jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۱۲۸۵۰۵۵   ۱۶ آبان ۱۳۹۹  |  ۰۱:۰۳

در این مقاله می‌خواهیم ۷ نمونه گیاه فضای باز و بومی ایران را که مناسب چهار فصل هستند به شما معرفی کنیم. توجه داشته باشید که منظور ما از بومی ایران، تاریخچه‌ و شناسنامه‌ ایرانی گیاه نیست.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ویکی ساختمون ،بلکه گیاهانی را که به شما معرفی می‌کنیم که در شرایط آب و هوایی ایران به خوبی رشد می‌کنند و در اصطلاح همیشه سبز هستند. در ادامه با برخی از انواع گل های چهار فصل برای باغچه حیاط آشنا می‌شوید.
۱- شمشاد، گیاه شادی آور باغچه حیاط شما

این گیاه همیشه سبز و چهار فصل را احتمالا در پارک‌ها، فضای سبز شهری، بلوارها و حیاط خانه‌ها زیاد دیده‌اید! از این گیاه زیبا اغلب در کناره‌ دیوار‌ها و یا به منظور ایجاد مسیر و یا حریم خصوصی در باغ و حیاط استفاده می‌گردد. شمشاد گیاه بسیار با دوامی است و ماندگاری بسیار بالایی دارد. تکثیر این گیاه هم از طریق کاشت بذر و هم از طریق کاشت قلمه امکان پذیر می‌باشد. یکی از ویژگی‌های خوب این گیاه که آن را به یک گیاه مناسب باغچه حیاط تبدیل کرده امکان هرس آن در هر وقتی از سال است!

۲- درخت چهار فصل کاج

درخت کاج یکی از معروف‌ترین درخت‌های همیشه سبز می‌باشد که برای استفاده در باغچه حیاط بسیار مناسب است. درخت کاج گونه‌های مختلفی دارد و با شکل‌های متنوعی می‌تواند زینت‌بخش فضای سبز حیاط تان باشد. درخت کاج حدودا به هفته‌ای یک بار آبیاری نیاز داشته و باید نور کافی به آن برسد. این گیاه تقریبا در هر خاکی رشد می‌کند و نیازی به کود دهی ندارد. تکثیر درخت کاج نیز از طریق بذر آن امکان‌پذیر می‌باشد.
۳- گل پاپیتال همیشه سبز، مناسب برای آپارتمان و باغچه حیاط

گل پاپیتال یکی از گل های رونده همیشه سبز و از مناسب‌ترین گل‌های چهار فصل برای باغچه حیاط است که محبوبیت زیادی دارد. رونده به این معنی که اگر آن را در کنار دیوار، ستون و یا تنه‌ی درخت بکارید، از آن بالا رفته و منظره‌ی بسیار جذابی را ایجاد می‌نماید. این گیاه عمر طولانی و سازگاری بسیار زیادی با محیط خود دارد. بد نیست بدانید که پاپیتال ابلق نسبت به پاپیتال معمولی مقاومت بیشتری نسبت به شرایط محیطی دارد. در تصویر بالا نمونه‌ای از پاپیتال رونده‌ی ابلق که از باغچه و دیوار خانه بالا رفته نشان داده شده است. زیبا نیست؟ جالب است بدانید که نام دیگر این گیاه بسیار زیبا “عشقه” است!

پاپیتال نیاز به مراقبت و کود دهی دارد. تکثیر پاپیتال از طریق قلمه‌گیری و خوابانیدن ساقه‌ها امکان‌پذیر می‌باشد. اگر شما نیز عاشق گیاه عشقه شده و آن را برای کاشتن در باغچه‌ حیاط انتخاب کرده‌اید، بهتر است کمی درباره آن تحقیقات بیشتری کنید. زیرا مثلا بعضی از گیاهان از جمله درخت سیب اگر در کنار گل رونه پاپیتال کاشته شوند آسیب می‌بینند. پس بهتر است که در این باره آگاهانه‌تر عمل کنید.

۴- گیاه همیشه سبز نخل مرداب یا همان گل پنجه کلاغی

پنجه کلاغی یا نخل مرداب یکی دیگر از گل‌های چهار فصل برای باغچه حیاط است. همانطور که در تصویر بالا مشخص است این گیاه را می‌توانید با ساقه بلند و پوشش چتری انتهای آن بشناسید. اگر نور کافی به این گیاه برسد ساقه‌های قوی‌تر و برگ‌های انتهایی آن پر پشت‌تر و زیباتر شده و جلوه‌ی بیشتری دارند. شرایط مناسب برای رشد این گیاه محیط‌های باتلاقی و پر آب است. پس تا می‌توانید آبیاری این گیاه را جدی بگیرید. تکثیر گیاه نخل مرداب از طریق تقسیم بوته و قلمه‌گیری امکان‌پذیر می‌باشد.
۵- درخت برگ بو، یک گیاه همیشه سبز خوش بو

درخت همیشه سبز برگ بو جز آن دسته از گیاهانی است که مقاومت خوبی داشته و نگهداری از آن آسان است. برگ بو را نیز می‌توان یکی از مناسب‌ترین گل های چهار فصل برای باغچه حیاط دانست. این گیاه هم به صورت درخت و هم به صورت درختچه وجود دارد. درخت برگ بو به آبیاری متوسط و نور مستقیم نیاز دارد و برای زندگی در خاک باغچه حیاط آماده است. تکثیر این گیاه نیز از طریق کاشت بذر و قلمه‌گیری امکان‌پذیر می‌باشد. جالب است بدانید که برگ‌های این گیاه به صورت دمنوش و جوشانده برای درمان دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر شما هم اهل استفاده از داروهای گیاهی هستید، حتما درخت برگ بو را در انتخاب‌هایتان قرار دهید.
۶- درختچه الاگنوس، یک گیاه زینتی چهار فصل

این درختچه با برگ‌های ابلق و بسیار زیبایی که داراست در بسیاری از مواقع به عنوان یک گیاه زینتی همیشه سبز برای طراحی فضای سبز شهری و در باغچه حیاط و فضای سبز حیاط ویلاها مورد استفاده قرار می‌گیرد. الاگنوس در مقابل گرما و خشکی هوا مقاومت بالایی دارد. این گیاه سرما را نیز تا حدودی تحمل می‌کند اما برای مناطق سردسیر که یخبندان‌های طولانی دارند مناسب نیست. اگر در مناطق بسیار سردسیر زندگی نمی‌کنید، می‌توانید الاگنوس را نیز یک گزینه‌ی خوب از گل های چهار فصل برای باغچه حیاط در نظر بگیرید.

همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده از این گیاه نیز مانند شمشاد به عنوان حصار و حائل استفاده می‌شود. اگر الاگنوس را به صورت هرس شده و منظم ببینید شاید آن را با برخی از انواع شمشاد اشتباه بگیرید.
۷- بوته‌ زرشک زینتی، مناسب‌ترین گل‌های چهار فصل باغچه

بوته‌ زرشک زینتی بر خلاف درختچه الاگنوس در مقابل گرما کم طاقت است اما سرما و یخبندان را به خوبی تحمل می‌کند. بوته‌ زرشک نیز هم از طریق قلمه‌زنی و هم از طریق کاشت بذر تکثیر می‌شود. این گیاه علی‌رغم مقاومت بالایی که دارد، اگر نور کافی ببیند، به درستی آبیاری شود و خاک مناسبی داشته باشد، زیبایی‌اش شما را مسحور می‌کند.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تا تعدادی نام گل های چهار فصل برای باغچه حیاط را به شما معرفی کنیم و شما را با برخی از ویژگی‌های هر یک از آن‌ها آشنا نماییم. با خواندن این مقاله متخصص نمی‌شوید، اما سر نخ مطلب را به دست خواهید داشت و بهتر می‌توانید گل و گیاه مناسب برای باغچه حیاط‌تان انتخاب نمایید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر