jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۹۶۴۷   ۱۷ فروردين ۱۴۰۰  |  ۱۷:۳۲

در سال‌های اخیر فضای مجازی به جولانگاه برخی سودجویان تبدیل شده و توانسته‌اند بسیاری از باورهای غلط را در ذهن مردم ایجاد کنند.

متاسفانه در مورد نمک خوراکی تبلیغات سـودجویـانه‌ متعددی وجود دارد؛ از فروش نمک‌های تصفیه‌نشده تحت‌عنوان نمک‌دریای تصفیه‌نشده و انواع نمک‌های رنگی(صورتی، آبی و...) گرفته تا صحبت‌های نادرست و غیرعلمی در مورد عوارض مصرف نمک‌های یددار و از همه بدتر، اطلاعات نادرستی که در مورد فواید مصرف این نمک‌ها بر سلامت برای مصرف‌کنندگان مطرح می‌شود.

نمک‌هایی که در حال حاضر در دکان هر عطاری(همان صفحه‌های اینترنتی متعدد در فضای مجازی و حتی مغازه‌های سطح شهر) پیدا می‌شود و مصرف‌کننده با فهرست بلندبالایی از فواید سلامتی‌بخش آن روبه‌رو می‌شود؛ فهرست‌هایی که متخصصان پزشکی، تغذیه و صنایع‌غذایی می‌دانند بدون هیچ پشتوانه علمی و فقط با اهداف سودجویانه و گمراه‌کننده تهیه‌ شده‌اند و بررسی هر یک از آنها به سال‌ها مطالعه بالینی برای اثبات درستی ادعا نیاز دارد.

در توصیف کذب‌بودن این تبلیغات همین بس که بدانید بسیاری از این محصولات تأییدیه‌های وزارت بهداشت را ندارند و روی هیچ‌کدام از آنها لوگوی سازمان غذا و دارو و شماره پروانه بهداشتی ساخت را نمی‌بینید.

استفاده از عبارت تصفیه‌نشده روی بسته‌بندی این محصولات افتخاری برای تولیدکنندگان این محصولات به شمار می‌رود! گویی در فرآیند تصفیه نمک، انواع و اقسام ترکیبات شیمیایی به نمک‌های خوراکی افزوده می‌شود و در این محصولات خبری از این ترکیبات نیست!

دكتر مریم قادری قهفرخی - متخصص صنایع غذایی / روزنامه جام جم 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر