jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۱۶۸۲۰   ۰۱ خرداد ۱۴۰۰  |  ۲۲:۰۲

پیش از دریافت واکسن مطمئن شوید هیچ علائمی دال بر بیماری‌های تب‌دار و عفونی ندارید؛ زیرا برانگیختگی سیستم ایمنی بر اثر تزریق واکسن، می‌تواند به تشدید بیماری‌های مذکور منجر شود و در مواردی نادر باعث عوارض شدید برای بیمار شود.

title

در صورت بدون علامت بودن، هیچ نیازی به غربالگری برای کووید ۱۹ (مانند تست PCR) ندارید. با توجه به این‌که اکثر افراد دریافت کننده واکسن دچار علائم شدید نمی‌شوند، نیازی به دریافت دارویی قبل از واکسن ندارید.

سابقه حساسیت به تخم‌مرغ، دیگر ممنوعیت دریافت واکسن است. در روز دریافت واکسن، سعی کنید از فعالیت‌های سنگین پرهیز کنید و مصرف مایعات کافی را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

علائم شایع ناشی از واکسن، تب، بدن درد، سردرد، تعریق و درد محل تزریق است که با استراحت، مصرف مایعات و مصرف داروهای تب‌بر و مسکن به حداقل می‌رسد. ترکیبات استامینوفن کمک کننده خواهدبود.

اکثر این عوارض تا ۲۴ساعت پس از دریافت واکسن برطرف می‌شود و فرد به زندگی طبیعی برمی‌گردد. در صورت شدت گرفتن این علائم، قرص ناپروکسن توصیه خواهدشد.

در صورت علائم دیگر به جز موارد فوق باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. طول مدت عوارض ناشی از واکسن، حداکثر سه روز است و در صورت ادامه آن، باید بلافاصله بیمار به مراکزدرمانی ارجاع شود. خوشبختانه تا این لحظه عوارض گزارش شده از واکسن‌ های کووید ۱۹ در دنیا و همچنین ایران، حداقل بوده و اثرات مثبت آن بسیار بیشتر گزارش شده‌است.

دکتر علیرضا فاطمی - متخصص بیماری‌های عفونی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

شاعری که پدیده شد

شاعری که پدیده شد

جنوب ایران و به ویژه فارس و بوشهر همواره یکی از قطب‌ های شعری کشور بوده است. ادیبان این بخش از ایران‌ زمین در جریان‌ سازی شعر انقلاب نیز نقش بسزایی داشته‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها