مطالعه جدید دانشمندان نشان می‌دهد

کاهش عوارض شیمی درمانی با شیرمادر

محققان آلمانی موفق شدند از نانوذرات لیپیدی حاوی آر ان ای (RNA) برای کمک به درمان سرطان خون در موش‌ها استفاده کنند.
کد خبر: ۱۴۳۴۵۴۳
موفقیت محققان در استفاده از نانوذرات لیپیدی برای درمان سرطان خون

به گزارش جام جم آنلاین از تارنمای news-medical، هر ساله، حدود ۱۳ هزار نفر در آلمان به لوسمی مبتلا می‌شوند، لوسمی به انواع مختلف سرطان خون اطلاق می‌شود. در میان افراد مبتلا به این بیماری بسیاری از کودکان و نوجوانان زیر ۱۵ سال وجود دارند.

یک شکل شایع و بسیار تهاجمی لوسمی در بزرگسالان، لوسمی میلوئید حاد (AML) است. در این نوع از بیماری، سلول‌های خونی در مراحل اولیه – سلول‌های بنیادی و سلول‌های پیشرو – به سلول سرطانی تبدیل می‌شوند. این نوع بیماری دومین شکل شایع لوسمی در کودکان است که حدود چهار درصد از کل بیماری‌های بدخیم در دوران کودکی و نوجوانی را تشکیل می‌دهد.

براساس گزارش ها در بیماری لوسمی میلوئید حاد باوجود درمان با شیمی درمانی، فقط بین ۲۰ تا ۵۰ درصد در پنج سال اول پس از تشخیص و درمان زنده می‌مانند. نیمی یا بیشتر دچار عود مجدد شده و جان خود را از دست می‌دهند. علاوه بر این، این روش‌های درمانی رایج عوارض جانبی شدید دارند: به ویژه، آنهایی که به سلول‌های بنیادی خون آسیب می‌رسانند. بنابراین نیاز فوری به توسعه روش‌های درمانی جدید متناسب با لوسمی میلوئید حاد AML وجود دارد.

محققان به سرپرستی دکتر جان هنینگ کلوسمن از گروه کودکان و دکتر دیرک هکل از انستیتوی خون شناسی و آنکولوژی کودکان در دانشگاه گوته فرانکفورت در آلمان به تازگی یک روش درمانی برای مقابله با سرطان خون را روی حیوانات با موفقیت آزمایش کردند. آنها از یک مولکول آر ان ای درمانی بسته بندی شده در نانوذرات لیپیدی برای درمان حیوانات مبتلا به لوسمی استفاده کردند.

کلوسمن درمورد این پژوهش توضیح داد: با بسته بندی آر ان ای RNA در نانوذرات لیپیدی، ما در اصل از همان روشی استفاده کردیم که برای ایمن سازی کرونا استفاده شده است. نانوذرات لیپیدی RNA درمانی را به داخل سلول‌های خونی منتقل می‌کند.

وی افزود: آر ان ای درمانی MIR-۱۹۳B پیش از این در سال ۲۰۱۸ به عنوان اثر محافظتی در برابر سرطان معرفی شده بود. در سلول‌های سالم، miR-۱۹۳b مسیرهای سیگنالینگ را که فقط برای تکثیر سلولی فعال می‌شوند، کند می‌کند. به‌همین دلیل miR-۱۹۳b به عنوان سرکوبگر تومور گفته می‌شود. با این حال، در سلول‌های AML، miR-۱۹۳b در مقادیر کافی وجود ندارد، بنابراین قادر به انجام وظیفه خود به‌عنوان سرکوبگر تومور نیست.

این محقق یادآور شد: تمام حیوانات آزمایشگاهی درمان را با نانوذرات حاوی ماده فعال به خوبی تحمل کردند و سلول‌های لوسمی با موفقیت از بین رفتند.

کلوسمن همچنین گفت: ما توانستیم زمان بقا را در تمام حیواناتی که درمان کردیم، افزایش دهیم و برخی حتی درمان شدند. آنچه دلگرم‌کننده است این است که miR-۱۹۳b در تمام زیرگروه‌های لوسمی میلوئید حاد AML آزمایش شده کار می‌کرد..

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها