچ" نوروز روی پرده می‌روند. چهار فیلم با حال و هوای متفاوت که فضایی ویژه دارند و هریک می‌توانند گروهی از مخاطبان را راضی کنند. این تنوع در انتخاب می‌تواند عاملی باشد که مخاطب سینمای ایران برای دیدن این تجربه‌ها ترغیب به سینما رفتن شود.

"تسویه حساب" یک فیلم کمدی است با نگاه ویژه میلانی به موقعیت زنها در جامعه و تاثیر فضای جامعه برشکل گیری روابطی نادرست، میلانی که پارسال نوروز فیلم پرفروش "سوپراستار" را روی پرده داشت، این بار باید با فیلمهایی رقابت کند که از نظر موضوع و ترکیب بازیگران جذاب‌تر از "تسویه حساب" به نظر می‌رسند.

اما دست "تسویه حساب" برای رقابت در گیشه نوروزی خالی نیست، فیلم پس از چند سال توقیف روی پرده رفته و این موضوع حاشیه‌های فراوانی برای آن رقم زده که از نظر تبلیغاتی به جذب مخاطب کمک می‌کند، ترکیب بازیگران و پررنگ بودن نقش مردان در این فیلم هم می‌تواند به استقبال نسبی از آن منجر شود.

"طهران، تهران" یکی از متفاوت ترین فیلمهای اکران نوروزی است، فیلمی که نمایش آن در جشنواره فیلم فجر با حاشیه‌های فراوان همراه بود، از یک سو جماعت منتقد و روزنامه‌نگار فیلم را به دلیل فضای متفاوت و تجربه ویژه کارگردانش ستایش کردند و از سوی دیگر گروهی نقدهای تند و تیزشان را نصیب اپیزودهای این فیلم کردند.

به هرحال اکران فیلمی از داریوش مهرجویی پس از ماجرای "سنتوری" می‌تواند دوستداران این کارگردان را به سالنهای سینما بیاورد، "تهران، روزگار آشنایی" فضایی نوستالژیک و خاطره‌انگیز و انبوهی بازیگر دارد، اپیزود دوم البته حاصل کارگردان جوانی است که با وجود تجربه‌گری فراوان در سینما هنوز فیلم پرفروشی در کارنامه‌اش نداشته است و "تهران، سیم آخر" می‌تواند این فرصت را برای مهدی کرم‌پور فراهم کند.

"هیچ" به کارگردانی عبدالرضا کاهانی از فیلمهای متفاوت این دوره از اکران نوروزی است که بازیگران متعددی دارد که می‌توانند به جذب مخاطب برای این فیلم تلخ اجتماعی کمک کننند. "هیچ" حاشیه‌های فراوانی داشت تا برای نمایش در جشنواره فیلم فجر پذیرفته شود و پروانه ساخت دریافت کند. این دومین فیلم کاهانی است که پس از "بیست" روی پرده می‌رود.

"بیست" که بهار سال 88 اکران عمومی شد با وجود قصه تلخی که داشت به طور نسبی در گیشه موفق بود به نظر می‌رسد فرجام "هیچ" هم  نسبتا در گیشه موفقیت آمیز باشد، هر چند قصه و فضای فیلم با آنچه تا به حال در نوروز دیده‌ایم تفاوت بسیار دارد.

چهارمین گزینه اکران نوروزی دقیقا مطابق معیارهایی انتخاب شده که در سالهای اخیر فیلمهای نوروزی برگزیده می‌شوند، "سلام بر عشق" که محصول یکی از مهمترین شرکتهای تهیه‌کننده آثار عامه پسند است بهار 89 روی آنتن می‌رود، اصغر نعیمی کارگردان این فیلم سینمایی، پیشتر فیلم پرفروش "بی‌وفا" را ساخته و این بار با بازیگرانی مثل نیکی کریمی، امین حیایی و آتیلا پسیانی تلاش کرده فیلمی بسازد که در کنار داشتن ارزشهای سینمایی برای مخاطب عام شسته رفته‌تر و حرفه‌ای تر از فیلم قبلی باشد.

احتمالا "سلام برعشق" به دلیل داستان، تعداد سینماها، تبلیغات گسترده و گروه بازیگرانش گیشه پررونقی خواهد داشت هر چند به نظر نمی‌رسد  هیچ فیلمی بتواند رکورد "اخراجی‌ها 2" را به این زودی‌ها بشکند. نوروز سال 89 اکران دو فیلم "به رنگ ارغوان" و "عیار 14" ادامه پیدا می‌کند، فیلمهایی که با توجه به فضای متفاوت و موضوعهای خاصشان تا امروز در جذب مخاطب به شکل نسبی موفق بوده‌اند.

مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

در مورد موضوع عقب‌نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی می‌توان گفت نوعی عقلانیت بین اعضای شورای حکام یا حداقل حرکت به سمت عقلانیت از سوی آنها وجود دارد و در این ارتباط هشدار افراد عاقل در جامعه جهانی منجر شد آنها از صدور قطعنامه ضدایرانی خودداری کنند؛ چرا که در صورت صدور قطعنامه، دیگر دلیلی برای حضور جمهوری اسلامی در برجام بی‌خاصیت وجود نداشت و به این ترتیب دست ایران برای کنار گذاشتن آن بازتر می‌شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر