title
بارداری و زایمان فرآیندی طبیعی و فیزیولوژیک است. آگاهی نداشتن و ترس از ناشناخته‌های دوران بارداری و زایمان باعث ایجاد اضطراب در مادران می‌شود که با افزایش ترشح هورمون‌های استرس، احتمال زایمان زودرس، عدم پیشرفت زایمان، تولد نوزاد کم‌وزن و هیپوکسی جنین بیشتر شده و این موارد منجر به مداخلات پزشکی غیرضروری می‌شود.
کد خبر: ۱۳۸۸۲۱۲
نویسنده شیما بیرقی - کارشناس سلامت مادران مرکز بهداشت شمال تهران

در تمام کشورهای توسعه یافته دنیا اعتقاد بر این است که از میزان مداخلات پزشکی در حین بارداری و زایمان کاسته شود. توانمندسازی و آگاهی مادران باردار و خانواده‌های آنها می‌تواند راه‌حل مناسبی برای این معضل باشد. با توجه به ماده‌۵۰ قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» لازم است آموزش و فرهنگ‌سازی بیشتری در خصوص زایمان طبیعی برای مادران باردار و خانواده‌ها داشته باشیم.

فواید زایمان طبیعی برای مادر

پیشگیری از خطر مرگ: احتمالا بزرگ‌ترین فایده زایمان طبیعی کاهش مرگ مادر است، زیرا جراحی سزارین مانند تمام جراحی‌ها دارای خطر مرگ ناشی از عوامل بیهوشی است.

پیشگیری از خطر عفونت: از شایع‌ترین انواع عفونت پس از سزارین عفونت رحم، عفونت محل زخم جراحی و عفونت مثانه است.

پیشگیری از هدر رفت خون: متوسط خونی که در زایمان طبیعی از دست می‌رود حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ سی‌سی و در سزارین حدود ۱۰۰۰ سی‌سی است.

پیشگیری از ترومبوز وریدی: لخته شدن خون در سیاهرگ پاها و ایجاد ترومبوز وریدی پس از سزارین بیشتر از زایمان طبیعی است.

بالا بودن درک مادر حین زایمان: به‌رغم این که زنان درد زیادی را در زایمان طبیعی تجربه می‌کنند ولی در تمام مراحل زایمان کاملا هوشیار بوده و روند زایمان را با آگاهی و درک سپری می‌کنند و امکان تماس پوست با پوست طولانی‌تر را می‌توانند تجربه کنند.

شیردهی آسان‌تر و زودتر: انقباضات زایمان در روش طبیعی موجب ترشح هورمون اکسی‌توسین شده و به ترشح شیر کمک می‌کند. مادرانی که زایمان طبیعی دارند، می‌توانند شیردهی زودتری برای نوزادشان داشته باشند و آغوز به‌عنوان اولین واکسن را زودتر دریافت کنند. این مادران در شیردهی به نوزاد خود موفق‌تر از مادران سزارینی هستند. بهبودی سریع‌تر: رحم و سایر اندام‌ها سریع‌تر به وضعیت قبل از بارداری برمی‌گردند.

فواید زایمان طبیعی برای نوزاد

تکامل جنین: هنگامی که رشد جنین کامل شده باشد، زایمان طبیعی صورت می‌گیرد.

کاهش مشکلات تنفس: یفشاری که در حین زایمان طبیعی به قفسه سینه نوزاد وارد می‌شود، کمک زیادی به تمیز شدن ریه‌های او از ترشحات و مایعات می‌کند که باعث برقراری فعالیت تنفسی عادی برای نوزاد می‌شود.

تسهیل گردش خون جنین: عبور از مجرای زایمان، سیستم قلبی ــ عروقی جنین را تحریک می‌کند و باعث گردش خون بهتر و آماده‌سازی او برای تولد می‌شود.

مقاومت بالاتر در برابر بیماری و حساسیت: نوزادانی که با زایمان طبیعی به دنیا می‌آیند نسبت به سزارینی‌ها در برابر بیماری و حساسیت‌ها مقاوم‌تر هستند.

بهره هوشی بالاتر: نوزادانی که با زایمان طبیعی به دنیا می‌آیند، بهره هوشی بالاتری دارند و دارای علاقه بیشتری در انجام رفتارهایی مانند مکیدن و گرفتن سینه مادر هستند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها