jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۸۰۴۶۹ ۲۴ مهر ۱۳۹۹  |  ۲۳:۵۵

هیچ دلیل علمی وجود ندارد که ثابت کند نوشیدن آب بیشتر می تواند به سلامت انسان کمک کند

اگر زیاد آب بنوشید چه بلایی سرتان می آید؟

نوشیدن آب، بیش از نیاز طبیعی و واقعی بدن، عوارض زیاد و آزاردهنده ای چون ضعف و سستی اعصاب، معده و کبد، بدرنگی پوست رخ و بدن، کاهش حافظه و کندذهنی و...را به همراه دارد.

title

اگر زیاد آب بنوشید چه بلایی سرتان می آید؟نوشیدن آب، بیش از نیاز طبیعی و واقعی بدن، عوارض زیاد و آزاردهنده ای چون ضعف و سستی اعصاب، معده و کبد، بدرنگی پوست رخ و بدن، کاهش حافظه و کندذهنی و...را به همراه دارد.به گزارش جام جم آنلاین به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان؛ برای دهه ها پزشکان اصرار داشتند که انسان باید در طول روز 8 لیوان آب بخورد و حتی زن یکی از رؤسای جمهوری آمریکا نیز درباره آب کمپینی راه انداخته بود. با این حال پروفسور آرون کارول از دانشگاه ایندیانا سال گذشته نوشته بود که هیچ دلیل علمی وجود ندارد که ثابت کند نوشیدن آب بیشتر می تواند به سلامت انسان کمک کند.

اما یک تحقیق جدید دیگر یک فایده بسیار بزرگ نوشیدن آب را ثابت کرده است. این تحقیق ادعا کرده است که نوشیدن آب می تواند وزن شما را کاهش دهد. تحقیق مذکور که در مجله رژیم های انسان منتشر شده مدعی شده است که نوشیدن آب فراوان با خوردن کالری کمتر و هم چنین مصرف شکر و نمک و کلسترول کمتر مرتبط است.
در این تحقیق 18311 نفر مورد بررسی قرار گرفته اند که به دوگروه با رژیم غذایی متفاوت تقسیم شده و بین 3 تا 10 روز مورد آزمایش قرار گرفته اند. پاسخ های شرکت کنندگان نشان می دهد که مصرف یک تا سه لیوان آب بیشتر در برخی از شرکت کنندگان باعث شده که بین 69 تا 206 کالری کمتر مصرف کنند. اگر چه این رقم کم به نظر می رسد اما 206 کالری در روز می تواند یک پوند وزن را در 17 روز کاهش دهد.
همچنین مصرف شکر در این افراد نیز بین 6 تا 18 گرم کاهش پیدا کرده است و سدیم نیز بین 78 تا 235 میلی گرم کاهش داشته است. مصرف کلسترول این افراد نیز بین7 تا 21گرم کاهش داشته است.
با این حال بسیاری از متخصصان رژیم آب درمانی را کاری نادرست می دانند و معتقدند این رژیم می تواند بر سلامت انسان تأثیر بگذارد. یک مشاور تغذیه درمورد اینکه آیا شما رژیم های آب درمانی را که فرد طی چند روز فقط آب مصرف کند، تأیید می کنید؟ گفته بود:«خیر این رژیم بسیار خطرناک است. درست است که آب برای بدن بسیار مفید است اما به هیچ وجه نمی تواند جایگزین غذا شود.آب
آب درمانی
وی مصرف زیاد آب بدون خوردن مواد غذایی را موجب بر هم خوردن تعادل الکترولیت ها عنوان کرد و گفت:مصرف زیاد آب موجب می شود که الکترولیت های داخل سلولی به بیرون سلول بیایند و خیز سلولی و ورم سلولی در پی خواهد داشت.
آب داخل سلول بالا رفته و موجب ورم سلول ها می شود، این مسأله می تواند مرگ آور باشد و به هیچ وجه توصیه به چنین رژیمی نمی شود .در این نوع رژیم مهمتر از سوء تغذیه ای که به وجود می آید، خیز سلولی و خارج شدن الکترولیت ها از سلول هاست که می تواند در مدت کوتاهی به مرگ انسان بینجامد. این نوع رژیم اگر به مرگ منجر نشود، ضایعات مغزی در پی دارد و روی بینایی افراد تأثیر مستقیم می گذارد.
یک متخصص طب سنتی نیز با اشاره به نوشیدن آب زیاد گفته بود:«بر اساس آموزه های طب سنتی ایران، بهتر است افراد در زمان تشنگی، کمی در خوردن آب تأمل کنند و با اطمینان از حقیقی بودن تشنگی خود، آب بنوشند.
آموزه هایی موهوم و نامستدل در مقابل آموزه های طب سنتی ایران قرار دارد که توصیه می کند همه افراد روزانه مقدار زیادی آب بنوشند. بر خلاف این توصیه که نه فقط در ایران بلکه در خیلی از کشورهای جهان شایع شده است، آموزه های پزشکی پارسی به بیشتر افراد به جز آنان که مزاج یا معده های گرم و خشک دارند، توصیه می کند برتشنگی صبرکنند تا هنگامی که مطمئن شوند تشنگی شان راستین است و سپس آب بنوشند.
نوشیدن آب، بیش از نیاز طبیعی و واقعی بدن، عوارض زیاد و آزاردهنده ای چون ضعف و سستی اعصاب، معده و کبد، بدرنگی پوست رخ و بدن، کاهش حافظه و کندذهنی، آبریزش های مرضی و نزله ها، ورم دست ها و پاها و زیر چشم ها و گاهی مشکلات کبدی پیچیده را به همراه می آورد.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر