مسئول ترجمان دانش انستیتو تحقیقات تغذیه عنوان کرد؛

آشنایی با الگوهای تغذیه ای قلب سالم / هفته ای دو بار ماهی بخوریم

از زندگی خود لذت ببرید

شرط لذت بردن از زندگی متاهلی

آیا از زندگی مشترک خود لذت می برید؟ برای لذت بردن از زندگی مشترک نیاز به انجام کارهای بزرگ و پرهزینه ندارید، بلکه با توجه کردن به مسائل ریز می تواند از زندگی مشترک خود لذت ببرید.
کد خبر: ۱۲۷۸۷۳۷

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از شیعه نیوز ، برای لذت بردن از یک زندگی مشترک باید پیش از هر چیزی، انتخاب شما بر اساس ملاک های درستی صورت بگیرد. برخی افراد اطلاع درستی از ملاک و معیارهای خود ندارند و در بسیاری از موارد، ملاک های از پیش تعیین شده و روتین در جامعه را مطرح می کنند.

شرط لذت بردن از زندگی متاهلی

زندگی مشترک

برای شناخت ملاک های شخصی باید در ابتدا درک مناسبی از خود داشته باشید، در این صورت خواسته و هدف شما از زندگی مشخص می شود. برای لذت بردن از زندگی مشترک، نیازی به انجام کارهای بزرگ و خارق العاده نیست، بلکه توجه به مسائل ریز و پیش پا افتاده در ایجاد رضایت و احساس شادی بسیار موثر است. در این بخش از خانواده پلاس نمناک با رعایت چند راهکار ساده ای که ارائه شده است می توانید در زندگی خود تغییر ایجاد کرده و از آن لذت ببرید.


عشق ورزی

برداشت شما از عشق و توجه به جنبه های مختلف آن روی رابطه زناشویی شما تاثیر می گذارد. زندگی مشترک موفق به یک رابطه عاشقانه سالم در همه سطوح عاطفی، جنسی و شناختی (اشتراک و پذیرش عقاید) باید وجود داشته باشد. چشم پوشی از هر یک از این موارد، کیفیت زندگی مشترک را دچار نقص و آسیب های متعدد می کند.


مراقبت از رفتار

یکی از مهمترین مسائل در زندگی مشترک، رفتار مناسب و حفظ احترام همسرتان است. مراقب رفتار خود باشید و احترام گذاشتن به یکدیگر را الگوی زندگی خود قرار دهید. به ارزش های اعتقادی و فرهنگی یکدیگر احترام بگذارید و با مثبت اندیشی استررس و اضطراب را از خود دور کنید.

 

به کار بردن کلمات خوشایند

هر روز ذهن انسان با اطلاعات بی شماری مواجه می شود، در این میان اهمیت برقراری یک ارتباط موثر و سازنده با دیگران بیش از قبل حس می شود. با همسرتان با آرامش و به همراه کلمات محبت آمیز صحبت کنید. حتی می توانید کلمات عاشقانه خود را هر روز روی برگه یا پیامی بنویسید تا قبل از خروج از منزل و یا حین کار با دیدن پیام های محبت آمیز شما انرژی مضاعفی بگیرد.


مدیریت درآمد

مسائل مالی یکی از مشکلات مهم در زندگی مشترک است که می تواند دلیل فروپاشی آن نیز باشد، بنابراین اهمیت بسیاری دارد. با یکدیگر در پس انداز و صرفه جویی توافق حصل کنید. دید مشترک در این تصمیمات کیفیت زندگی را بیشتر و میزان تنش و مشاجره را کمتر می کند.


پذیرش یکدیگر

برخی افراد با یک تصور خیالی از همسر آینده خود وارد زندگی مشترک می شوند و در برخورد با واقعیت، سعی در تغییر او می نمایند. با این کار همواره احساس ناامیدی در شما و آسیب به اعتماد به نفس در همسرتان ایجاد می کند. در یک رابطه سالم باید همسر خود را با تمام خصوصیات مثبت و منفی دوست داشته باشید، البته این بدان معنی نیست که افراد برای اصلاح رفتار خود تلاشی نکنند، بلکه خود شخص باید به دنبال تغییرات در درون خود باشد. تحقیر و سرزنش هرگز به یک زندگی موفق و لذت بخش کمک نمی کند.

 

در اولویت قرار دادن همسر

از همان آغاز زندگی مشترک برای برقراری رابطه مستحکم با همسرتان تصمیم بگیرید، نباید وجود فرزندان خللی در رابطه و علاقه شما به همسرتان ایجاد کند. به رابطه خود با همسرتان بیش از رابطه با فرزندان اهمیت دهید چرا که نیاز فرزندان بیش از همسرتان نیست. به طور کلی فرزندان به داشتن پدر و مادری خوشحال و عاشق بیش از هر چیز دیگری نیازمند هستند.


مهم بودن نیازهای عاطفی

برطرف کردن نیازهای عاطفی یکی از وظایف مهم زن و شوهر نسبت به یکدیگر است. بنابراین برای لذت بردن از زندگی مشترک اهمیت این مساله نباید نادیده گرفته شود.


مطرح کردن درست نیازها

زندگی مشترک نوعی بازی بر اساس حدس و گمان نیست، به همین دلیل زن و مرد بای خواسته های خود را به وضوح بیان کنند و از گفتن آن هراسی نداشته باشند چرا که پنهان کاری و سرپوش گذاشتن بر روی نیازها نتیجه ای جز ناامیدی و خشمگین شدن از همسر برای حدس نزدن خواسته های شما ندارد. وجود صمیمیت و صداقت در گفتار یکی از مهمترین مسائلی است که رعایت آنها مشکلات زندگی را بسیار کاهش می دهد.

 

پیدا کردن دوستان مشترک

اگر به تازگی وارد زندگی مشترک شده اید، ازدواج فرصت خوبی برای یافتن دوستان جدید و مشترک است. بهتر است ارتباط خود با دوستان مجرد که از قبل مشکل داشته اید را قطع کنید. در مورد انتخاب دوستان جدید یا معاشرت با دوستان قدیمی، حتماً نظر همسرتان را جویا شوید.


پیدا کردن راه های شاد بودن

به دنبال شادی واقعی در زندگی باشید وو از کوچکترین مسسائلی که موجب خوشحالی شما و همسرتان می شود، غافل نشوید. با هر امکانات ساده ای می توانید عشق خود به همسرتان را نشان دهید. ساعاتی از روز یا هفته را به تفریح و گشت وگذار اختصاص دهید. مثلا می توانید غذای روز تعطیل خود را در یک فضای سبز و یا مناطق تفریحی دیگر میل کرده و لحظات شادی را با یکدیگر سپری کنید.

 

اعتماد داشتن به یکدیگر

هرگز به همسرتان دروغ نگوئیدو همییشه نسبت به او وفادار باشید. اگر به هر دلیلی ارتباط شما با همسرتان دچر مشکل شده است، امید خود را ازدست نداده و به فکر اصلاح امور باشید.

توجه به صحبت های همسر

هنگامی که با یکدیگر صحبت می کنید با توجه و دقت حرفهای او را بشنوید زیرا با این کار او احترام شما نسبت به خود را احساس می کند.


داشتن هدف مشترک

با همسرتان درباره اهداف مشترک خود صحبت کنید و برای رسیدن به آن به یکدیگر کمک کنید.


قدردانی از همسر

از همسر خود برای کوچکترین کارهایی که در حق شما انجام می دهد قدردانی کنید و قدر محبت های یکدیگر را بدانید. شادترین زوجها افرادی هستند که از یکدیگر حتی با نگاه محبتآمیز یا نوازش قدردانی میکنند. در مناسبت های مختلف به یکدیگر هدیه دهید. این کار موجب تکرار محبت و تداوم زندگی مشترک می شود. وجود محبت و علاقه میان زوج ها از بروز بسیاری از مشکلات اخلاقی و رفتاری جلوگیری می کند.

 

مسئولیت پذیری

به جای توقع داشتن از دیگران، مسئولیت وظایف خود را بر عهده گرفته و در انجام آن تمام تلاش خود را به کار ببندید..برخی از مسئولیت ها برای زن و مرد در زندگی از همان ابتدا مشخص می شود. گاه با انجام مسئوولیت های یکدیگر، محبت خود را به همسرتان نشان دهید. البته باید توجه داشت که نباید تکرار این کار موجب سوءتفاهم و قبول مسئولیت همیشگی برای شما شود.


تحقیر و اهانت ممنوع

هرگز هنگام مشاجره به همسرتان توهین نکنید و شخصیت او را تحقیر نکنید چرا که حرمت میان زن و شوهر را خدشه دار می کند. برای برقرار صلح و حفظ آرامش در زندگی تلاش نموده و از هیچ کاری برای رسیدن به عشق کوتاهی نکنید.


تفکر قبل از صحبت

قبل از بیان جملات به عواقب آن فکر کنید تا بعد دچار ندامت و پشیمانی نشوید. برای صحبت کردن، وضعیت روحی و جسمی را در نظر بگیرید و از زیاده گویی خودداری کنید.

 

غذا خوردن در کنار هم

در صورت امکان برای غذا خوردن با یکدیگر وقت بگذارید. به طور مثال اگر همسرتان ساعت 9 شب از سر کار به منزل می آید برای غذا خوردن با هم صبر کنید و از کنار یکدیگر بودن لذت ببرید.

 

ابراز محبت و تجدید خاطرات

برای ابراز محبت به یکدیگر وقت صرف کنید و با یادآوری روابط خود در اوایل ازدواج به عشق و علاقه خود هنگام ازدواج فکر کنید. با همسرتان درباره روزهای آشنایی و دوران عاشقی خود صحبت کنید، یاد آوری خاطرات هم وجود شما را گرم می کند و هم علاقه و طراوت در رابطه شما را حفظ می کند.


پیدا کردن نقاط اشتراک

قطع ارتباط با محیط اطراف یکی از دلایل ایجاد افسردگی است. اگر شما و همسرتان درباره نوع تفریح و ارتباط با دیگران دچار اختلاف نظر هستید، تفریحی را انتخاب کنید که نزدیک به انتخاب های شما باشد.

 

کمک به رشد یکدیگر

برای رسیدن همسرتان به درجات تحصیلی و اشتغال بالاتر، زمینه رشد و پیشرفت را فراهم کنید.


عدم مقایسه همسر با دیگران

هرگز همسر خود را با دیگران مقایسه نکنید، به نقاط مثبت همسرتان فکر کنید و مثبت اندیش باشید.


انعطاف پذیری

یکی از ویژگی های مهم در ایجاد سازگاری بیشتر و سلامت روانی، انعطاف پذیری است. با چشم پوشی از لجبازی ها و برخی رفتارهای کودکانه از بروز تنش های بی دلیل جلوگیری کنید. مسائل و موارد اختلاف را صرفا به نیت رسیدن به دیدگاه مشترک مطرح کنید، نه به دلیل تکرار و تثبیت کدورت و انتقام جویی.

انعطاف پذیری یکی از ویژگی های مهم برای ایجاد سازگاری بیشتر و سلامت روانی است. با چشم پوشی و نرمش نسبت به برخی رفتارهای کودکانه و لجبازی ها ، نه تنها می توان از تنش های بی دلیل پیشگیری کرد؛ بلکه می توان بنیان خانواده را بیش از پیش مستحکم تر کرد. مسائل و موارد اختلاف را صرفا به نیت رسیدن به دیدگاه مشترک طرح کنید، نه به تکرار و تثبیت کدورت و دشمنی.


قبول اشتباه

با صداقت و صراحت به اشتباه خود اعتراف کنید و احساسات یکدیگر را جریحه دار نکنید. عدم پذیرش اشتباه و خطا وموجب گسترش اختلافات می شود اما عذرخواهی و پذیرفتن خطا موجب بهبود روابط زناشویی می شود. اعتراف به گناه و عذرخواهی دلیل سعه صدر و پیشگیری از تکرار اشتباه است.


راز داری و عیب پوشی

اسرار همسر و زندگی خود را نزد دیگران فاش نکنید زیرا موجب بی اعتمادی همسرتان نسبت به خود و بروز مشکلات خانوادگی می شوید. همچنین هرگز عیوب همسرتان را نزد دیگران بازگو نکنید، به جای آن با لحنی آرام ابتدا به همسرتان از خوبی های او بگوئید و سپس انتقاد منطقی و قابل قبول کنید.

 

احترام به حریم شخصی یکدیگر

همه انسانها نیاز به خلوت و تفکر در تنهایی خود دارند؛ در این صورت آرامش همسرتان را بر هم نزنید و به حریم شخصی او احترام بگذارید.


سالم و بانشاط بودن

باید پذیرفت که زندگی فراز و فرودهای مخصوص به خود را دارد و همیشه بر وفق مراد نمی باشد. اما با داشتن روحیه شاد و سلامت، هفکری و همکاری می توان هنگام بروز مشکلات زندگی خود را پایدار و محکم نگه داشت.

 

انجام ورزش

حداقل هفته ای یکبار پیاده روی 30دقیقه ای با هم داشته باشید. بهترین روش برای وقت گذراندن با یکدیگر و رهایی از تنش های زندگی انجام ورزش است زیرا ورزش کلید شاد زیستن در زندگی زناشویی و از نشانه های رابطه ی سالم است.

منبع : نمناک

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها