jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۸۴۷۵   ۰۲ دی ۱۳۸۱  |  ۲۱:۱۳

رئیس مرکز مشارکت امور زنان ، خانم زهرا شجاعی اشتغال تمام وقت زنان را باعث بروز مشکلاتی در نهاد خانواده دانست .

پیش از او نیز رئیس سازمان ملی جوانان ، یکی از عوامل بالا رفتن سن ازدواج را که می تواند سلامت اخلاقی جامعه را به تاخیر اندازد فعالیت های اجتماعی زنان معرفی کرده بود. در سالهای پس از پیروزی انقلاب ، موضوع لزوم مشارکت زنان در فعالیت های اجتماعی و سیاسی به طور جدی طرح و پیگیری شد. این رویکرد از آن رو لازم و منطقی به نظر می رسید که در دوران طاغوت ، زنان نقش بسیار کمرنگی در فعالیت های مثبت جامعه داشتند و صرفا به آنها نوعی نگاه ابزاری روا داشته می شد و طبیعی بود که روند گذشته جای خود را به روالی منطقی بسپارد. اما متاسفانه کنترل نشدن رفتارها باعث شد نوعی گرایش افراطی به این حوزه روی آورد و زنان بعضا به سمت فعالیت هایی سوق داده شدند که با خلق و خلق آنها تطابق چندانی نداشت . موضوع تربیت فرزند در خانه ، البته فقط وظیفه زنان نیست ؛ همان گونه که رتق و فتق امور منزل نیز از وظایف آنها به شمار نمی رود؛ اما وقتی این کارها از زنان ستانده شد، عملا فرد جایگزینی برای تصدی آنها تعیین نگردید. به علاوه ، برخی افراد به جای آن که نهاد خانواده را بر مدار «عاطفه » ترسیم کنند، بر مسیر «حقوق » قرار دادند و عملا میان مرد و زن نوعی تقابل تراشیدند. حاصل این فرآیند، متاسفانه چیزی است که امروز از زبان رئیس سازمان ملی جوانان و رئیس مرکز مشارکت امور زنان می شنویم . به فراموشی سپردن وظایف ذاتی زنان و دخالت دادن آنها در مسائل اجتماعی (بیش از حد منطقی ) زنگهای خطر را به صدا درآورده است . از سوی دیگر، تبلیغات برای این فعالیت های اجتماعی نیز به گونه ای طراحی شده که انگار هر زنی به جای اشتغال در بیرون خانه به تربیت نسل بعدی و نیز ایجاد محیطی پرآرامش برای تعالی روحی سایر اعضای خانواده بپردازد، عقب افتاده و امل است . شاید اعترافات مسوولانی که نامشان برده شد، در آینده های نه چندان دور، بسیار تلختر از چیزی باشد که امروز می شنویم .
سهیلا زارعی
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

محیط‌بانان آسان می‌میرند، جنگلبانان آسان پر می‌کشند؛ هیچ‌کس هوای مردان طبیعت را ندارد، این زخمی است کهنه که شهادت بیش از ۱۶۰محیط‌ بان و جنگلبان در ۴۰سال گذشته آن را تایید می‌کند؛ زخمی که دوشنبه گذشته با شهادت دو محیط‌بان در زنجان دوباره سر باز کرد، زخمی که اگر ریشه‌های آن را جست‌وجو کنیم به کمبود نیرو، تجهیزات، آموزش، بی‌توجهی به استفاده از فناوری و ظرفیت جوامع محلی و سیاست‌های اشتباه خواهیم رسید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر